strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Десять обнадійливих фактів щодо змін клімату

Надія попри зміни клімату Міжурядова група експертів з питань змін клімату виголосила свій найстрашніший вердикт: похмурі вчені підтвердили біблійні застереження про світ, зруйнований від екстремальної погоди, війн і недостатньої кількості їжі. Лише «Дейлі Мейл» змогла висвітлити настрій ситуації завдяки вражаючому заголовку – «Зміни клімату спричинять бум в арктичному туризмі». Цей захоплюючий уривок репортажу буде на рівні з іншим заголовком: «Радісна новина про рак – ви отримаєте квіти та виноград».Є одна річ, яку варто виокремити з підходу «Дейлі Мейл» до звіту IPCC: погані новини призводять до депресії, як наслідок – люди можуть втратити надію.

Тому тоді, як дехто доводить, що вже запізно щось робити щодо змін клімату й ми маємо просто спробувати робити що можемо, це не справляє жодного враження. Бо що це за підхід: «лягай і вмирай»? Чи нарікав би Черчилль, що ми нічого не можемо зробити? Що все втрачено? Що ми можемо також сховатися в наших будинках і чекати кінця? Ні! Дорога попереду важка, але, як і в часи Черчилля, необхідно діяти.

Але є причини й для радощів. Їх десять :

Наскільки значні кліматичні зміни будуть відбуватися в майбутньому залежить великою мірою від нас.

наскільки зеленим буде наше майбутнє

IPCC висловилась чітко: можна радикально призупинити зміни клімату, яких ми зазнаємо, позбувшись викопного палива якнайшвидше. Ми можемо дійти до знищення цивілізації, якщо темперетура підвищиться на чотири градучи чи навіть на п’ять, чи шість. Але в нас досі є можливість перебувати нижче 2-х градусів; ситуацію можна контролювати, якщо ми будемо діяти зараз. Все залежить від нас. Поки. Саме так.

Заперечення – це вмирання.

Світова спільнота є здебільшого поза науковими чи зорієнтованими на ризику випадками, які впливають на зміни клімату. Дії науковців очевидні. Те саме можна сказати й про НАСА, і Шелл, майже про кожен уряд, про Світовий економічний форум. Британські газети, «Телеграф» і «Дейлі Мейл», що є давніми критиками кліматичної науки, нещодавно повідомили, що вони, можливо, змінять свій тон. Дебати майже завершилися, час діяти.

Більшість країн діє.

Великобританія працює в цій сфері не одна. Інститут Грентхем повідомляє, що 62 з 66 країн, відповідальних за 88% світових викидів мають закони, що стосуються змін клімату. Кліматичні плани ще не досконалі, але вони стають кращими щороку.

Китай діє.

Часто кажуть: «Яка різниця, що я роблю. Це все китайці». Але Китай діє. Їхні зобов’язання щодо викидів суворіші, ніж британські. В них досі є багато вугільних заводів, але вони помічають вражаючу шкоду людському здоров’ю, особливо для тих, хто живе в містах. Китайці побудували величезні 16GW станції повітряної та 13 GW сонячної енергії лише за останній рік. Вони так само, як і Великобританія (якщо не більше), вважають своїм обов’язком вирішити кліматичні зміни.

Люди творять власну енергетичну революцію.

У Німеччині за останнє десятиріччя відбувся значний підйом у галузі використання відновлювальної енергії, і більше, ніж половиною цієї енергії, володіють громадяни Німеччини, а не великі енергетичні компанії. У Великобританії все більше людей виробляє власну енергію, наприклад: півмільйона населення мають сонячні батареї на дахах; є цілі спільноти, як Болкомб в Сассексі, що об’єдналася, аби залежати від сонячної енергії, аніж від забруднюючого шельфового газу. Як зазначено на чудовій веб-дошці 10:10: «Це відбувається», всюди. Енергія XXI ст. буде відновлювальною, все більше децентралізованою й буде надалі належати й контролюватися безпосередньо громадськістю.

Кампанії по збереженню викопних палив під землею зростають і об’єднуються.

Масові кампанії об’єднуються проти брудної енергії, підтримують і підсилюють одна одну і, таким чином, зростають. Ось деякі приклади: світові події Ріклейм Пауер; світова кампанія 350.org задля отримання пенсій вирішила відмовитися від викопного палива; Frack-off, Friends of the Earth і десятки місцевих груп активістів у Великобританії, що стримують гідравлічні розриви пластів; Фрекекшн в США. Lock the Gate проти вугільних покладів метану в Австралії; Рада канадців проти гідравлічних розривів пластів і бітумінозних пісків; кампанії Грінпісу «Збережи Арктику». Хвиля повертається проти компаній по видобутку викопного палива.

кліматичні акції

Молоді люди ведуть боротьбу за припинення кліматичних змін.

 

У деяких найбільш динамічних нових кампаніях ініціаторами виступають молоді люди – вони створюють мережі в Інтернеті по всьому світу. «Штовхни Європу» і «Молоді Друзі землі Європи» об’єднуються, щоб проводити Весну клімату, яка збирає молодь під гаслами боротьби проти брудної енергії й розповсюдження відновлювальних альтернативних джерел. Відтак задіяні «Люди і карлики планети» під час Днів викопного палива цього тижня, Молоді друзі землі Англії, Уельсу та Північної Ірландії, Кліматична коаліція молоді Великобританії й багато інших.

Великобританія є лідером світу за повітряною енергією у відкритому морі.

Великобританія має найбільшу у світі повітряну ферму у відкритому морі – «Лондонський стрій». Цього тижня Зелений інвестиційний банк Великобританії оголосив про інвестування в розмірі 460 млн фунтів стерлінгів у Вестермост Раф і Гвінт-і-Мор, що є повітряними фермами у відкритому морі. Минулого тижня Сіменс оголосила, що побудує величезний турбіновий завод у Халі, відкриваючи сотні робочих місць.

енергія в морі

Та вищезазначене ще не вказує на те, що все чудово. Є достатньо роботи й багато урядів, і компаній з викопного палива будуть боротися за кожний сантиметр дороги, щоб зберегти прибутки від спалювання олії, вугілля і газу настільки довго, наскільки можливо.

Але саме люди можуть зупинити найгірші прояви змін клімату: збільшуючи тиск на наші уряди, вимагаючи, виробляючи й купуючи відновлювальну енергію, наполягаючи на тому, щоб викопне паливо залишалося в землі, присоромлюючи корпоративних лобістів за бездіяльність, співпрацюючи з людьми з інших країн, які вимагають того ж.

Безсумнівно є причини для радощів!

Ps: Ви помітите, що цей список містить 8, а не 10 причин. Якими є ваші причини для радості? Чи буде вирішення кліматичних змін означати меншу залежність від газу Володимира Путіна? Чи це означатиме зменшення рівня забруднення повітря в наших містах як, наприклад, жахливого смогу в південно-східній Англії цього тижня? Повідомте нам ваші причини по Твітеру на @simonbullock.

Для КліматІнфо переклала й підготувала Юлія Розумна

Редактор: Марія Харитонюк

Поділитись в соціальних мережах: