strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Нова мегамапа детально розповідає, як кліматичні зміни вплинуть на наше щоденне життя

невідворотність зміни клімату Нова мапа від Національної метеорологічної служби Великобританії і Міністерства закордонних справ та у справах Співдружності покаже, яким чином кліматичні зміни вплинуть на людську діяльність. На ній розміщено абсолютно все: від дамб – до косяків риб.Побачивши на власні очі, звідки ми отримуємо їжу та як країни співпрацюють через торгівлю і подорожі, л юди зможуть краще усвідомити, чого саме очікувати окремим регіонам від невідворотних змін клімату.

Мегамапа

Динаміка кліматичних змін – це досить ризикований масштабний проект, створений для ілюстрації складності та неоднозначності можливого впливу кліматичних змін.

Проект містить велику кількість цікавої інформації, але розпочати радимо з мапи, на якій зображено співпрацю людей.

Кольорами, стрілками, символами та штрихуванням позначено морські шляхи, густоту населення, імпортерів та експортерів зернових культур, території, де спостерігається напруга з подачею води, порти й аеропорти, риболовецькі регіони, області з тропічними циклонами, а також місця, де тануть льодовики.

мегамапа_1

Науковці створили шість додаткових мап, які докладно показують, яким саме чином останні кліматичні моделі пророкують вплив кліматичних змін на життя планети до кінця століття.

Кожна наступна мапа вказує новий тип впливу, а саме: зміни попиту на воду, врожайності, повені, температури поверхні моря, кількість населення та посухи. Вчені наполягають на тому щоб мапи розглядати у комплексі, адже лише тоді можна отримати реальну картину того, що, ймовірно, чекатиме на даний регіон.

Саме через це головна мапа подається разом із шістьма іншими.

Відверто кажучи, це дуже вичерпний проект, з величезним обсягом інформації, а тому ми виділили деякі головні теми.

Збільшення ризику виникнення повеней

Визначаючи вплив на життя людей, проект підкреслює, що варто звертати увагу не лише на те, як кліматичні зміни корегують температуру та кількість опадів, а й як можуть змінюватись екстремальні погодні умови. Ось, наприклад, повені.

Червоні будинки в кружечках показують збільшення ризику повеней до 2100 року. Що темніший синій фон -- то більша ймовірність прогнозу.

Очікується, що до 2100 року кліматичні зміни сприятимуть збільшенню кількості повеней у багатьох частинах світу, особливо на півдні, сході та південному сході Азії , де число перетне межу сімдесяти відсотків.

Згідно з отриманими даними, Європі, а, точніше 70 відсоткам її території, підтоплення загрожують менше (зелені будиночки на коричневому фоні). Варто, однак, зазначити, що Великобританія сюди не входить. Та очікується, що кліматичні зміни сприятимуть збільшенню

 Майбутня зміна частоти виникнення повеней та кількість людей, на яких вони матимуть вплив (на рік).

мегамапа_2  

Мапи йдуть разом зі зручними інформаційними табличками, тож можна побачити інформацію про задане місце та поєднання різних проекцій моделей.

Мапи подають також варіанти найгіршого розвитку подій: відсутність обмеження викидів – сценарій МГЕЗК RCP8.5 – та відсутність адаптації, аби підвищити стійкість до зовнішніх факторів.

Продовольча безпека

Наступна мапа показує можливу врожайність чотирьох основних культур: пшениці, маїсу, рису та сої.

Майбутні зміни річної врожайності зернових.

мегамапа_3  

Прогнози врожайності різняться за видами культур та частинами світу. Проте панелька в нижньому лівому кутку вказує, що у всьому світі спостерігатиметься зростання врожаїв пшениці, рису та сої, але не маїсу.

Однак останній звіт МГЕЗК більш песимістичний:

“Велика кількість досліджень різних регіонів та сільськогосподарських культур довели, що вплив кліматичних змін на врожай радше негативний. Прогнозується, що для основних культур (пшениця, рис, маїс) у тропічних та помірних широтах кліматичні зміни без адаптації матимуть негативні наслідки, адже, порівняно з кінцем двадцятого сторіччя, температура зросла на 2 і більше градуси. Хоча для деяких територійце все ж може принести користь”.

Для довідки: сценарій МГЕЗК RCP8.5, якому слідують моделі Метеорологічної служби, прогнозує підвищення температури на 2,6–4,8 градуса вже до 2100 року, у порівнянні з рівнем 1986—2005 років.

Головною причиною розбіжностей є те, що за прогнозом МС, рослини отримують необхідну воду у повному об’ємі. Тоді як інші мапи вказують, що потреба у воді зросте приблизно на 15% у Європі і більше, ніж на 20% у деяких частинах Азії та Північної Америки.

У розділі “Питання та відповіді”, що доповнює мапи, МС стверджує:

«При збільшенні використання води для поливу культур та для потреб людей (в т.ч. у зв’язку з ростом населення), збільшення врожаю не завжди можна буде досягти.

МС наголошує, що середні прогнози на століття приховують зростання різноманіття з року в рік, яке приходить з частішими посухами, вищими температурами та повенями.

Читати також: 5 продуктів, від яких варто відмовитись, якщо ви піклуєтесь про довкілля  

Коли вже говорити про продовольчу безпеку, кажуть науковці, то набагато важливішим є чи зможуть окремі країни вирощувати свої головні культури, аніж те, що відбувається на глобальному рівні.

Альтернатива

Науковці створили ще дві мапи, що також стали частиною проекту. Перша об’єднує усі можливі впливи при сценарії RCP8.5, друга показує все те ж, але при іншому, пом’якшеному сценарії (RCP2.6), коли температура піднімається на 2 градуси, порівняно з доіндустріальною добою.

Клікніть зображення внизу й порівняйте ]]> ліву мапу ]]> (високий рівень викидів) та ]]> праву ]]> (низький рівень викидів), подивіться, як різниться розмір символів.

Вони ж у меншому розмірі.

Майбутній уплив кліматичних змін (2071-2100 рр.).

мегамапа_4_5  

Ми подали лише коротеньку відомість про те, що можна знайти на сторінці МС. Повну мапу шукайте ось ]]> тут ]]> , а також пояснення щодо джерел даної інформації.

Даний проект має на меті показати, наскільки складним, довгостроковим і взаємним може бути вплив кліматичних змін на світ, який ми сьогодні знаємо. Навіть незважаючи на те, що ця мапа найважча для сприйняття з тих, які ми бачили останнім часом, вона однозначно порушує правильні питання.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ірина Савюк

Редактор: Наталія Маркович

Поділитись в соціальних мережах: