strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Кліматичні зміни зроблять каву несмачною та дорогою

кава та клімат Якщо заможні західні городяни розраховують уникнути впливу кліматичних змін, їм варто приготуватися до неприємного сюрпризу. Глобальне потепління викликає погіршення смаку та підвищення вартості кави. Посилення спеки, екстремальні погодні умови та збільшення шкідників призводять до того, що високогірні зерна втрачають гірську прохолоду, яку вони полюбляють.

«Підвищення температури дуже непокоїть кавову індустрію, оскільки ставить під загрозу виробництво і постачання якісної кави», - каже Тім Шилінг, виконавчий директор програми World Coffee Research (Всесвітнє дослідження кави) техаського університету A&M. Поціновувачі кави можуть дуже скоро побачити наслідки температурних змін у своїх горнятках. Та набагато боліснішими будуть наслідки для 25 млн. сільських домогосподарств, для яких вирощування кави є джерелом існування.

Міжурядова робоча група з кліматичних змін (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) у своїй доповіді про глобальний вплив змін клімату прогнозує до 2050 року зменшення площі, придатної для вирощування кави. У статті йдеться про країни, де проводилося дослідження. У більшості випадків - площі зменшуватимуться стрімко зі зростанням температури на 2-2,5С ° .

У Бразилії, найбільшому виробнику кави у світі, зростання температури на 3С ° призведе до зменшення площ кавових дерев на дві третини у штатах Мінас Геріас та Сан Пауло. У деяких районах – передусім, південних - виробництво кави можна збільшити, та це не компенсує втрати у північних. За прогнозами IPCC, у разі, якщо викиди парникових газів не вдасться сильно зменшити, до кінця століття світ потеплішає на 2,6 – 4,8С ° .

кавові плантації

У східній Африці відносно прохолодний і стабільний клімат на рівні 1500-2800м дозволяє кавовим зернам і черешкам проростати. Але за температури 23С ° і вище метаболізм рослин пришвидшується. Це призводить до їхньої нездатності виробляти правильну ароматичну композицію, яка й забезпечує каві її неповторний смак і пахощі. 

Ба, навіть гірше – кількість жучків, які полюбляють кавове листя, і кількість випадків захворювання на листову іржу збільшується в умовах підвищеної температури. У Центральній Америці листова іржа вже згубила останні врожаї, зменшивши площу полів на 40% у 2013-14 у порівнянні з 2011-12 роками. Щонайменше 1,4 млн. людей у Гватемалі, Ель Сальвадорі, Гондурасі та Нікарагуа заробляють на життя вирощуванням кави. Вплив кліматичних змін в останнє десятиліття уже спричинив кризу, змусивши чверть домогосподарств мігрувати.

кавовий жук

Жучок, що точить кавові зерна, не був поширений в Ефіопії, Уганді, Бурунді та Руанді аж до 2000 року. Він полюбляє вищу температуру на нижчих висотах. Але потепління допомогло жучку просунутися схилами пагорбів, і тепер комаха спричиняє збитки на 500 млн. дол. США щороку. Наразі вона дає потомство п’ять разів на рік, але в умовах потепління може збільшити темпи до 10 разів на рік. Ендосульфан, пестицид, що його почали використовувати для боротьби з жуком, був заборонений у 2011 році.

Кавові дерева, пошкоджені листовою іржею, у Гватемалі.

Кліматичні зміни також призводять до збільшення кількості погодних катаклізмів . Жахлива засуха в Бразилії у 2014 році показала, наскільки чутливими є ціни на каву до таких явищ. Вартість зерен подвоїлася до 2 дол. США за фунт.

У найгіршому сценарії такі країни, як Лаос, Перу, Брунді, Руанда та центральноафриканські держави взагалі втратять свої кавові плантації у майбутньому , як прогнозує голова операційного відділу міжурядової Міжнародної кавової організації Маурісіо Галіндо.

Одним зі способів виходу з ситуації може бути пошук сортів, стійких до більш високих температур, - „супер сортів” кави. Наразі усі дерева сорту арабіка (70% світового ринку) походять від двох-трьох дерев, що росли в Ефіопії 2000 років тому. Дослідники працюють над визначенням 10 чи 20 найбільш генетично відмінних рослин з понад 1000 варіацій, зібраних в ефіопських лісах у 1960-х роках. Результати планується отримати до кінця 2014 року.

Тім Шилінг ставиться до пошуків спекостійких сортів оптимістично. „Але є слабке місце – час. Це як перегони: якби ми розпочали 10 років назад, ми були б більш впевненими сьогодні, що маємо засоби протистояння змінам клімату. Але мені цікаво, чи будуть кавові виробники здатні протистояти новим викликам кліматичних змін через наступні 10 років”.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Євгенія Продаєва

Редактор: Юлія Акінжали

Поділитись в соціальних мережах: