strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Дбайливе ставлення до лісу та тварин допоможе зберегти клімат

Зміни клімату прямо впливають на різноманітність видів у природі, бо змінюються території, де мешкають тварини та рослини. Захищаючи вразливі екосистеми, ми можемо уповільнити зміни клімату.  

22 травня було проголошено ЮНЕСКО Днем біорізноманіття.

Фото. Дощовий ліс у Камеруні - під загрозою вирубки

Рослини раніше розквітають, перелітні птахи раніше повертаються на місця гніздування. Якщо на північній півкулі кліматичні зони зміщуються на північ, то види тварин, які полюбляють прохолоду, переміщуються також далі на північ або в регіони, які знаходяться вище над рівнем моря. Окремі види по-різному реагують на зміни клімату.

Ніколас МакГрегор (Nicholas MacGregor)   з Агенції захисту природи   " Natural England"   підкреслює, що жоден вид живе не ізольовано, а спільно з іншими видами, які, наприклад, можуть служити йому їжею. Такий взаємозв’язок може призвести до проблеми, якщо вони будуть по-різному реагувати на зміни. Іноді на рослинах раніше виростає листя. Комахи, які ними живляться, вилуплюються раніше. Але птахи, які, з іншого боку, живляться комахами, не настільки пристосовані та не можуть відкладати яйця раніше.   "Ці розбіжності залишають слід на виживанні та продовженні роду певних класів" , – каже   МакГрего р.

Німеччина без журавлів

http://www.dw-world.de/image/0,,2331532_1,00.jpg Фото. Для перелітних птахів потрібні певні умови

Деякі види в майбутньому вже не будуть проживати на звичних територіях.   Беате Йессель   (Beate Jessel),   президент німецького федерального управління з охорони природи   (Deutsches Bundesamt für Naturschutz), наводить приклад з журавлями, ареал яких, за результатами дослідження з моделюванням, в майбутньому вже не буде охоплювати територію Німеччини. Частіше можна буде зустріти журавлів далі в Скандинавії.

Це вимагає активної співпраці в питаннях охорони природи, каже   Йессель . В той же час доведеться приймати складні рішення щодо пріоритетів та, можливо, погодитися з тим,що   в певних регіонах вже не зустрічатимуться деякі види, які охороняються .

Переможці та переможені

http://www.dw-world.de/image/0,,6080319_1,00.jpg Швидкі зміни особливо загрожують видам, які погано можуть пристосовуватися через географічне та кліматичне розташування острова, або які не можуть жити разом з новими емігрантами-ворогами. Навіть переміщення цілої екосистеми ставить під загрозу окремі родини або примушує їх мігрувати. З іншого боку, теплі періоди сприяють еволюційному розвитку нових видів.

Головний захисник природи в Німеччині переймається не лише кліматичними змінами в Європі. Адже, наприклад, можливе нагрівання Землі ставить під загрозу існування коралові рифи, які посідають важливе місце в екосистемі. Вони, наприклад, утримують хвилі, також вважаються особливо багатими на види екосистем та дуже важливими для риболовлі й безпеки живлення.

Окрім того, рифи приваблюють туристів і є, таким чином, важливим джерелом прибутку для багатьох країн. Але потепління моря дуже небезпечне для них: субтропічні корали можуть існувати в досить вузькому діапазоні температур.   "Вже зараз вони ушкоджені, й ми знаємо, що запропонованої політиками цілі "два градуси" недостатньо, щоб зберегти коралові рифи в усьому світі" ,  - говорить   Беате Йессель .

Здоров'я морів та лісів - користь клімату

http://www.dw-world.de/image/0,,5889513_1,00.jpg Фото: Пожежі в лісах після висихання болота

Інші багаті на види екосистеми, такі як ліси чи річки, надають різноманітні послуги системі. Вони допомагають підтримувати кругообіг води в природі, постачають їжу, служать для відпочинку – допомагають регулювати клімат.  Тому   біологічна різноманітність та зміни клімату нерозривно взаємопов'язані , як запевняє   Каріна Цаунбергер   (Karina Zaunberger) , представник Директорату Європейської Комісії з питань довкілля:

"Без допомоги екосистем на суші та в морі шкоди від змін клімату було б значно більше. Наразі вони поглинають близько половини антропогенних викидів СО 2 . Це означає: щоб стабілізувати клімат, нам необхідно значно скоротити викиди вуглецю. Але також ми повинні піклуватися про те, щоб наші природні поглиначі СО 2   залишались неушкодженими".

Особливо це стосується лісів, які, за вказівкою Організації з питань культури та освіти ЮНЕСКО на цьогорічному Дні біорізноманіття (22 травня 2011р.), а також протягом всього 2011 року, повинні залишатися у фокусі світового товариства. « Саме в лісі взаємовплив природи та клімату помітний найбільше»,   – зауважує   Цаунбергер .

Якщо клімат, наприклад, в амазонських лісах, буде занадто сухим, ця екосистема в даному місці існувати вже не зможе.   "Це матиме драматичні наслідки для кругообігу води та клімату" , – прогнозує експерт.

"Екосистеми     це частини системи клімату. Вони складається не лише із геосфери та атмосфери, але й біосфери. Про це часто забувають. Розмаїття видів –   це не лише жертва, а ще й постачальник послуг для клімату та частина рішення" , – підкреслює   Каріна Цаунбергер .

Охорона природи як економічний фактор

http://www.dw-world.de/image/0,,15076481_1,00.jpg Цей факт ще недостатньо сильно закріпився в суспільстві, каже   Беате Йессель . Наприклад, торф'яні болота та мангрові ліси, які особливо під загрозою в країнах, що розвиваються, відіграють дуже важливу роль в кліматичному процесі.

Тісний зв'язок між захистом різноманітності видів та клімату доцільний не лише з точки зору екології, але й економіки. Як приклад – висохлі болота. В своєму первісному вологому стані вони можуть вбирати вуглець. Їхнє реставрування може бути не лише ефективним, а ще й значно дешевшим, ніж деякі High-Tech-альтернативи.

"Коли ми говоримо про заходи щодо охорони природи, мова йде про те, як захистити клімат найбільш вигідно з точки зору витрат. Затрати на відновлення боліт в перерахунку на кожну збережену тону   СО 2   набагато нижчі за кошти на будь-які технічні заходи.   Захист природи     це не самоціль, у випадку багатьох боліт     це практика захисту клімату ".


 

Для   КліматІнфо  переклала та підготувала   ]]> Оксана Дущенко ]]>

Редактори: Марія Богомирова, Юлія Маклюк

Поділитись в соціальних мережах: