strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Корінні народи Малайзії борються за вологий тропічний ліс

Пунани Вологий тропічний ліс дуже важливий для виживання корінного населення Малайзії - пунанів, їхніх духовних цінностей, медицини та культури.  Вологий тропічний  ліс у Малайзії – одне із місць з найбагатшим різноманіттям життя у світі і знаходиться під постійною загрозою. У штаті Саравак на острові Борнео працює Програма обміну не дерев’яними лісовими продуктами (NTFP-EP), що є партнером Організації захисту природи. Їхньою метою є зміцнення права пунанів на проживання у лісах та управління цими цінними лісовими ресурсами.

Пунани є останнім корінним кочовим народом Сараваку та вони бачать своє існування невід’ємним від лісу: коли зникне ліс, зникнуть і пунани.

«Ходити з пунанами у в ологому тропічному  лісі – це особливий досвід, вони почувають себе там, як вдома. Вони можуть читати ліс, бачити чи хтось проходив там раніше за допомогою лише одного пошкодженого чи зірваного листка. Вони можуть легко йти невидимими для мене стежками. Без іхньої допомоги у лісі я би точно заблукала», – розповідає Джоанна де Росаріо (Joanna de Rosario), координатор організацї NTFP-EP у Малайзії.

Джоанна де Росаріо розповідає, що плантації олійної пальми являються не лише загрозою лісам, які є основою для виживання пунанів , але також загрозою для іхньої унікальної культури, яка дуже тісно пов’язана з лісом. Їхня історія та ідентичність – невід’ємні від  вологих тропічних  лісів.

У Малайзії проживає близько 10 000 пунанів, але ймовірно, існує лише декілька сотень, які до сих пір ведуть кочовий спосіб життя. Багато жителів проживають на одному місці більшу частину року, та кочують решту часу.

«Пунани мають свій власний спосіб спілкування один з одним за допомогою гілок та листя у лісі. Шляхом викладання стріли з гілок на землі, пунани говорять в яку сторону прямують, шляхом вирізання виїмок на гілках, пунани говорять, як довго вони йдуть. Шляхом викладання листя, вони говорять про те, що в них є їжа або, можливо, таким чином пунани говорять: «Швидше приходь з їжею, ми голодні». Ділитися іжею один з одним - звичайна справа для пунанів».

NTFP-EP слугує в якості перекладача між різними культурами, пояснює звідки походить загроза лісу, розповідає про демократію, важливість реєстрації та отримання посвідченя для того, щоб мати можливість голосувати та впливати на майбутнє. Підтримуючи пунанів та інші корінні народи в боротьбі за право на землю та іхній традиційних спосіб життя, NTFP-EP також захищає ваологий тропічний ліс.  

Корінний народ Малайзії

«Дуже важливим є зосередження на молоді, тому що вона зможе отримати та поділитися традиційними знаннями про ліс. Ми багато працюємо, щоб разом задокументувати традиційні знання пунанів про ліс, знання, які можуть безслідно зникнути вже наступного покоління», – розповідає Джоанна де Росаріо.

Малайзія є однією із 17 країн, які мають найбільше біорізноманіття у світі, так зване мегабіорізноманіття. Але  вологий тропічний  ліс у Малайзії знаходиться під величезною загрозою . Кажуть, що 90 відсотків того, що раніше було недоторканим лісом Сараваку, вже зникло! Загроза лісу – це перш за все плантації для пальмової олії, целюлози та будівництво гребель. Розширення сільськогосподарських земель відбувається також за рахунок знищення лісу.  

Дощові ліси Малайзії

 

Уряд Малазії планує побудову гребель, в результаті чого величезні території  вологих тропічних  лісів опиняться під водою. Дві великі греблі вже побудовані, тим часом будівництво третьої греблі Барам, тимчасово призупинено через блокади доріг мережею «Врятуйте ріки» (SAVE Rivers), яка блокує дорогу вже більше 680 днів.

«Широко поширені корупція та жадібність лежать в основі вирубування лісу. І ніхто навіть не запитує людей, які пов’язані із цим», – зауважує Джоанна де Росаріо.

Пунани висаджують сагові пальми на землі, яка перебуває під загрозою, для того, щоб показати, що вони використовують ліс та мають право на нього. Саджаючи дерево, вони можуть стверджувати в суді, що мають право на землю. Тому, ще одним важливим видом діяльності NTFP є створення мап того, як пунани використовують землю. Мапи показують, що пунани використовують землі, і тому мають право на них.

«Пунани мають надзвичайно міцний зв’язок із лісом, вони готові захищати його ціною власного життя», – розповідає Джоанна де Росаріо.

Радіо Вільний Саравак (Free Sarawak) – єдиний незалежний ЗМІ у Малайзії, який можуть слухати пунани. Співпраця NTFP із Радіо Вільний Саравак дозволяє їм брати участь у радіопрограмах та ділитись місцевими історіями. Слухаючи досвід інших, люди розуміють, що вони не одинокі в боротьбі проти лісових компаній, що люди в інших місцях також обдурені.

«Коли Радіо Вільний Саравак транслює, усі сидять навколо та слухають. Обмін досвідом про боротьбу за ліс є безцінним».

Факти

Програма обміну недерев’яними лісовими виробами (NTFP-EP) – це мережа з понад 60 некомерційних організацій у Азії, які підтримують людей, які проживають у лісових районах, та борються за їхні права.

В Індонезії робота NTFP-EP зосереджена на пошуках ринку для екологічних продуктів, які виробляються у  вологомуий тропічному  лісі та можуть приносити важливий дохід родинам, які там проживають.  

Читати також:  ]]> Віддайте ліси під опіку місцевим жителям ]]> Як зростаюча потреба у какао може допомогти захистити ліси та покращити життя фермерських спільнот в усьому світі?

Для КліматІнфо переклала та підготувала Катерина Андерссон

Редактор: Наталія Гуральчук

Поділитись в соціальних мережах: