strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Наслідки танення льоду зі швидкістю 190 млн тонн за день

An iceberg breaks off the Knox Coast in Antarctica. Photo: Reuters Згідно з дослідженням, котре за допомогою супутників «зважує» значні території, Антарктика втрачає в середньому 190 млн тонн льоду щодня. Попри те, що за даними дослідження, опублікованого в журналі Nature, східна частина Антарктики зростає, загальна площа континенту зменшується за рахунок танення криги на східній його частині.

 «Ми впевнено можемо говорити про те, що площа і товщина льодового покриву зменшується вздовж узбережжя моря Амундсена», — каже провідний дослідник, професор Мет Кінг ( Mett King ) з університету Тасманії.

Швидке танення в одних частинах континенту частково компенсується потужними снігопадами в інших його частинах. У зв’язку з цим сумарні щорічні втрати становлять близько 69 млн тонн . Під час попередніх досліджень науковці намагались позначити (на карті) площу материкової суші, що має вирішальне значення для визначення реальної товщини криги. З таненням криги материкова суша проявляється все більше.

Важливо, що було винайдено новий спосіб отримання супутникових даних щодо швидкості танення льоду і, відповідно, збільшення площі суші, що є рівнозначними даним, отриманим з наземних станцій. Детальну інформацію щодо земної гравітації і, відповідно, щодо маси Землі (навіть якщо поверхня планети схована під товщею льоду) отримують від супутників-близнюків, виведених на орбіту Землі на відстань близько 500 км і розташованих один від одного на відстані 220 км. Вони фіксують найменші коливання маси Землі, що зумовлює зміну їх взаємного розміщення. Крім того, ці супутники оснащені приладами, що здатні виміряти зміни на товщині близько 10 мікрометрів (це десята частина товщини людської волосини). Цей проект має назву GRACE (скорочено від Gravity Recovery and Climate Experiment), і важливим його результатом є отримання доказів того, що процес танення снігу в Антарктиці не зумовлює підвищення рівня світового океану настільки значною мірою, як це зазначалося в попередніх дослідженнях.

Континент містить таку кількість замороженої води, яка в разі танення може підвищити рівень світового океану на 59 метрів. Однак результати останнього дослідження показують, що швидкість підвищення рівня вод світового океану на сьогодні становить менше ніж міліметр за рік. Окрім того, як заявив професор Кінг, рівень моря вже підвищувався значно інтенсивніше, ніж сьогодні, і без впливу водних мас з Антарктики.

«Однак танення на основних територіях пришвидшилось в період між 2006 та 2010 роками, коли дослідження закінчились, і це все ще може зумовити різке підвищення рівня моря», — сказав  він.

Для КліматІнфо підготувала Наталія Волошина

Редактор: Анастасія Чабаненко

Поділитись в соціальних мережах: