strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Біо-стіни - красиво, корисно, видовищно

Музей Quai Brandly, Париж, Франція. Ландшафтний дизайнер - Патрік Бланк.

Найвідоміші проекти вертикального озеленення від садів Давньої Асирії до надсучасних офісів.

Природне горизонтальне зростання рослин людство, здається, намагалося повернути у вертикальну площину ще з  часів Висячих садів Семираміди, що без сумніву забезпечило їм статус одного з чудес світу.

Ідея вертикального саду продовжувала дивувати і милувати око монархів і в часи бароко - французькі садівники прикрашали Версальські сади різноманітними конструкціями: шпалерами, трельяжами, перголами, арками. Пізніше вертикальні сади у вигляді заростей ліан і апельсинових дерев з’явилися в оранжереях багатіїв та стали окрасою віталень представників «середнього класу».

Тема залишається актуальною й до сьогодні, і завдяки зусиллям французького ботаніка і дизайнера Патріка Бланка в історії вертикального саду розпочалась нова ера. Одну з його робіт можна побачити на початку цієї статті.

Патрік Бланк займався дослідженням тропічних дощових лісів, черпаючи в них натхнення для вертикальних садів, або ж «зелених стін». У результаті пошуку і експериментів Бланк напрацював технологію, що дозволяє створювати справжні вертикальні сади на стінах будівель. Основа цього виду вертикального озеленення – металева рама, що кріпиться до стіни. На ній встановлюється каркас із пластику, на якому тримаються тонкі високо-пористі  поліамідні пластини, які за зовнішнім виглядом нагадують повсть. У неї імплантують насіння, яке у подальшому пускає коріння.

Звісно Бланк не був єдиним, хто розвивав тему вертикального озеленення. Англійські художники Хізер Екройд та Ден Херві з початку 1990-х років для вертикального озеленення експериментують зі звичайною травою. Їхній перший проект вертикального озеленення «Інший бік» з’явився у середньовічному селі на півночі Італії – художники засадили насінням стіну закинутого бараку. Серед робіт Екройд і Харві – внутрішнє оздоблення церкви в Лондоні, озеленення мавзолею на цвинтарі в Ризі, плаваючий газон в озері в Швейцарії, стіна театру в Цюриху.

Сьогодні, коли гостро постало питання погіршення екології, вертикальні сади перестають бути лише елементом декорування, вони набувають нового змісту – покращення якості атмосферного повітря . НАСА провела дослідження, для якого підібрала рослини, які можуть увібрати всі шкідливі домішки з повітря і виділяти кисень як вдень, так і вночі. Мова йде про Sanseveria, або «тещин язик», та Epipremnum, які можна придбати практично у  кожному садівничому магазині.

Каха-Форум, Мадрид, Іспанія. Дизайнер - Патрік Бланк. Ландшафтні дизайнери пропонують масу варіантів вирішення питань очищення повітря, покращення мікроклімату, створення неповторного образу, використовуючи вертикальне озеленення.  Вертикальний сад Каха-Форуму (CaixaForum) в Мадриді всього лише за рік став класикою, і його неодмінно варто побачити, якщо будете в іспанській столиці. Щоправда через сильну загазованість та палюче сонце це диво мало не загинуло. Сад Каха-Форуму став не лише стильним декоративним елементом, а й засобом вирішення питання озеленення в умовах щільної міської забудови. Автор проекту - також Патрік Бланк.

Компанія «Біотектур» влаштувала у самому центрі Лондона комплекс із живих стін , які прикрасили собою станції метро на Edgware Road Tube station. Фітостіна  повинна виконувати кілька завдань: облагородити перехрестя, задекорувати одну зі стін станції, і найголовніше – стати фільтром від пилу і очисною спорудою від токсичних вихлопних газів. У рамках проекту пропонується моніторити одразу кілька показників оточуючого середовища  навколо «живої стіни», і як наслідок заміряти ефект від застосування фітостін на загазованих вулицях. Біо-Стіна в Університеті ім. Дрекселя, Філадельфія, США. Ландшафтний дизайн - Parker Urban Greenscapes

Urbanarbolismо, спільно з Paisajismo Urbano, успішно завершили проект інтер’єру офісної споруди в Альхе, Іспанія. Триповерховий внутрішній сад вважається найбільшим в Іспанії та працює на очищення повітря від забруднювачів всередині офісу. Завдяки вдалому розташуванню всередині офісної будівлі зелене диво можуть спостерігати  працівники і відвідувачі офісу.

Рослини для внутрішнього саду були уважно відібрані задля найефективнішої переробки СО2 та фільтрації внутрішніх забруднювачів, що продукуються офісною технікою, матеріалами та пристроями. Такі токсини як формальдегід, бензин, трихлоретан зазвичай виявляються вдома та в офісних приміщеннях, що може привести до «синдрому хворої будівлі». Встановивши цей внутрішній вертикальний сад, власники будівлі дбають про здоров’я працівників та продуктивність їхньої праці, окрім того, що це надзвичайно красива інсталяція.

Відділення Parker Interior Plantscapes Inc нещодавно встановили найбільшу Біо-Стіну у Штатах в Університеті ім. Дрекселя . Насправді БіоСтіна є інтегрованою частиною  системи очищення повітря у будівлі корпусу. Повітря активно пропускається через стіну з рослин, а потім проходить через їх кореневу систему. У кореневій зоні спеціалізовані мікроби активно перетворюють такі забруднювачі як формальдегід та бензин у безпечні сполуки з води та двоокису вуглецю. Потім чисте повітря розподіляється по усьому корпусі. БіоСтіна є одним із найсуттєвіших засобів по контролю якості внутрішнього повітря у Штатах.

Головний офіс Stelmat Teleinformática, Куяба, Бразилія. Проектанти - ABOUT:BLANK Головний офіс Stelmat Teleinformática – це чотириповерхова яскрава споруда, запроектована бразильською фірмою ABOUT:BLANK. Умовою для створення дизайну офісу Стельматт було перетворити його на архітектурний зразок, а також розповсюдити і популяризувати бренд широкому загалу. Бачення замовників було втілене використанням технологій сталого розвитку, а саме облаштування «зеленої стіни при вході в офіс», використання зелених дахів, захисних жалюзей, фотовольтанічних панелей, і вторинне застосування дощової води , задля зменшення використання ресурсів. Інші заходи також працювали на зменшення використання енергії та максимальну енергоефективність джерел.

Тут перелічені лише деякі проекти вертикального озеленення, переважно містобудівельні, що фінансуються урядом та корпоративні рішення, реалізовані у громадських спорудах. Але такі садочки ще можна створювати у помешканнях. Сподіваюся, Ви отримали загальне уявлення про них, і можливо навіть спробуєте створити таке диво у власній оселі.

 

Читайте також Зелений дах, зелені стіни, зелений інтер’єр  

 

Для КліматІнфо переклала та підготувала Роксана Романів

Редактор: Уляна ЗИМНА

 

Поділитись в соціальних мережах: