strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Кліматична загроза вразливим островам

Зміна клімату впливає на острови Острів Пасха відсутній на кліматичній карті, незважаючи на те що він входить у список Всесвітньої спадщини.  Комп'ютерна сліпа зона приховує небезпеку засухи, попри те, що зміна клімату вражає мільйони жителів на коралових островах й архіпелагах, які занадто малі, щоб зареєструвати їх на наукових мапах.

(Фото: goccmm через Flickr)

Майже три чверті острівних груп ‒ коралових островів і архіпелагів, які є домом для більш ніж 18 мільйонів людей, ‒ стають все більш посушливими через зміну клімату.

Нове дослідження припускає систематичне недооцінювання важкого становища острів'ян: планета нагрівається через підвищення рівня парникових газів в атмосфері, що також являє собою ще одну загрозу для виживання острівних громад.

На жаль, багато островів занадто малі, щоб бути включеними в кліматичні наукові розрахунки. Таким чином, громади, які, історично найменше сприяли глобальному потеплінню, можуть постраждати першими.

Крістофер Карнаускас (Kristopher Karnauskas), доцент атмосферних і океанічних наук в Університеті Колорадо, що в Боулдері, США, і його колеги повідомляють виданню  «Nature Climate Change» , що вони по-новому поглянули на світове бачення кліматичних прогнозів і припущень, зроблених при розрахунку впливу зміни клімату.

Дефіцит води

У цілому, оскільки світ нагрівається, деякі регіони стануть вологішими, а деякі сухішими. Відповідно, вплив на острови буде нерівномірним: половина з них отримуватиме більше дощів, а інша половина матиме суттєвий дефіцит води.

Але вчені вважають, що «вирок» таких прогнозів був занадто неточним, щоб включити в себе багато крихітних крапочок, які завжди фігурували на морських картах. І багато островів у Полінезії замалі для реєстрації на кліматичній мапі світу, тож, за оцінкою, 18 мільйонів жителів насправді «обчислювально-безправні».

Навіть така відома крапка на мапі, як острів Пасха, що є Світовою спадщиною у південній частині Тихого океану і домом для безлічі великих загадкових статуй, що свідчать про зниклу культуру, може не бути врахованою. Сітка на мапі клімату, яка містить його, розглядається як відкритий океан.

Острови французької Полінезії, Маршаллові острови і Малі Антильські острови входять до складу «найбільш незахищених від води» місць на планеті, але й вони не зареєстровані на рельєфних картах клімату.

Це не означає, що остров'яни наразі не мають проблем. Коралові острови рідко бувають більше двох метрів над рівнем моря, і, згідно з прогнозами, якщо світ не припинить спалювання викопного палива і масово не перейде на відновлювальні джерела енергії, багато з них зникне під водою через підняття рівня морів.

Навіть з найменшим підняттям рівня морів жителі островів стикаються з непевним майбутнім. Якщо перед тим, як затопити селища, океан проникне в ґрунтові води і отруїть їхні культури, ще не ясно, чи жителів островів зможуть технічно кваліфікувати як біженців, які заслуговують на міжнародну допомогу.

Читати також:  Перші офіційні біженці через зміну клімату назавжди покидають свої домівки

І останні дослідження не заспокоюють анітрохи. Навіть якщо впаде більше дощів, випаровування теж збільшиться, тож, можливо, 73% островів можуть ще більше потерпіти від засухи в результаті збільшеного випаровування.

Місцеві зміни

«Острови вже мають справу з підняттям рівня моря,   ̶ стверджує доктор Карнаускас.  ̶ Але це показує, що будь-які дощові води, що вони мають, теж вразливі. Атмосфера стає більш засушливою, і потребує більше прісної води».

Учені, які досліджують клімат, аби розглянути місцеві зміни, поділяють світ на сітку квадратами 240 на 210 км. Якщо цю область майже повністю займає океан, то вони й розглядають її як океан і роблять прогнози щодо змін.

У цілому, дослідники говорять, є тисячі островів, які занадто малі, щоб фігурувати на кліматичних картах. За оцінками ООН, населення малих острівних держав, що розвиваються, в 2010 році складало 64 мільйони. До 2100 року це буде 80 мільйонів.

«У моїй сфері доповідь за доповіддю показують зміни у посухах, але моє око завжди дивиться на карти і графіки у тих доповідях, і я дивуюся, чому ми не бачимо острови»,   ̶̶  зазначає доктор Карнаускас.

«Використовувати рельєфні карти, виявляється, ефективніше для островів, аніж для великої території землі».

Тім Редфорд (Tim Radford)

Читати також:  Листи з затопленого острова

Для КліматІнфо переклала та підготувала Юлія Коломієць

Редактор: Олена Чиганенко

Поділитись в соціальних мережах: