strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Обережно: Гімалаї тануть!

Гімалаї тануть!

Нещодавно в журналі Національної академії наук Японії з’явилася інформація про стрімке танення льодовиків в Гімалаях, що загрожує зникненню деяких з них. Незаперечною причиною цього явища є глобальне потепління.

Протягом 40 років через глобальне потепління в Гімалаях зафіксоване значне танення льодовиків і два з них, що знаходяться в центральній та східній частині Непалу, можуть взагалі зникнути за деякий час.

Використовуючи імітаційні моделі, японські вчені дійшли висновків, що танення двох льодовиків: Яала в центральній частині Непалу та AX010 в східній прискорилось за останні 10 років, порівнюючи з 1970-ми та 1980-ми роками.

Площа льодовика Яала скорочується протягом року на 0,8 метрів, а AX010 – на 0,81 метрів відповідно (згідно з розрахунками за останнє десятиріччя), в той час, як у період з 1970-1990 рр. ці дані становили 0,68 метрів та 0,72 метри в рік відповідно, - говорить Коджі Фуджіта, доцент екологічних наук при університеті Нагоя в Японії.

«В регіоні Яала та АХ спостерігається значне потепління. Саме тому швидкість танення льодовиків прискорюється»,- повідомляє К.Фуджіта.

«Льодовики Яала та АХ можуть зовсім зникнути, це лише питання часу. Зараз ми проводимо нові розрахунки для визначення періоду повного розтавання льодовиків, використовуючи імітаційну модель та беручи до уваги інші необхідні дані».

Гімалаї складаються з величезної площі гір, 15000 льодовиків та деяких найвищих точок світу, включаючи гору Еверест (8848 метрів над рівнем моря) та К2.

На процес танення льодовиків в Гімалаях впливає як вологість повітря, так і зміни клімату.

Льодовик Рікша Самба в сухішому регіоні західного Непалу також зменшується в площі, починаючи з 1970 року. Проте темпи його танення значно менші: 0,48 метрів за останні 10 років, порівнюючи з 0,57 метрів в 1970-1980 роках. Темпи його танення компенсуються частішими снігопадами в цій частині гір.

Льодовик Яала розташований на висоті 5400 метрів над рівнем моря, у той час як АХ – на висоті 5200 метрів.

«Яала та АХ ж розміщені на нижчій висоті, тому й темпи їх танення прискорені. Льодовики не мають шансів, вони приречені на зникнення», - зазначає Фуджіта.

«Результати цих досліджень підкріплені беззаперечними фактами», - говорить Прадіп Мул, керівник групи Моніторингу та оцінки стану льодовиків та водних ресурсів при Міжнародному центрі вивчення гір (ICIMOD).

Через підвищення світової температури зникають значні площі льодовиків в Гімалаях, а наслідком цього є створення талих озер, котрі можуть спричинити затоплення долин під ними. І це – ще одна причина для занепокоєння.

Для  КліматІнфо  підготувала та переклала  ]]> Галина Гриценко ]]>

Редактор: Олександра Луганенко

Поділитись в соціальних мережах: