strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Кліматичний саміт у Парижі: активні приготування

Кліматичний купол 1 жовтня закінчився термін подання списку кліматичних цілей для країн-членів ООН. Чи варті вони підписання нової міжнародної кліматичної угоди? Наразі підбиваються підсумки. Вже 146 держав подали списки цілей, яких вони хочуть досягти на Паризькому саміті. Зволікають тільки нафтові шейхи.

Кліматичний купол над новим виставковим центром у Міністерстві охорони навколишнього середовища

«Сьогодні ентузіазм більший, ніж будь-коли», – такий висновок зробила Лоранс Тюбіана, французький посол з кліматичних питань на Паризькому саміті, після закінчення терміну прийняття списків кліматичних цілей в ООН. «Величезний потік» списків відзначила навіть Крістіана Фігерас, голова секретаріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату у Бонні.

Читати також:  Наразі 140 країн взяли зобов'язання обмежити глобальне підвищення температури до рівня нижче 2,7 градусів за Цельсієм

Т акий ентузіазм, безперечно, сповнює оптимізму, але для певності звернімося до цифр: 146 країн світу та весь Євросоюз (а отже три чверті членів ООН, що підписали Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату) вже надали свої письмові пропозиції разом з відповідними цілями щодо боротьби з глобальним потеплінням. Разом усі ці країни продукують 87% викидів парникового газу на планеті. На сьогодні кліматичні цілі представили абсолютно всі індустріальні країни, а також 104 країни, що розвиваються. Більше того, зміст 80% документів складають не туманні фрази про готовність боротися зі зміною клімату, а конкретні програми, що піддаються кількісній оцінці.

Така підтримка кліматичної угоди стала для багатьох сюрпризом. «Ми очікуємо, що у наступні кілька тижнів до угоди приєднаються й інші країни», – пише секретаріат Рамкової конвенції. Проте чи будуть серед них нафтові гіганти з Близького Сходу – велике питання. Об’єднані Арабські Емірати, які від імені всіх великих експортерів нафти постійно втручалися у кліматичні переговори і намагалися їх зірвати, досі не дали конкретної відповіді.

1 листопада секретаріат Рамкової конвенції ООН дасть підсумкову оцінку кліматичних цілей світової спільноти. Хоча кліматичний саміт у Парижі відбудеться на початку грудня, активні приготування вже давно почалися. «Приблизно за 10 днів ми представимо новий проект Паризької кліматичної угоди», – заявила Лоранс Тюбіана на неофіційному брифінгу. Тому на зустрічі міністрів, що відбудеться напередодні конференції «Pre–COP21», організованій державами-учасниками угоди, вже можна буде розглядати конкретні пропозиції. Проте зміст деяких пунктів угоди ще належить вирішити. «Чи будуть в обов’язковій до виконання частині цифри, якими вони будуть, як відбуватиметься нагляд за виконанням обіцянок про зниження викидів – усі ці питання залишаються відкритими», – дала зрозуміти Тюбіана.

На шляху до потепління на 2,7 градуса

На брифінгу мова йшла також і про цифри, названі незалежними експертами. Незалежна наукова організація «Climate Action Tracker» оцінила кліматичні цілі, викладені членами ООН, і з’ясувала, що з огляду на поставлені державами завдання температура на Землі до кінця століття зросте у найкращому випадку приблизно на 2,7 градуса. Це набагато більше, ніж 2 градуси, які ООН поставила собі за мету, і майже вдвічі більше, ніж 1,5 градуса, на які сподіваються острівні країни, що найбільше постраждають від підвищення рівня океану. «Давайте не будемо підривати ентузіазм світової спільноти», – відповіла на це Тюбіана.

Лоранс Тюбіана

Сучасні технологічні, політичні і економічні досягнення, наприклад, падіння цін на відновлювальні джерела енергії, показали, що боротьба зі зміною клімату у наступні роки вестиметься активніше, ніж очікується зараз. « Париж – це тільки початок, переломний момент. Дуже важливо, щоб підйом, який ми маємо сьогодні, тривав до набуття чинності кліматичною угодою 2020 року ».

Посол Паризького кліматичного саміту «COP21» Лоранс Тюбіана

Французький посол бачить ознаки того, що цьогорічний саміт принесе набагато більше результатів, ніж попередній. Як показав ажіотаж із поданням списків кліматичних цілей, країни вже готові до тісної співпраці, а особливо це стосується таких впливових партнерів як Індія та Китай. Декарбонізація економіки для цих країн тепер важить набагато більше, ніж ідеологія. Крім того, на Паризькому саміті буде зроблено все можливе, щоб уникнути переговорів у маленьких групах за зачиненими дверима. «Не буде жодних дипломатичних трюків – тільки повна відкритість», – наголосила Тюбіана.

Для КліматІнфо переклав та підготував Валерій Воронов

Редактор: Катерина Буряк

Поділитись в соціальних мережах: