strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

На Південному полюсі можуть з’явитися протоки

На Південному полюсі можуть з’явитися протоки

Антарктика вкрита товстим шаром льоду. Але з його усе більшим таненням на всьому континенті можуть утворитися протоки. Дослідники вважають, що таке вже траплялося тисячу років тому. До цього часу Антарктика завзято протистояла змінам клімату. Але рано чи пізно льодовик Антарктики теж має почати танути, бо, за прогнозами,  в найближчі десятиліття та століття температура все підвищуватиметься.

Команда дослідників British Antarctic Survey оприлюднила інформацію про ймовірне танення льоду, що спричинить появу нових проток на всьому континенті. «Але це може статися приблизно через 1000 років», — стверджує Давид Воган (David Vaughan) в інтерв’ю журналу «New Scientist».

Проте вчений не вважає, що Антарктику можна буде перетнути на кораблі. «Нові протоки з’являться спершу на так званому західно−антарктичному льодовиковому щиті континенту», опублікував думку науковців фаховий журнал «Geochemistry Geophysics Geosystems» (Геохімія Геофізика Геосистеми).

Антарктика — континент, що практично повністю вкритий льодом. В деяких місцях висота шару льоду сягає кількох кілометрів. Точну протяжність суходолу встановити важко, особливо через те, що значна частина моря навколо Антарктики також вкрита льодом.

Фахівці з групи British Antarctic Survey стверджують, що після танення велика частина західної Арктики може опинитися нижче рівня моря, оскільки за кілька століть суша значно просіла під вагою льодовика. У проміжку між льодом та суходолом могли утворитися невеличкі водоканали, котрі протікають через весь континент.

За допомогою радарів науковці вимірюють товщину льоду та скам’янілість під ним. Таким чином їм вдалося визначити ті регіони, котрі можуть в першу чергу виявитися нижче рівня моря. В ці місця може проникати вода, а льодовик від’єднається від континенту та почне вільно плавати на воді.

Читайте також Підвищення температури призводить до рекордного танення арктичних льодовиків  та Рандеву китів та зміни клімату

Ще в 2010 році дослідники оприлюднили перші докази того, що раніше Антарктику можна було перетнути на водному транспорті. Тоді вони вивчали мохуваток, які мешкають у воді вздовж антарктичних берегів. Під час дослідів фахівці помітили багато спільних рис між різними видами, які живуть у морях Уеддела та Росса. Між обома морями знаходиться західно−антарктичний льодовиковий щит, відстань між ними становить понад 2000 км. Це вказує на те, що раніше міг існувати зв'язок між цими двома морями — протока через Антарктику.

Для КліматІнфо переклала (та підготувала) ]]> Оксана Дущенко ]]>

Редактор ]]> ]]> ]]> Альона Паноченко ]]>

Поділитись в соціальних мережах: