strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Чи може зміна клімату вплинути на вигляд Землі?

Зміна клімату змінить вигляд Землі Кліматичні зміни впливають не лише на потепління води в океанах і зміну погоди. Згідно з дослідженнями, ці зміни також можуть вплинути на «обличчя» планети.

У журналі Nature опублікували дослідження, яке тривало 5 років. Його авторка – Мішель Коппс (Michele Koppes), асистентка професора географічного факультету в Університеті Британської Колумбії. Вона порівняла льодовики в Патагонії та на Антарктичному півострові. Команда Мішель дослідила, що в теплішій Патагонії льодовики рухаються швидше й спричиняють більше ерозії, ніж ті, що в Антарктиці , бо вища температура й танення льоду змастили фундамент льодовика.

«Ми дійшли до висновку, що льодовики в Патагонії руйнуються в сотні, а то й тисячі разів швидше, ніж в Антарктиці», – говорить Коппс. «Антарктика нагрівається, і через те, що температури на ній мають тенденцію зростати вище 0°C, льодовики почнуть рухатися швидше. Ми вже спостерігаємо прискорений рух льодових пластів, які з часом стануть більш руйнівними, риючи все глибші долини і скидаючи все більше осаду в океани».

Впливи такого руйнування додаються до вже наявних складних умов у полярних районах. Льодовики, які рухаються швидше, відкладають більше осаду в річкові басейни і на континентальні шельфи, впливаючи таким чином на рибальство й греблі, а також на доступ до питної води в гірських районах. «Зокрема, межі полярного континенту вважаються "гарячими точками" існування різноманітних видів, – зауважує Коппс. – Якщо викидати так багато осаду, то водне середовище зміниться».

Канадська Арктика – регіон світу, що нагрівається найшвидше – гостро відчує на собі всі вищезгадані наслідки. Льодовики на межі значного зсуву, адже за останні 50 років вони потеплішали на 4°С. Якщо ж нагрівання до позначки вище 0°С продовжиться, то вони будуть рухатись у сотні разів швидше.

Льодовик в Алясці

Відкриття Коппс і її команди науковців викликало справжні дебати щодо того, коли ж льодовики найбільше впливатимуть на формування ландшафтів і створення рельєфів. Пропонована відповідь: скоріш за все, найвпливовішим льодовик стане ближче до кінця свого циклу замерзання. До речі, останній значний льодовиковий цикл у районі Ванкувера закінчився приблизно 12,5 тис. років тому.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Діана Ямко

Редактор: Марія Косенко

Поділитись в соціальних мережах: