strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Неоднозначний вплив глобального потепління на клімат

Глобальне потепління та клімат Вплив глобального потепління на клімат неоднозначний: одні спричинені ним зміни компенсують інші? Клімат Землі можна розглядати як складну систему сил, що взаємодіють між собою, яка знаходиться у стані рівноваги. Одні процеси компенсують інші, а іноді частина негативних наслідків, що спричинені однією із цих змін, може бути скомпенсована іншими наслідками тієї самої зміни. Це, наприклад, відбувається з Агульською течією — ключовим елементом «погодної машини» планети.

Агульська течія утворюється у протоці між африканським континентом та островом Мадагаскар, далі проходить уздовж африканського узбережжя й повертає назад одразу після мису Доброї Надії — найвіддаленішої точки південної частини материка. Проте частина теплих і дуже солоних вод продовжує рух на захід, утворюючи гігантські вири, що досягають 500 км у діаметрі, та запускаючи процеси термохалінної циркуляції (повільного вертикального змішування водних мас через різницю в температурі та солоність води).

На основі даних супутникової висотометрії у період з 1993 по 2009 роки вчені з’ясували, що швидкість течії поступово збільшується. Вважають, що це відбувається внаслідок посилення атмосферних потоків, що утворюються між 40 і 50 південними паралелями (колись моряки називали цю область «ревучими сороковими»), які у свою чергу посилюються внаслідок глобального потепління.

В той же час згідно з даними, що представлені на порталі ]]> sciencedaily.com ]]> , через глобальне потепління відбувається активне танення арктичних льодовиків і, як наслідок, висолодження води — в перспективі це загрожує повною зупинкою термохалінної циркуляції та відповідно порушенням кліматичного балансу планети.

Втім оскільки течія стає сильнішою, на північ транспортується велика маса солоної та теплої води з Індійського океану, і це висолодження дещо компенсується. Таким чином, два взаємопов’язані процеси, що викликані глобальним потеплінням, компенсують одне одного.

Для КліматІнфо переклала Катерина Юрченко

Редактор: Ольга Авєріна

Поділитись в соціальних мережах: