strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Як воно там: зразкова Швеція у незразковому світі

Швеція_1 У 2016 році країна посіла 3 місце за «Індексом екологічної ефективності», поступившись Фінляндії та Ісландії. Вона першою оголосила про намір позбавитися залежності від викопного палива до 2050 року, перевівши вже 2/3 свого виробництва на низьковуглецеву та чисту енергію. До усіх своїх здобутків та намірів, Королівство також є абсолютним рекордсменом з переробки сміття, інвестором у енергозбереження та новатором у сфері розумного використання ресурсів.

Катерина Андерссон мешкає і працює в шведському місті Уддевалла вже більше трьох років. Катерина вільно володіє англійською та шведською мовами, працює логістом і займається волонтерством у «КліматІнфо» у вільний час.

- Катю, що тебе найбільше вразило після переїзду?

- Вразила чистота . Тут дуже чисті вулиці, а люди – дуже відповідальні. Особливо щодо сортування сміття. Контейнери для сміття (окремі для пластику, скла кольорового, скла прозорого, металу) знаходяться на вулицях, у підвалах багатоповерхівок, спеціальних пунктах. Побутове сміття також сортують на органічне та на те, що будуть спалювати. А щоб люди знали, як сортувати сміття, постійно розповсюджуються листівки з порадами.

- Чи було щось, про що ти дізналися там вперше?

- У Швеції я вперше почула про «зелене» водіння . Щоб отримати права, необхідно навчитися водити із найменшою шкодою для навколишнього середовища і знати основні правила зменшення викидів. «Зелене» водіння є однією із категорій, яка зараховується на іспиті. Зараз все більшої популярності набувають електроавтомобілі і відповідно встановлюються електростанції, де ці машинки можна підзарядити.

- У тебе є таке посвідчення?

- Водійське посвідчення не відрізняється від звичайного, просто в навчальну програму входить еко-водіння. В авто-школі розповідають про можливі наслідки «агресивного» водіння та які втрати (як грошові для водія, так і для природи) воно може спричинити. Також навчають на практиці вірно переключати передачу. Якщо машина більш сучасна, то на червоному світлі на світлофорі необхідно вимикати живлення, щоб марно не продукувати вихлопи. Основне правило – це уважне водіння та планування свого маршруту та швидкості, аби зменшити необхідність зупинятися і знову розпочинати рух, при цьому викидаючи багато газів.

Водійське посвідчення тут я отримала рік назад.

- Як гадаєш, в Україні така інновація була б вдалою?

- Думаю, що було б добре, якби водійські школи в Україні перейняли ідею правильного і розумного навчання з самих основ. Оскільки, як нам тут розповідали, такий спосіб водіння може заощадити 10-20% палива та зменшити зношення машини.

- На твою думку, чим обумовлене таке відповідальне ставлення шведів до природи?

- Можу лише припускати. У Швеції досить багато лісів, майже половина усієї території вкрита ними, тому люди живуть у досить тісному зв’язку з природою і розуміють, що їхнім дітям також тут жити.

Швеція_2

- Крім листівок, якось ще популяризується охорона навколишнього середовища?

- Тут чимало громадських організацій, які намагаються втілювати нові ідеї, щоб покращити життя людей та зберегти природу. Держава також приділяє охороні навколишнього середовища багато коштів та зусиль. У школах і садочках розповідають про захист довкілля. Держава встановила високий податок на купівлю автомобіля. Проте, якщо автомобіль електричний (а він сам по собі досить дорогий), то власник не сплачує податок протягом трьох років.

- Які особливості стилю життя шведів б виділила?

- Багато хто не викидає старі речі, меблі, одяг, побутові прилади, посуд тощо, а здає до магазинів секонд-хенду . Потім ці речі у пристойному стані можна купити за смішну ціну, і вони отримують нове життя в інших оселях. Якщо магазини розташовані при церквах, то гроші від продажу йдуть на доброчинність.

Родини все частіше облаштовують будинки сонячними панелями : це краще для екології та для гаманців.

- А твої звички у Швеції якось змінилися?

- Мені, наприклад, подобається сортувати сміття. Хоча це ще та морока: вдома багато коробок та банок, які ми складаємо у пакет, а потім сортуємо в підвалі по різних контейнерах, та щоразу я відчуваю, що роблю корисну справу.

Я частіше почала користуватися екологічною косметикою, засобами для миття посуду та прання.

Часто купую екологічні продукти, особливо молочні. Екологічні продукти дорожчі на 3-4 шведські крони (приблизно 9-13 грн. – тут і далі примітки автора). А у моєму улюбленому магазині товари, в яких закінчується строк споживання, продаються зі знижкою 50%. Увагу до них привертає велика червона наліпка.

Швеція 3

Надпис: Купи зараз   з'їж швидко! Знижка 50%. Короткий термін споживання. Збережи природу та гроші.

Старі речі я вже не викидаю, як раніше, а здаю в магазини та отримую чек на знижку. Наприклад, за один пакет з різними текстильними речами (одяг, рушники, постіль тощо) отримую купон на 50 крон (приблизно 160 грн.), активний протягом року (на фото).

Швеція 4

Надпис на купоні: Дякуємо Вам за те, що Ви допомагаєте нам замкнути коло. Знижка 50 крон при купівлі на 300 крон.

У Швеції є звичка вішати невеличкі лампи з низьким споживанням електроенергії (15-25 ватт) на вікна. Тобто немає необхідності щоразу вмикати-вимикати світло, коли заходиш у кімнату, або йдеш у кухню. Мої батьки в Україні живуть у приватному будинку і ввечері вмикали світло в коридорі та на сходах, щоб ходити між поверхами. Це було неекономно і незручно, то я привезла їм шведські лампи та таймери (які вмикатимуть та вимикатимуть лампу у виставлений час). Тепер вони заощаджують електроенергію і просто задоволені оновленим інтер’єром.

- Як ти думаєш, який досвід шведів могли б перейняти українці?

- Це складне питання. Можливо, нам треба краще опікуватися собою, власним здоров’ям та здоров’ям своїх дітей. Більше займатися спортом, адже шведи дуже рухливі: спортивні зали, йога, велосипеди, походи – і це люди усіх вікових категорій. Необхідно краще харчуватися та звертати увагу на сезонні та натуральні продукти . Дбати про природу , оскільки вона безпосередньо впливає на наше життя. Наприклад, у Швеції ми п’ємо воду прямо з-під крану, бо люди зберігають річки та водоймища чистими, не скидають туди отруту та помиї , вони розуміють взаємозв’язок природи навколо нас із власним життям.

Швеція 5

Важливо уважніше ставитися до інших . Коли я переїхала до Швеції, були здивована, що люди вітаються та прощаються з водіями у транспорті, з продавцями та обслуговуючим персоналом. Ця швидка посмішка та привітання коштують не дорого, але піднімають настрій на весь день. Уявляєте, я можу йти по вулиці із собакою, та привітатись із людьми, які посміхаються до моєї собаки? Тут це цілком нормально :)

Проте і тут, у Швеції, не все ідеально : медична система «кульгає», ситуація з розміщенням біженців досить важка.

Тому навряд чи можна виділити єдину формулу «шведського успіху», але рецепт простий – почати з себе. Головний інструмент цілком доступний українцям – це ставлення до оточення: природного та людського. Ставати кращими, більш доброзичливими, відповідальними, далекоглядними та економними, правильно виховувати своїх дітей, надихати своїх родичів та друзів – це все роблять шведи, це все під силу українцям. Адже бізнес-структури, державний апарат – це ті ж таки люди, чиїсь батьки та діти, які можуть і яким треба вчитися берегти природу.

Швеція 6

Нагадаємо, що у кінці квітня до Національного екологічного центру України (НЕЦУ) завітала делегація із Шведського товариства охорони природи (Naturskyddsföreningen). Представники найбільшої природоохоронної організації Швеції (понад 250 000 учасників – фактично кожен 40 швед) розповідали про себе та дізнавалися, як працює захист навколишнього середовища в Україні, захоплюючись мужністю та наснагою українських екологів та активістів.

Читати інші матеріали з серії:

Для КліматІнфо підготувала Вероніка Казіна

Редактор: Еліна Сардалова

Поділитись в соціальних мережах: