strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Бабусині рецепти: бомби для вашого міста

На майстер-класі Оля вирішила робити seed bombs у вигляді звіряток, смайликів, сонечок Активістка Української Молодіжної Кліматичної Асоціації Оля ділиться рецептом приготування насіннєвих бомб і розповідає про практичні еко-акції, якими наповниться місто під час форуму "Енергія Змін" цієї осені.

У воєнні роки партизани розкидали по місту листівки, вчиняли диверсії, підкладали вибухові пристрої. І тоді вони навіть не здогадувалися, що в мирний час у місті також існуватиме партизанський рух — однак зелений, корисний та безпечний.

Ідея сучасного еко-партизана — зробити місто зеленим, повернути вулицям чисте повітря, покращити ландшафт. І головною його зброєю стали насіннєві бомби.

Їх вигадали ще у 70-ті роки у Нью-Йорку, коли декілька шибайголів із місцевих активістів таємно озеленили занедбану парковку. Для цього вони вигадали так звану seed bomb — суміш насіння, біогумусу та землі у швидкорозчинній оболонці. Сьогодні в багатьох західних магазинах можна купити вже готовісінькі насіннєві бомби. Їх лишається тільки активувати — викинути в тому місці, де не вистачає зелені та квітів. На людній вулиці, на старому звалищі, у дворі школи, серед нудних багатоповерхівок околиці...

Однак українська молодь вирішила не сидіти склавши руки, а створити сучасні бомби власноручно! Для цього було організовано майстер-клас від молодих екологів. Секретами еко-партизанського руху з нами поділилася Оля Мончак, активістка ]]> УМКА ]]> — Української Молодіжної Кліматичної Асоціації. Ця організація об’єднала молодих практикуючих екологів та захисників клімату України.

 

—     Олю, звідки ти дізналася про насіннєві бомби?

Перш за все, слід сказати, що наша організація УМКА народилася місяць тому, хоча ідея була вже давно. Раніше ми збиралися разом і організовували акції та інформаційні кампанії про клімат під егідою кліматичного руху ]]> 350.org ]]> . У якийсь момент ми вирішили створити українську організацію, яка робитиме акцент не на організаційних кампаніях, а на практичних діях. І ось ми почали «шерстити» інтернет у пошуках, що такого крутого можна зробити! Знайшлося чимало ідей: і облагороджування дворів, і курси веганської кухні, і віконні сади, але особливо ми вподобали насіннєві бомби. Нас образу надихнула ця ідея!

Цією осені, у жовтні 2012, ми плануємо вже традиційний для 350.org всеукраїнський освітній форум «Power Shift» чи «Енергія Змін». Це будуть два дні інтенсивних тренінгів для «просунутих» активістів, які цього року ми закінчимо відкриттям місяця практичних дій! Обстріл міста нашими еко-снарядами, звичайно, включено до обов’язкової програми.

 

—    Чому ти вирішила провести майстер-клас?

Майстер-клас я проводила не сама, а в компанії УКМАвців — таким чином ми розважали народ у денний час фестивалю «Трипільське коло». Це фест, де вдень царює еко-культурне просвітительство, а ввечері та вночі — музика і дебош J. Окрім моїх майстер-класів на екологічному майданчику було багато всього цікавого: ввечері показували короткометражки, вдень читали вірші, дегустували «смачності», слухали лекції та стріляли з водних пістолетів. Насіннєві бомби там я робила вперше, так що майстрів у цьому класі було негусто. Однак я довго радилася з бабусею під час вибору насіння — ми збираємося розкидати бомби восени, і не всі сорти рослин підходять для цього.

Підсумки майстер-класу з насіннєвих бомб

 

—    Що побажаєш тим, хто зацікавиться ідеєю і захоче повторити у своєму регіоні?

Пробувати і робити! Експериментувати. Це просто і весело J Щодо організаційних моментів — важливо добре висушити бомбочки, перед тим як транспортувати та зберігати їх у сухому місці, щоб не проросли передчасно. Також продумайте логістику — ми виготовили близько 20 кг бомб, і тягнути їх було непросто. Ну і звичайно, не залишайте поза увагою видовий склад рослин свого регіону — насіння можна запасати наприкінці осені, збирати його в існуючих зелених зонах, щоб не доводилося купувати.

 

—    Скільки бомбочок ти «активувала»?

На жаль, поки що тільки одну — випадково. Ми плануємо «ніч обстрілу» на осінь, але один із боєприпасів — більший за інших за розміром — певно, недостатньо підсох і проріс! Паростки схожі на редиску.

 

—    Які рослини краще підходять для українських міст?

Це нам ще доведеться перевірити J Ми намішали у бомби все підряд — квіти, що плетуться, лікарські трави, салатну зелень, морковку, спеції, редиску, гарбуз, кабачки, плющ…

За моїми спостереженнями, у місті краще всього ростуть бур’яни і тополі, а от гарбузи й капусту я, як не дивно, бачу рідко. Звичайно, розумію, що частина наших «растішок» може не прижитися. Я навіть трохи хвилююся, але не занадто. За прогнозами моєї бабусі, весною наші бомби оживуть і стануть окрасою міста, а для когось — смачним і корисним обідом!

Готові насіннєві бомби чекають на осінь, коли члени УМКА активують їх на вулицях міста

А тепер — рецепт насіннєвої бомби від Олі Мончак, який вона знайшла на ]]> partizaning.org ]]>

Для створення seed bombs Вам знадобиться:

  1. Порошкова глина.
  2. Біогумус.
  3. Насіння дикорослих рослин вашого регіону.
  4. Вода.
  5. Відро/контейнер.
  6. Паличка.

Приготування:

  • Змішати 11 чашок глини, 11 чашок біогумусу і 2 чашки насіння у відрі.
  • Додати води так, щоб вийшла добра в’язка глиняна маса.
  • Зваляти кульки — «насіннєві бомбочки». Або пістолетики. Або гранати — це вже залежить від польоту Вашої фантазії.
  • Дати бомбочкам підсохнути протягом приблизно 3-х днів.
  • І — в атаку!

 

Для КліматІнфо переклала Ольга Авєріна

Поділитись в соціальних мережах: