strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Чи може підводне плавання бути «зеленим»?

Дайвінг Мабуть, ви легко уявите таку картину: люди злітаються з усього світу до найпопулярніших місць для підводного плавання. З човнів, що працюють на дизельному паливі, кидають якір на коралові рифи, відламують їхні шматочки на сувеніри, ловлять гарпуном рибу, що належить до вимираючих видів, і встромляють палиці в отвори у коралах, щоб витягти за клешню лобстера.

У Греції люди, які займаються дайвінгом, розграбовують археологічні об’єкти. У Південній Африці вони знищують цілі колонії морських вушок. А у Тайланді дайвінг на багатьох коралових рифах вже заборонений. Насправді, важко уявити як дайвінг може не загрожувати екології.

Плавання під водою відкриває різнобарвний світ коралів та дикої природи. Дайвери (люди, що займаються дайвінгом – авт.) можуть очолити рух зі збереження підводного світу, документуючи стан коралових рифів та збираючи сміття на дні водойм . Є низка речей, які допоможуть дайверам позитивно впливати на екологію. Для цього можна почерпнути кілька порад у активістів «зеленого» дайвінгу.

« Зелені ласти » – це організація, яку спонсорує програма ООН з навколишнього середовища, що закликає центри з дайвінгу і сноркелінгу, а також місцеві організації та владні органи до співпраці задля зменшення шкоди, яку завдає дайвінг довкіллю .

Проект AWARE Foundation – це молодий рух дайверів за збереження світового океану.

AWARE Foundation

Займайтесь дайвінгом удома

Вам не обов’язково вирушати в лагуну Трук, щоб займатись улюбленою справою. Місця для дайвінгу є практично всюди, де є вода. Треба визнати, що плавання під водою буде не настільки захопливим у затоці Джорджіан, де температура води ледве перевалює за нуль, але це цікавий досвід. Якщо ви все ж обираєте дайвінг-туризм, ]]> Scubadiving.com ]]> дає підказку, що свій негативний вплив на довкілля від подорожі літаком можна компенсувати вибором курорту, який не завдає шкоди екології.

Відмовтесь від користування якорем

Якір може завдати значної шкоди коралам і підняти багато осаду. Тому, наприклад, екіпаж American Dream II зупиняє судно над уламком, до якого збираються пірнати. Потім один з дайверів занурюється, щоб закріпити якірний трос і решта – слідують за цим маршрутом.

Ось уламок, який обстежував автор з American Dream II. Він спеціально був занурений у воду, щоб створити риф для дайверів.

Не ходіть по коралам і не здіймайте осад

Спостерігайте за ними замість того, щоб чіпати. Корали надзвичайно ламкі, і навіть коливання води, що здіймається ластами, можуть їх пошкодити. «Зелені ласти» пояснюють:
«При плаванні ласти здіймають хвилі, які підхоплюють осад та дрібне сміття, і можуть завдати шкоди маленьким мешканцям океану чи кораловим рифам. Це зменшить здатність рифу до фотосинтезу і може спричинити його загибель. Також такі хвилі змивають маленьких тварин, що збільшує їхні шанси бути пійманими хижаком».

Не так просто з цим змиритися, адже всім хочеться все власноруч дослідити. Як зазначає проект Aware, аквалангісту необхідно вміти професійно регулювати плавучість:
«Підводні рослини та тварини більш тендітні, ніж здається. Махнувши ластом, впустивши камеру чи просто торкнувшись чогось, ви можете звести нанівець десятки років, що знадобились коралам для росту, завдати шкоди рослині чи тварині. Подбайте про те, щоб ваш акваланг та камера були обтічних форм, підходьте до дайвінгу з професіоналізмом, вдосконалюйте техніку підводної зйомки та відточуйте майстерність у плаванні. Слідкуйте за тим, щоб ваше тіло, акваланг чи фотоапаратура не контактували з підводним середовищем».

На щастя, обладнання вдосконалюється і регулювання плавучості вже не є такою проблемою, як раніше. Колись користувались поясом зі свинцевим баластом і компенсатором плавучості у вигляді надувного жилета, який навіть не був підведений до балона. Дайверам доводилось виймати з рота регулятор і підкачувати жилет вручну. Тепер все вбудовано в устаткування. Інструктор з дайвінгу оцінює приблизно, яка вага баласту потрібна, і до спорядження додаються кілька маленьких картриджів. Випускаєш трохи повітря – і ти вже пливеш над дном океану і дрейфуєш разом з підводними течіями.

Геть рукавички

Ця рекомендація «Зелених ласт» може здивувати. Дайвери завжди одягають рукавички, тому що на дні водойм знаходиться багато гострих об’єктів. Порада звучить таким чином:
«Рукавички дають лише хибне відчуття захисту, через яке дайвери не бояться будь-що чіпати під водою. Так можна пошкодити корали, а хапаючи каміння, ви ризикуєте вступити в занадто близький контакт з морською флорою та фауною, а рукавички не захистять вас від її небезпечних представників».

Долучіться до акцій з очищення океанів від сміття

В океані не можна нічого чіпати, але коли йдеться про збирання сміття – це інша справа. Хоча для деяких типів знахідок, зазначених у Marine Debris Identification Guide, варто було б одягнути рукавички.

Дайвер очищає океан

Не чіпайте риб

Цитуючи «Зелені ласти»:
«Важливо, щоб усі дайвери поважали підводний світ і лише спостерігали тендітні та вразливі види, що його населяють. Дуже важливо, щоб люди, які займаються підводним плаванням, не вдавались до втручання чи руйнування фауни водойму. Важливо не чіпати мешканців океану і не взаємодіяти з ними. Руками, палицями для додаткової опори, ножами чи іншими предметами можна щось пошкодити чи вбити, а в певних випадках їх використання навіть є незаконним» .

 

Серйозно ставтеся до вибору морепродуктів

Хороші підводні мисливці розрізняють багато видів риб, аби не винищувати зникаючий. Проте ми не завжди отримуємо продукт від досвідчених мисливців. Зверніться до довідників з продуктів харчування, щоб купувати лише ту рибу, що здатна до швидкого відтворення.

Дійте

Відповідальні дайвери соціально активні. Проект Aware пропонує:

«Дайвери – одні з найсильніших захисників океану на Землі. І тепер вони висловлюють свою позицію як ніколи раніше. Підтримай збереження природи, поділись підводними фотографіями, повідом владним органам про факти шкоди довкіллю та долучись до кампанії за проведення змін».

Залишайте по собі лише бульбашки – забирайте з собою лише фотографії

На щастя, підводна зйомка зазнала за останні десятиліття феноменальних змін. Якщо раніше всі фотографи були озброєні дорогими камерами Nikonos з величезними лампами спалаху, тепер чи не кожен обмежуються IPhone з водозахисним контейнером за 100$. Це чудова тенденція; дайверам є чим зайнятися і водночас вони мусять слідкувати за тим, щоб не здіймати осад.

Будьте корисними

З правильним підходом до дайвінгу можна підтримати місцеву економіку і створити багато робочих місць. Дайвери можуть слідкувати за станом підводного середовища і вистежувати забруднювачів. Все залежить тільки від нас.

Автор:
Ллойд Альтер
(@lloydalter)

Для КліматІнфо переклала та підготувала ]]> Валентина Білокриницька ]]>

Редактор: Анна Панчук

Поділитись в соціальних мережах: