strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

8 переконливих доказів глобального потепління

8 переконливих доказів глобального потепління

Поки що важко зрозуміти, як потепління впливає на конкретні метеорологічні явища, проте зміни клімату вже спостерігають. Ось 8 прикладів того, як люди та інші живі істоти реагують на глобальне потепління.

Протягом останніх 100 років світова температура в середньому зросла приблизно на 0,74 °C. Зміна може видатися незначною, проте вона відбувається дуже швидко: значне зростання відбулося після 1979 року, стверджує Міжурядова група експертів зі змін клімату.

1. Переміщення військових сил в північному напрямку

З таненням арктичних льодовиків світ звертає все більше уваги на розташовані під ними корисні копалини. Згідно з геологічними даними в Арктиці ще не виявлено 30 % родовищ природного газу та 13 % - нафти. Як результат, активізуються воєнні дії в цьому регіоні, й такі країни, як: США, Росія, Данія, Фінляндія, Норвегія, Ісландія, Швеція та Канада — ведуть переговори з питань регіональної безпеки та збереження кордонів. Декілька націй також накопичують збройні сили на півночі, щоб підготуватись до посиленого патрулювання кордонів та збереження миру в Арктиці.

2. Зміна періодів парування

З температурними змінами відбуваються зміни періодів парування пінгвінів. Дослідження, проведене в березні цього року, показало, що папуаські пінгвіни швидше адаптуються до більш теплої погоди, через те, що вони не залежать від наявності морського льоду для парування, на відміну від інших видів.

На зміни клімату реагують не лише пінгвіни. Притулки для тварин інформують про зростання кількості бродячих котів та кошенят, що вказує на продовження періоду парування у представників кошачих.

3. Зміни на високогір’ях 

Зменшення зимових снігопадів на вершинах гір дає можливість таким тваринам, як лосі та олені, харчуватися на високогір’ях протягом усієї зими, що впливає на зменшення кількості сезонних рослин. Лосі знищують клен та осику, що, в свою чергу, спричиняє зменшення кількості співочих птахів, для яких ці дерева є місцем проживання.

4. Порівняння з художніми витворами 

Письменники та поети усіх часів із захопленням описують рідну природу. Звернення до літературних творів минулого дає можливість сучасним дослідникам порівняти, наскільки з плином часу змінились природні умови та явища.

Порівняно з початком XIX ст., на сьогодні сезон цвітіння 43 найбільш розповсюджених видів рослин змістився приблизно на 10 днів вперед. Інші рослини просто зникли, серед яких й 15 видів орхідей.

5. Зміщення «сезону у розпалі»  в національних парках 

Який найбільш сприятливий час для відвідування парків та заповідних зон? З плином десятиріч можна давати різні відповіді на це запитання, оскільки весна починається все раніше й раніше. З 1979 р. періоди найбільш активного відвідування парків змістилися в середньому на чотири дні. Наприклад, найбільша кількість відвідувачів Великого Каньйону в США припадає на 24 червня, тоді як у 1979 році піковим днем вважалось 4 липня.

6. Генетичні зміни

Навіть плодові мушки відчувають потепління. Згідно з дослідженнями, проведеними 2006 р, генетичну структуру плодових мушок, яка є пристосованою до спекотного клімату, тепер можна частіше спостерігати в високих широтах. Вчені стверджують, що генотип звичайної плодової мушки Drosophila subobscura змінюється, й через це популяція виглядає так, ніби вони живуть приблизно на один градус широти ближче до екватору. Іншими словами, генотип мухи, поширеної в Північній півкулі, схожий на генотип її родича, що розповсюджений на 120-160 км південніше.

7. Негативний вплив на білих ведмедів

Дитинчата білих ведмедів долають великі відстані в пошуках твердого морського льоду, стверджують вчені за результатами дослідження, проведеного 2011 р. Швидке зменшення льодяного покрову в Арктиці змушує білих ведмедів пливти часом більше 12 днів без зупинок. Рівень смертності серед дитинчат, змушених долати більше 48 км, складає 45 %, тоді як серед ведмежат, що плавають лише на невеликі відстані, - 18 %.

8. Зростання міграції тварин 

Різноманітні види тварин залишають свої ареали і переміщаються на значні відстані: інтенсивність міграції складає приблизно 18 км за десятиріччя в напрямку полюсу. В регіонах, де температура збільшується швидше за все, тварини переміщуються на найбільші відстані. Наприклад, за останні два десятиріччя місце проживання широкохвостої очеретянки наблизилось до полюсу більш ніж на 150 км.

 

Для КліматІнфо   переклала ]]> Галина Гриценко ]]>

Редактор: Анастасія Чабаненко

 

Поділитись в соціальних мережах: