strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Мертве море під загрозою висихання

Мертве море в біді Екологи зазначають: унікальна водойма, до якої щороку приїздять тисячі туристів, – вмирає. Море катастрофічно висихає! Спеціалісти з Університету Тель-Авіва та Єврейського університету виявили, що сьогоднішні показники рівня води у Мертвому морі особливо небезпечні для існування цієї визначної пам’ятки природи.

 

Геологи взяли зразки солі 200 000-річної давнини, яка знаходиться на глибині 460 м нижче рівня моря. Після вивчення цих зразків учені зможуть виявити закономірності в змінах стадій підйому та спаду води у Мертвому морі. Ця інформація допоможе створити стратегії порятунку природного чуда.

На сьогодні рівень Мертвого моря розташовано на 426 м нижче рівня океану і падає на 1 метр щороку, оскільки річка Йордан, яка впадає в нього, постачає усе менше води . Проблема існує не одне десятиліття, та поки ніяких практичних заходів для її вирішення не вживали.

Ізраїль, Йорданія та Палестинська адміністрація підписали договір про порятунок Мертвого моря, яке швидко міліє. Угода передбачає будівництво трубопроводу для подання морської води з Червоного моря . Крім того, трубопровід буде використовуватись для забезпечення населення регіону питною водою. 

Туристи на Мертвому морі

Мертве море настільки багате солями й іншими корисними копалинами, що люди можуть у ньому плавати на поверхні, не докладаючи жодних зусиль . Через унікальні властивості води морське побережжя приваблює туристів, для яких тут створено розвинену інфраструктуру розваг і оздоровлення. Майбутнє туристичного регіону під загрозою, оскільки за прогнозами експертів Мертве море може повністю висохнути до 2050 року, якщо темпи обміління не сповільняться .

Орієнтовна вартість проекту може скласти 250–400 млн доларів, термін реалізації – 4–5 років. На думку посадовців Всесвітнього банку, трубопровід дозволить вивчити вплив води із Червоного моря на Мертве море.

Траса трубопроводу має пройти від Арабського заливу до Червоного моря. Ця ж вода буде надходити для зрошування на території Йорданії.

 Продуктивність 180-кілометрового трубопроводу має скласти 80–100 млн кубічних метрів води на рік. Воду подаватимуть насоси до найвищої точки водорозподілу, а потім вода самостійно надходитиме до потрібного місця.

Угода була підписана міністром енергетики Ізраїлю Сільваном Шалом (Silvan Shalom), головою Палестинської водної адміністрації Шадданом Аттілі (Shaddan Attili) та йорданським міністром води Хазімом ель-Насером (Hazim el-Naser).

Трубопровід від Червоного до Мертвого моря

Незважаючи на нагальну потребу вирішення проблеми обміління Мертвого моря і водопостачання населення, екологічна група «Друзі Землі» закликала до детального вивчення наслідків проекту ще до його практичного застосування .

Для Кліматінфо переклала та підготувала ]]> Марина Шовкопляс ]]>

Редактор: Анастасія Чубрей

Поділитись в соціальних мережах: