strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Вплив 10 років використання смартфонів на екологію

Надто багато телефонів

Смартфони у найкоротші терміни повністю змінили як наше життя, так і весь світ. Всього лише 10 років тому для фотографування ми користувалися фотоапаратами, знаходили шлях за допомогою паперових карт, а з родиною та друзями спілкувалися за лопомогою текстових повідомлень із технологією Т9.

Якщо ви – серед 2 млрд людей, які нині користуються смартфонами, ви, мабуть, пам`ятаєте, із чого все починалося. Ви пам`ятаєте, як змінилося життя, коли зненацька телефон стало можливим під`єднати до Інтернету, майже миттєво відшукати за його допомогою потрібний вам шлях, на ходу відправляти електронні листи, постійно бути на зв`язку із коханими і знаходити відповіді на все, що вас цікавить.  

Але чи згадаєте ви придбання свого другого смартфону? А третього? Скільки всього смартфонів у вас було з 2007 року?

Ми поставили собі це питання – виявилося, від часів першого iPhone, представленого компанією Apple в 2007 році, було вироблено більше 7 млрд смартфонів. Вражає. Це означає, що у випадку, якби кожен із вироблених смартфонів був у робочому стані, їх би вистачило кожній людині на землі.

Але не в тому справа. В США смартфоном користуються зазвичай всього 2 роки , незважаючи на те, що термін його експлуатації довший. Користувачі не можуть встояти перед спокусою поміняти ґаджет – можливо, вони перейшли на новий контракт, за умовами якого «дарується» новий телефон, або тому що у старого апарата почали виникати проблеми із дисплеєм чи акумулятором, заміну чи ремонт яких не кожен здатен собі дозволити.

За такими темпами за життя ми можемо володіти щонайменше 29 телефонами.

Завдяки такому швидкому «кругообігу» ґаджетів, виробники смартфонів роками мають прибуток. Але з цієї ж причини люди і навколишнє середовище страждають.

Читати також:  86 кілограмів відходів лише з одного телефону

Для всіх цих ґаджетів шахтарі видобувають тонни залізної руди та металів у віддалених куточках земної кулі. Потім ці матеріали проходять комплекс очищення, обробки та виробництва. Робочі на фабриках, часто самі того не знаючи, піддаються впливу небезпечних речовин, що руйнують їхнє здоров`я. Фабричне обладнання працює на суміші викопного палива, що вносить свою лепту у зміну клімату.

У нашій новій доповіді: From Smart to Senseless (Від смартфону до безглуздя: Глобальний вплив 10 років існування смартфонів ми висвітлюємо проблеми сучасного виробництва смартфонів.

І от лише частина того, що ми виявили:

  • Починаючи з 2007 року було виготовлено 7,1 млрд смартфонів.
  • Під час процесу виготовлення смартфона зазвичай використовуються 60 різних елементів. Так, в одному пристрої кількість даних елементів невелика, проте загальна шкода від процесу видобування та переробки даних цінних металів для 7 млрд гаджетів вражає.
  • Лише у 2014 році кількість електронних відходів від невеликих технічних виробів, як то смартфонів, склала 3 млн метричних тонн . Переробляється всього близько 16 відсотків від загальної кількості відходів електронної промисловості.
  • Лише дві моделі телефонів із 13, що були на огляді, оснащені нескладною системою заміни акумулятора ((Fairphone and LG G5). Це означає, що користувачі змушені купляти новий ґаджет, коли збігає строк служби акумулятора старого телефону.
  • Починаючи з 2007 року на виробництво смартфонів було витрачено близько 968 терават-годин (TWh) - цієї кількості енергії вистачить Індії на цілий рік.
  • У кінці терміну служби подібна конструкція ускладнює розборку апарату, бо в акумуляторах використовують запатентовані гвинти і склейки; таким чином, «переробка» смартфонів часто полягає у їх подрібненні і відправленні на переплавку. З урахуванням невеликої кількості широкої різноманітності матеріалів і речовин в невеликих пристроях, плавка не є ефективним способом відновлення багатьох матеріалів.

Нещодавній відклик Samsung Galaxy Note 7, моделі, що перегрівалася і вибухала, яскраво показує нам поточні проблеми виробництва – гонитва за дизайном призводить до нехтування виробництвом і допущення серйозних помилок. Після проведення дослідження компанія визнала, що недоліки в конструкції акумуляторів частково пов`язані з прискоренням виробництва на випередження конкурентів. Відклик телефонів був правильним рішенням. Але тепер Samsung повинен вирішити, що ж їм робити із 4,3 млн ґаджетів.

Самсунг відкликає телефони

Починаючи з листопада 2016 року ми наполягали, щоб компанія займалася переробкою телефонів. Донині Samsung ще не представив свого плану. Приєднуйтеся, і разом ми закликатимемо Samsung переробляти ці телефони, а в майбутньому виробляти ґаджети, які би легко піддавалися ремонту та переробці.

]]> Підпишіть петицію до Samsung! ]]>

Незважаючи на численні проблеми, ІТ-сектор володіє хорошим потенціалом для вирішення цих проблем і може бути прикладом для всіх галузей промисловості завдяки переходу від лінійної моделі виробництва до кругової моделі – єдиної, в якій дорогоцінна сировина використовується повторно.

Потужність технології та творчості можна використати для руйнування застарілих бізнес-моделей. Провідні ІТ-компанії можуть стати найбільшими лобістами кругової моделі виробництва і енергетично поновлюваного майбутнього. Найталановитіші розробники можуть нарешті створювати нетоксичні ґаджети, які підлягають ремонту, і в кінцевому підсумку які можна перетворити у щось нове.

Елізабет Жардім (Elizabeth Jardim),
старший корпоративний активіст в американському відділенні Greenpeace.

Читати також:  Зберігання старого мобільного телефону - велика загроза для довкілля

Для КліматІнфо переклав та підготував Олександр Юрчишин

Редактор: Олена Чиганенко

Поділитись в соціальних мережах: