strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Чи можливо зменшити об’єми стічних вод, що утворюються хімічними підприємствами?

Вода з хімічних заводів Як новітні технології допомагають очищувати та повторно використовувати воду на хімічних заводах аби зробити їх діяльність безпечнішою для довкілля?

Виробництво хімічних речовин та пластику потребує використання прісної води у великій кількості для охолодження під час промислових процесів. Але вода - не завжди доступний ресурс.

Читати також:  А слона ми й не помітили – світова водна криза

Так, на заводі DowBenelux з виробництва пластику, що на південному узбережжі Нідерландів, немає можливості використовувати ґрунтову воду: виробник змушений купувати її і транспортувати за десятки кілометрів, щоб, скориставшись нею лише один раз, скинути у море.

«Наша щорічна потреба у прісній воді складає 20 мільйонів кубометрів. Це проблема нашої місцевості, адже вона прилягає до моря, через що ґрунтові води є підсоленими або навіть достатньо солоними», – повідомляє Найлс Грут, спеціаліст з питань води у DowBenelux.

Солона або забруднена вода може пошкодити промислове обладнання, тому сьогодні компаніям дешевше купувати її, ніж очищувати для повторного використання . Європейський дослідницький проект під назвою E4WATER покликаний змінити ситуацію .

На пілотному заводі Evides у Нідерландах використовують різноманітні методи очищення води від солі та домішок .

«Спочатку ми намагаємося видалити зважені тверді частки за допомогою пластинчастого сепаратора, після цього використовуються дві різні технології для очищення води від солей», – пояснює Уілберт ван ден Броук, спеціаліст з очищення води на заводі Evides.

Тим часом дослідники інституту VITO (Фламандський інститут технологічних досліджень) у Антверпені (Бельгія) випробовують вдосконалені нано-фільтри та нові мембранні технології, що можуть зробити промислове очищення та повторне використання води значно ефективнішими та більш прийнятними з економічної точки зору.

«При використанні традиційних систем мембранної фільтрації можна отримати від 50 до 70% відновлення води, а за допомогою нової технології можливо досягти показника у 90-95%», – зазначає Пітер Ковенберг, спеціаліст з водних технологій у VITO.

Такі мембрані системи фільтрують водяну пару, очищаючи її від солей. Термін їх використання досить обмежений, тому підвищення їх ефективності може стимулювати промисловців очищувати воду, економити кошти та допомагати зберігати навколишнє середовище.

«Ця новітня розробка надає багато переваг для промисловості, – говорить Христина Джангер, технічний мікробіолог у DECHEMA (Спільнота хімічної інженерії та біотехнологій) та координатор проекту E4WATER. – Перш за все, вона є безпечнішою для навколишнього середовища, бо надає можливість зберегти водні ресурси та забезпечує незалежність від джерел прісної води. Крім того, за допомогою нових технологій можна знизити використання енергії. Тому це безпрограшний варіант як для промисловості, так і для природи».

Отже, який спосіб очищення промислових стоків найкращий? Простої відповіді не існує. Дослідники кажуть, що кожен завод може поєднувати інструменти та методи очищення в такий спосіб, який найкращим чином підходить для його виробничого ланцюга.

«Головна ідея полягає у заміні очищення води в кінці виробничого процесу на інтеграцію такого очищення та повторного використання води в сам процес. Таким чином, в залежності від процесу, на одному підприємстві знадобиться одна система очищення, а на другому – зовсім інша», – констатує Карлос Негро, хімічний інженер Мадридського університету Комплутенсе.

Хлоровий завод бельгійської компанії Solvic отримує від сусідніх хімічних компаній те, що можна було б вважати промисловими відходами. Виробник випробує різноманітні новітні технології для отримання чистої води та інших матеріалів, що придатні до використання. «Ставки дуже високі», – говорить Сабин Таберт, інженер-хімік та координатор з екологічних питань у Solvic.

Ми кажемо: «Ні, це не відходи, необхідно повторно використовувати ці речовини, тому що вони можуть бути корисними. У найближчому майбутньому вода буде дуже дорогою, тому вже зараз нам потрібно знайти рішення проблем, з якими ми, без сумніву, зіткнемося завтра ».

Для КліматІнфо переклала Юлія Опришко

Редактор: Оксана Плахотна

Поділитись в соціальних мережах: