strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміна клімату спричиняє вимирання джмелів

Джмелі можуть зникнути Вчені занепокоєні неспроможністю джмелів переселятись на прохолодніші північні території, не зважаючи на те, що південний клімат Європи та Північної Америки став для них занадто спекотним.  На думку науковців, зміна клімату, спричинена вихлопами машин, заводів та електростанцій, негативно впливає на середовище проживання джмелів у Європі та Північній Америці.

Підвищення температури, яке спостерігається протягом останніх 110 років, є причиною вимирання комах на південних територіях їхнього ареалу. Окрім того, дивує дослідників і той факт, що джмелі не здатні переміщуватися на північ, як це роблять інші види.

Причина полягає у тому, що основна діяльність цього виду комах – запилення диких квітів та інших рослин . Вчені вважають джмелів ключовим видом, відповідальним за здоров’я екологічної спільноти . Зникнення цих комах матиме хоч і непрямий, але значний вплив на велику кількість інших видів.

Джмелі також мають важливе значення для сільського господарства . Вони активні навесні, влітку і восени та відіграють велику роль у процесі запилення багатьох культур, таких як конюшина, помідор, чорниця, вишня . Ці комахи, на відміну від бджіл, при запиленні гудуть. Таким чином, вони створюють вібрацію та струшують пилок з рослин.

Читати також:  Нове відкриття пояснює вимирання бджіл «Plan Bee»: життя без пестицидів!

Наукові дослідження показують, що відбувається з ареалом джмелів в умовах зміни клімату, та як низка факторів, такі як втрата середовища існування, оброблення полів пестицидами та паразити, значно знизили чисельність цього виду комах за останні кілька десятиліть .

Джеремі Керр, професор біології в Університеті Оттави і головний керівник наукового дослідження, стверджує, що його команда була просто шокована, виявивши, що джмелі не переміщуються на північ, як це роблять інші комахи у зв’язку з підвищенням температури .

«Ми думали, джмелі зроблять те саме. Результати нашого дослідження чітко показали, що вони не розширюють територію свого проживання, на відміну від метеликів», – розповідає професор. У результаті, за висновками цього дослідження, ареал джмелів скорочується на всіх континентах.

Джмелі здатні пристосуватися до холодного клімату, але не переносять високої температури , чого не скажеш про метеликів, чиї предки родом з тропіків. До того ж, підвищення температури до 43ºC (109ºF) вбиває джмелів одразу , а у періоди затяжної спеки висихають основні джерела їхнього харчування.

Джмель

У статті, опублікованій в журналі Science on Thursday, проаналізовано результати природознавчих досліджень, проведених 110 років тому. У них описані близько 423 000 спостережень за 67 видами європейських і північноамериканських джмелів.

Науковці провели нове дослідження, щоб перевірити, чи впливає забудова природних територій та використання пестицидів на здатність джмелів переміщуватися. Переконалися, що не впливає. Така ж ситуація спостерігалася і в місцях, де, як висловився Керр, «немає нічого крім кукурудзяних полів і є сприятливе природне середовище».

За словами Джеремі Керра, вченим не відомо, чому джмелі не в змозі переміщуватися на інші території . «Це загадка, яку треба якомога швидше розгадати», – додав науковець.

Дейв Гулсон, професор біології і експерт з бджільництва в Університеті Сассексу, який не був залучений до попередніх досліджень, припускає, що північний клімат може бути просто неприйнятним для джмелів. До того ж, рослини, які їм потрібні, не переміщуються на північ. Як каже вчений, це лише припущення, адже реальна причина нікому не відома.

Професор Найджел Рейн з Університету Гвелфі (Канада) каже: «Джмелі як запилювачі вкрай важливі для багатьох сільськогосподарських культур і диких квітів. Тож дуже важливо, що ці комахи в усьому світі намагаються адаптуватися до зміни клімату».

Гулсон каже, що скорочення території ареалу джмелів через зміну клімату викликає особливе занепокоєння, особливо якщо врахувати й інші негаразди, з якими вони зіткнулися. «Це досить сумно. Цю проблему можна було б передбачити, але наразі її досить важко вирішити. Усім нам відомі проблеми, пов’язані зі зміною клімату, а також труднощі, з якими стикається уряд, намагаючись допомогти».

Керр стверджує, що в нього є достатньо фактів, які ілюструють негативний вплив зміни клімату на природу. Та все ж він сумнівається, що його дослідження стануть великим відкриттям на саміті ООН в Парижі, де майже 200 країн світу зберуться, щоб обговорити проблему шкідливих викидів в атмосферу. Але додає: «Джмелі все ж привернуть увагу громадськості, і це стимулюватиме уряд до дії».

Дослідники припускають, що штучне переміщення комах на північ, як це було раніше зроблено з метеликами та деякими рослинами, допоможе зменшити скорочення популяції цих комах.

Однак професор Керр має сумніви щодо такого експерименту, адже це може створити проблеми для інших бджіл . Експерт з бджільництва Дейв Гулсон аргументує: « Якби було десь комфортне середовище для життя, комахи емігрували б туди самостійно ».

Для КліматІнфо переклала та підготувала Валентина Ставнича

Редактор: Катерина Буряк

Поділитись в соціальних мережах: