strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Чи поширює зміна клімату вірус Зіка?

Вірус Зіка На думку вчених, кількість комарів, які переносять збудники хвороб, збільшилася саме через температурні зміни.  Вірус Зіка, що переноситься тим самим комаром, що й лихоманка Денге, надто швидко поширився територією Південної та Центральної Америки. Бразильські вчені підозрюють, що саме глобальне потепління погіршує ситуацію.

Фото: Комарі-переносники вірусу Зіка прилипли до пластикової кришечки. Фото: Dean Calma/ IAEA

Незважаючи на те, що вірус (який отримав назву лісу в Уганді, де вперше був виявлений) має слабо виражені симптоми та проходить непоміченим, його порівнюють зі штормом, оскільки зафіксовано багато випадків, коли діти народжувалися з мікроцефалією, яка спричиняє пошкодження головного мозку.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) наразі заявляє, що вірус становить надзвичайну небезпеку в усьому світі.  

Кількість хворих вражає. До кінця минулого року в Латинській Америці не знали про вірус Зіка, на противагу лихоманці Денге, яка забрала життя багатьох людей. Вперше його виявили у квітні 2014 року, з того часу в Бразилії більше 4 000 новонароджених – із підозрою на мікроцефалію. (Для порівняння: минулорічне середнє значення — 154.)

24 країни Південної та Центральної Америки повідомляють про випадки виявлення мікроцефалії. Деякі вчені приписують швидке поширення вірусу Зіка саме глобальному потеплінню.

Аномальне потепління

Минулий рік був рекордно спекотним. Уперше з допромислових часів рівень температури піднявся на 1°С. Згідно з даними Гідрометцентру Національного інституту космічних досліджень Бразилії, в деяких районах середній показник температури піднявся на 3-5 °C. Цьому посприяло й аномальне потепління в країнах Тихоокеанського регіону, викликане Ель-Ніньйо (Ель Ніньйо, або Південна осциляція — коливання температури поверхового шару води в екваторіальній частині океану, що помітно впливає на клімат — прим. ред .).

Дослідження бразильських вчених показують, що комарі виду Aedes aegypti зустрічаються на близько 80% території країни , а це 6,9 млн км² – у 4 рази більше, ніж 10 років тому.

Лікар-вірусолог Інституту біомедицинських наук в м. Сан-Паулу, Паоло Занотто (Paolo Zanotto), координує роботу низки лабораторій, де вивчають вірус Зіка.  « Ми помітили, що зараз вірус лихоманки Денге поширився на території, де раніше було надто холодно для нього, наприклад, на півдні країни.  Кількість комарів збільшується, зона їхньої активності збільшується, кількість захворювань на лихоманку Денге теж збільшується. І глобальне потепління напевно сприяє їхньому поширенню на раніше не заражених територіях», — каже лікар-вірусолог.

Інші науковці згодні з цим твердженням. « Ми помітили, що зараз вірус лихоманки Денге поширився на території, де раніше було надто холодно для нього , наприклад, на півдні країни», — зазначає Крістовам Барселло (Christovam Barcellos), географ інституту Фіокруз в Ріо-де-Жанейро.

Тривалість життя комарів у холодних районах менша, але здатність поширювати лихоманку Денге та вірус Зіка залишається.

Олівер Брейді (Oliver Brady), епідеміолог Оксфордського університету та співавтор наукової праці про потенційне поширення лихоманки Денге туристами, опублікованої в медицинському журналі «The Lancet», обережніший із твердженнями. Він вважає, що досить необдумано поєднувати причини поширення вірусу Зіка із глобальним потеплінням.

«Точно зрозуміло, що 2015 та 2016 роки – найнебезпечніші, оскільки спостерігалося значне підвищення температури та велика кількість опадів. Але ми досі не впевнені, що ця тенденція до збільшення – довготривала», — розповідає Олівер Брейді газеті «O Estado de São Paulo».

Фахівці із Бразилії стверджують, що поширенню лихоманки Денге та вірусу Зіка посприяло також і те, що уряд не забезпечив дотримання основних санітарних норм та очищення води серед малозабезпеченого населення. 58% захворювань пов’язані із системою каналізації, 15% — із відсутністю питної води.

Місце розмноження

Мало того, засуха 2015 року вплинула на зону напівпосушливих тропіків у північно-східному та південно-східному регіонах населених пунктів міського типу. Це призвело до дефіциту води та  її  неправильного зберігання.

Це забезпечило комарам ще більше потенційних місць для розмноження. Було зафіксовано 1,5 млн випадків зараження лихоманкою Денге та 863 випадки смерті.

Уряд оголосив про початок боротьби з комахами, залучивши 220 000 солдатів до оздоровчої кампанії – вони мали обійти всі помешкання Бразилії та очистити їх від потенційних місць появи комариних личинок, включаючи старі шини, погано закриті баки для зберігання води, тепличні контейнери і навіть листя рослин родини бромелієві.

Програми соціального захисту безкоштовно надали жінкам засоби боротьби з комахами. На думку ВООЗ, саме оголошення надзвичайного стану полегшить отримання фінансування для пришвидшення розробки вакцини.

«Хороший комар», або ж генетично модифікований комар, створений у Великобританії фірмою «Oxitec» — ще один спосіб вирішення проблеми. Він стерилізуватиме здорових комарів.

Наразі його випробовують у Бразилії, Панамі та на Кайманових островах. Повідомляли, що завдяки тисячам таких «хороших комарів» було знищено 82% популяції виду Aedes у місті Пірасікабо, штат Сан-Паулу.

Ян Роша (Jan Rocha)

Читати також:  Пробудження вірусу-чудовиська: науковці повертають до життя збудник, якому 30 000 років

Для КліматІнфо переклала та підготувала Анна Даниленко

Редактор: Марія Косенко

Поділитись в соціальних мережах: