strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Відновлювана енергія: як зробити її більш сприятливою для птахів?

Встановлення відвідних засобів для пташиного польоту Гасло для цьогорічного Міжнародного дня мігруючих птахів, що відзначали 9 травня, є таким: «Енергія – зроби її сприятливою для птаха». Жак Трувіль (Jacques Trouvilliez), виконуючий секретар секретаріату ООН, відповідального за Угоду про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (AEWA), і Патрісія Суріта, керівник «BirdLife International», пояснюють, як важливо гарантувати, щоб головна інфраструктура та політика щодо забезпечення низького рівня вуглекислого газу та розвитку поновлюваних джерел енергії розвивалися в гармонії з природою.

На фото:  Встановлення відвідних засобів для пташиного польоту на лінії електропередачі високої напруги в Німеччині.

Зміна клімату – це один із найбільших ризиків не лише для людського суспільства, але й для біорізноманіття, що часто створює «ефект снігової кулі» , який полягає у посиленні існуючих умов, таких як фрагментація середовища проживання.

Отже, «спільнота збереження», що включає міжурядові угоди, такі як AEWA й неурядові організації, наприклад, BirdLife International, відстоюють справжні спроби звернутися до причин зміни клімату та пом'якшити її наслідки.

Розвиваючи відновлювані джерела енергії, поруч із скороченням енергоспоживання й збільшенням ефективності використання енергії, важливо зменшити обсяг спаленого викопного палива та викиди парникових газів. Немає сумніву, що розвиток і розгортання відновлювальних джерел енергії життєво важливі, якщо ми хочемо покласти край нашій залежності від традиційного палива.

Проте, відповідне планування, оцінка й контроль інфраструктури відновлюваних джерел енергії необхідні для того, щоб запобігти негативним впливам на дику природу . Усі інноваційні технології: вітряні двигуни, сонячні батареї, енергія приливів, хвиль й гідроелектроенергія, – можуть негативно впливати на диких тварин, зокрема на перелітних птахів, якщо ці технології розташовані неправильно.

Спільна риса звичайних і поновлюваних джерел енергії – потреба передати енергію від пункту виробництва споживачам. Природне середовище приносять у жертву для того, щоб побудувати лінії електропередачі.

Опори та кабелі формують бар'єр для міграції. Великі птахи є найбільш уразливими: коли вони сідають на споруди, розмах їхній крил часто призводить до коротких замикань. Це може стати фатальним для птаха, що буде страчений, мов на електричному стільці. Водночас це завдає незручностей споживачам, адже електропостачання буде перервано. Птахи, які найчастіше стають жертвами, належать до тих різновидів, які довго та повільно розмножуються, тому для них такі втрати є особливо небезпечними.

Читати також:  Чому тваринам потрібні коридори дикої природи

Лінії електропередачі не єдина небезпека: вітряні двигуни збільшують втрати також. Іспанське Орнітологічне Суспільство каже, що більше, ніж 18 000 вітряних двигунів в Іспанії викликають значну смертність серед хижаків і кажанів, включаючи різновиди, яким загрожує вимирання.

Було б, безсумнівно, нерозумно для захисників природних ресурсів виступити проти всіх форм відновлюваної енергії, так само як вітати будь-яку пропозицію побудувати повітряні ферми чи загородження. Потрібно знайти правильний баланс.

Сторони Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (CMS), в рамках якої була підписана угода AEWA, прийняли резолюцію, що закликає до здійснення відповідних процедур оцінки стратегічної обстановки й оцінки впливу на навколишнє середовище, що означатиме суворе управління плануванням.

Як наслідок, необхідно було б дотримуватися простої послідовності: по-перше, при розміщенні конструкцій потрібно уникати «чутливих» територій розташування, наприклад, вузьких місць на маршрутах міграції птахів. В інших місцях повинні бути прийняті заходи щодо зменшення і  пом'якшення   наслідків від встановлення конструкції та  заходи з профілактики і компенсаціїу крайньому випадку. 

Деякі заходи щодо пом'якшення наслідків приносять значні досягнення з невеликими затратами: відключення вітрових електростанцій на шляху мігруючих птахів зменшило смертність білоголового сипа на 50 % в Іспанії, у той час як втрачене виробництво електроенергії становило менше ніж 1 %.

Білоголовий сип

Дизайн та розміщення опор також дуже важливі: у засаджених деревами зонах, наприклад, краще, якщо конструкції не висовуються вище насаджень. У Франції контроль за минулі 20 років показав, що, рівномірно додаючи спіралі до ліній електропередачі, можна зробити їх більш видимими, що в свою чергу, може призвести до скорочення смертних випадків у результаті зіткнень.

У наступні кілька десятиліть спостерігатиметься велике збільшення попиту на енергію в країнах, що розвиваються в Африці, – і це буде відзначено розширенням здатності покоління до відновлення, а також мережевих зв’язків. Небезпека полягає в тому, що, якщо дизайн і місце розташування не правильні, руйнівні втрати для життя птахів континенту будуть неминучі.

Ми повинні збільшити наші знання й відразу ними поділитися з іншими. Це потягне за собою тісну співпрацю між захисниками природних ресурсів з одного боку та енергетичними компаніями з другого.

CMS і AEWA виробили першу версію низки рекомендацій щодо відповідного розгортання технологій відновлюваної енергії, а Міжнародна мережа BirdLife може забезпечити експертну підтримку, щоб гарантувати, що ми можемо домогтися неможливого: виробництва відновлюваної енергії, що допомагатиме боротися зі зміною клімату, при цьому не піддаючи небезпеці середовище дикої природи.

Для КліматІнфо переклала та підготувала ]]> Ольга Липницька ]]>

Редактор: Юліана Зелена

Поділитись в соціальних мережах: