strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.

У нескінченність і далі: проект «Аполло» підтримує розвиток «зеленої» енергетики

проект Аполло Головний дипломат з питань навколишнього середовища вимагає витрачати 15 мільярдів фунтів стерлінґів щорічно на дослідження та розробку «чистої» енергії, щоб зробити її дешевшою за вугілля.

На фото: астронавт Баз Олдрін ходить по поверхні Місяця біля опори місячного модуля «Ігл» під час місії «Аполло – 11»

План вирішення проблем зміни клімату шляхом імітації змагань із висадки людини на Місяць стартував 28 травня. Його мета - спрямувати мільярди доларів на дослідження, що дадуть комерційний старт відновлюваній енергії, а саме  розробці технологій тривалого зберігання зібраної енергії вітру і сонця "про запас", щоб їх можна було використовувати пізніше.

]]> Глобальна програма «Аполло» ]]> має на меті протягом 10 років зробити вартість «чистої» електроенергії нижчою за вартість тієї, що виробляється вугільними електростанціями . Це вимагає 15 мільярдів фунтів стерлінгів щороку на дослідження, розробку та демонстрацію «зеленої» енергії та її зберігання; такі ж кошти були витрачені програмою «Ю Ес Аполло» на висадку астронавтів на Місяць.

Цей план є ідеєю групи видатних британських вчених, економістів та бізнесменів, у їхньому числі сер Девід Кінг, дипломатичний представник з питань зміни клімату, лорд Ніколас Стерн, лорд Едейр Тернер і колишній голова «Брітіш Петролеум» лорд Джон Браун.

Кінг сказав, що «зелена» енергія вже має перевагу над викопним паливом, оскільки не забруднює повітря та зменшує викиди вуглецю, котрі провокують глобальне потепління. Він також зазначив, що чисту енергію необхідно зробити дешевою. «Щойно ми цього досягнемо, ми виграємо усі битви ».

Читати також:  Крупним планом: дешева сонячна електроенергія

Кінг, який завдяки кліматичній дипломатії відвідав 60 країн, сказав, що багато держав зацікавилися планом «Аполлло», в тому числі Великобританія, США, Японія, Китай, Корея, Мексика та ОАЕ. Зокрема, за словами Кінга, прем'єр - міністр Індії та ентузіаст сонячної енергії Нарендра Моді особливо зацікавився проектом.

План було обговорено міністрами енергетики "Великої сімки" та внесено до порядку денного зустрічі голів держав цього клубу, що відбудеться у Німеччині 7 липня. Кінг сподівається, що проект «Аполло» розпочнуть у листопаді, якраз перед вирішальним моментом Паризького саміту ООН з питань зміни клімату, котрий країни визначили як кінцевий термін для міжнародної угоди.

«НАСА продемонструвало, яка надзвичайно важлива мета може бути досягнута, і надзвичайно швидко, якщо на те є бажання та ресурси», - сказав професор Мартін Різ, колишній голова Королівського наукового товариства та ще один учасник групи «Аполло».

«Аполло», версія друга: Британський дипломат з питань кліматичної зміни бореться за фінансування «зелених» технологій.

Посадки на Місяць були прискорені конкуренцією у «холодній війні», тож Різ сказав, що подолання енергетичної проблеми також має свою мотивацію: «Важко уявити щось більш надихаюче для інженерів, ніж забезпечення світу «чистою» енергією».

Програма «Аполло» має на меті подвоїти кошти, витрачені в усьому світі на дослідження, розробку та зберігання відновлюваної енергії та інтелектуальних енергосистем. Зараз ці кошти становлять лише 2% від світового бюджету досліджень і розробок. Країни, котрі приєднаються до програми, зобов'яжуться витрачати 0,02% ВВП на дослідження і розробку та отримають місце у глобальному комітеті, котрий координуватиме та спрямовуватиме дослідження, щоб уникнути дублювання.

Емблема проекту Аполло

Подібна, хоча менша, комісія вже існує та координує дослідження і розробку напівпровідників. Результатом її роботи є постійне зниження вартості комп'ютерних мікросхем.

«Аполло» не матиме центрального фонду, тому країни самі контролюватимуть власні витрати. Великобританія, як і деякі інші розвинуті країни, вже витрачає 0,02% ВВП на «чисту» енергію, проте інші держави цього не роблять, тому відсутня міжнародна співпраця, що могла б максимізувати результати.

Лорд Річард Лейард, учений Лондонського інституту економіки та учасник групи «Аполло», сказав: видається майже неймовірним, що на «найнагальнішу проблему» кліматичних змін та «чистої» енергії світ витрачає лише 2% від фінансування наукових досліджень. Він зазначив: «Ми не думаємо, що цю проблему можна подолати, поки ми не зробимо відновлювану енергію дешевшою за звичайну».

Стерн вважає: енергія з вугільних електростанцій виявилася дешевшою лише тому, що не враховано ціну забруднення повітря та зміни клімату. Він зауважив, що за недавніми підрахунками МВФ, викопне пальне субсидується у розмірі 5,3 долара за тонну на рік, або 10 мільйонів доларів на хвилину, половина з яких надходить від підприємств - забруднювачів, які не платять за шкоду для здоров'я, спричинену нечистим повітрям.

Покращення технологій зберігання енергії вимагає особливого зосередження, бо потрібно вирішити проблему перерв у отриманні відновлюваної енергії, що залежить від сонячного світла та віяння вітру.

Поточна кількість відновлюваної енергії може бути накопичена у національних енергетичних системах, - каже група «Аполло». Якщо повністю перейти на відновлювану енергію до 2050 року, це вимагатиме відповідних можливостей для її зберігання, як у побутовому, так і в національному масштабі. Ці технології включають покращені батареї, збереження тепла у воді, грунті чи розплавах солей, використання стисненого повітря, маховиків та водню.

Сер Девід Аттенборо, котрий недавно обговорював кліматичну зміну на зустрічі з президентом США Бараком Обамою, сказав: «Я багато років брав участь у суперечках щодо обкрадання природного середовища. Найважливіше у звіті «Аполло» те, що він позитивний: принаймні хтось каже, що ми можемо щось зробити». Професор Джон Шнельнхюбер, науковець–кліматолог та колишній радник канцлера Німеччини Ангели Меркель, назвав план «Аполло» «справді винахідливим» і сказав: "Цей план може стати переломним моментом у подоланні зміни клімату " .

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ірина Стрельникова

Редактор: Тетяна Миколишена

Поділитись в соціальних мережах: