strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Нових газів, згубних для озонового шару, все більше

Гази продовжують послаблювати захисний озоновий шар Землі. Фото: NASA Тим часом як людство продовжує експеримент з атмосферою Землі, науковці застерігають: збільшується небезпека нових антропогенних газів, які “роз’їдають” озоновий шар.

Розташований високо в атмосфері, озоновий шар перешкоджає потенційно згубній енергії ультрафіолету досягнути земної поверхні. Якщо цій енергії дати доступ, вона може призвести до збільшення випадків раку шкіри та інших захворювань людей і тварин.

Гази, про які йде мова, відомі як “ недовговічні речовини ” (“very short-lived substances”, скорочено VSLS ), наприклад, дихлорометан, який використовують у безлічі промислових процесів.

“VSLS можуть бути як природного, так і промислового походження”, — каже Раян Госсаіні, доктор Лідського університету та провідний ініціатор дослідження, опублікованого в понеділок британським журналом Nature Geoscience.

Промислове виробництво недовговічних речовин не контролюється Монреальським протоколом, тому що історично ці хімікати не брали значної участі в утворенні озонових дір ”, — заявив науковець.

Монреальський протокол — міжнародний договір, підписаний 196 країнами в кінці 1980-х, покликаний обмежувати виробництво хлорфторвуглеводнів (CFC), які, як відомо, знищують озоновий шар.

“Спостережені зміни дихлорометану разючі та неочікувані; концентрація повільно зменшувалася в кінці 1990-х, але відтоді збільшилась у зв'язку з подвоєнням чинників по всій планеті”, — сказав співавтор роботи Стівен Монцка з Національного управління океанічних і атмосферних досліджень.

Хоча тривале відновлення озонового шару все ще за графіком, та підвищення рівню дихлорометану “призведе до неможливості передбачити майбутнє озону і клімату ”, — заявляє співавтор дослідження Мартин Чіпперфільд, що теж із Лідсу.

Озон, що утворився природним шляхом високо в атмосфері, — це так званий “добрий озон”, на противагу “поганому” внизу біля поверхні, який забруднює і може спричинити респіраторні розлади.

Дослідники не впевнені, що саме спричиняє ріст вмісту дихлорометану. “Частково це може відбуватися через те, що дихлорометан використовують у виробничих процесах деяких нешкідливих для озону гідрофлуорокарбонів, розроблених для заміщення хлорфторвуглеводнів”, — каже Госсаіні.

“За іронією, це б означало, що продукування нейтральних для озону хімікатів насправді вивільняє деякі руйнівні для нього гази в атмосферу ”, — додає він.

Назва дослідження “Вклад недовговічних галогенів у зміну клімату через руйнування стратосферного озону”.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Марія Косенко

Редактор: Дмитро Кривдик

Поділитись в соціальних мережах: