strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

У Північній півкулі рання весна через глобальне потепління

Весна у ПН півкулі Весна настала раніше, ніж будь-коли, порушуючи природний цикл життя рослин та тварин, доповідає Climate News Network . Один вид осоки у Ґренландії починає рости на 26 днів раніше, ніж 10 років тому. І у США весна настала на 22 дні раніше цього року у Вашингтоні, округ Колумбія.

Фото: Колоски з насінням арктичної бавовняної трави ростуть на узбережжі Ґренландії. Осока зацвітає майже на 4 тижні раніше, ніж 10 років тому.  Пеарл Бакнелл (Pearl Bucknall)/Alamy.

Докази надають мовчазні свідки, природні об’єкти, які відповідають на кліматичні сигнали . Відносно нова наука фенологія – це календар першої бруньки, першої квітки, першого гніздування і першого прибуття перелітних пташок – за останні три десятиліття неодноразово підтвердила метеорологічні побоювання, що глобальне потепління – це наслідок спалювання викопного палива.

Дослідники стверджують, що факти з рослинного світу узгоджуються із документальними записами: 2016 був найспекотнішим роком  ща всю історію людства, і він третій по черзі рік, який вибивається з ряду (записів). Шістнадцять найжаркіших років, колись зафіксованих, були в 21 столітті.

Найбільш драматичні зміни спостерігають у високих широтах Арктики, це місце на планеті прогріваєтсья найшвидше, як повідомляють у журналі Biology Letters . Коли лід полярного моря відступає, вегетаційний період триває довше і настає раніше.

Різні рослини починають розквітати у різний час. Так, сіра верба не вибивається зі свого звичного графіку, а от зростання карликової берези кожного десятиліття починається раніше на 5 днів. Але осока, яка починає зацвітати приблизно на 4 тижні раніше свого графіка у декаді, утримує рекорд, як свідчать дослідники, які спостерігають одну ділянку поля в західній Ґренландії, за 150 миль від узбережжя, протягом 12 років.

«Коли ми почали досліджувати це явище, я ніколи не міг собі уявити, що ми будем говорити про 26-денне випередження за десятиліття», – говорить Ерік Пост (Eric Post), полярний еколог Каліфорніського університету (Девіс) з факультету дикої природи, риби та природоохоронної біології, який вивчає Арктику протягом 27 років. – «Це майже весь вегетаційний період. Це такий рівень змін, який змушує відкрити очі».

Канадські олені карибу приходять на дослідну ділянку під час сезону отелення, щоб напастися, користуючись багатим рослинним життям протягом короткого арктичного літа. Календар міграції цих тварин залежить від довжини дня. Але деякі з рослин реагують на температуру, що означає, що до того часу, коли карибу прибудуть, ці рослини відцвітуть і не будуть достатньо поживними. Таким чином, менше телят народжується і більше з них помирає.

«Це один приклад наслідків цього для видів тварин, які споживають ці рослини, таких як карибу, які мають обмежений проміжок часу, щоб набратися ресурсів перед наступною зимою», – каже Пост. – « Із останніми дослідженням ми починаємо краще розуміти, наскільки широкими і загадковими можуть бути наслідки втрати морської криги в Арктиці ».

Читати також:  Приголомшливо: лише за чотири роки Ґренландія втратила трильйон тонн криги

Весна продовжує поширюватися далі на південь, відповідно до геологічної служби США, яка нещодавно опублікувала новий набір карт на основі фенологічних спостережень.

І, знову ж таки, рання весна не означає, що світ буде сонячнішим та лагіднішим до всіх. Стають активнішими кліщі та москіти, а сезон запилення триватиме довше. Врожаї можуть процвітати або ризикують потрапити під раптові пізні заморозки або літню посуху.

Рослини можуть квітнути до прибуття пташок, бджіл та метеликів, які харчуються на квітах, та запилюють їх, що матиме наслідки як для рослин, так і для запилювачів.

Хоча ці ранні весни можуть видаватися не такою ж вже і великою справою, – та й хто серед нас не оцінить м'який день або перерву у похмурій зимовій погоді – вони становлять значні виклики для планування та вирішення важливих питаннь, які впливають на нашу економіку та суспільство» , – каже один з авторів доповіді, доктор Джейк Велтцін (Dr Jake Weltzin), еколог геологічної служби та керівник національної мережі фенології у США.

Для Кліматінфо переклала та підготувала Марія Кочержинська

Редактор: Юлія Розумна

Поділитись в соціальних мережах: