strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

П’ять важливих правил екопікніка

Еко-пікнік Як зробити так, щоб до кінця літа природа не здригалася, побачивши чергову компанію відпочивальників?

Щоб зробити своє перебування на природі максимально дружнім, досить привчитися до декількох корисних звичок, якими з радістю ділиться керівниця Громадського інформаційного центру з питань хімічної безпеки та відходів Центру екологічних рішень (Білорусь – прим. ред.) Наталя Блищик.

Місце

Перше, про що варто подбати, – місце для пікніка. Бажано, щоб до нього можна було дістатися пішки або на велосипеді. Якщо плануєте багаття, потрібно заздалегідь уточнити, чи є в пункті призначення обладнане місце для розведення багаття. Якщо ні, має сенс захопити з собою мангал і вугілля.

Важливо пам'ятати, що є місця, де категорично забороняється робити пікніки, – наприклад, заказники. Про це зазвичай повідомляє інформаційний стенд.

Посуд

Як зазначає Наталія Блищик, обов'язково варто відмовитися від використання одноразового пластикового посуду на користь багаторазового. Для транспортування продуктів вибирайте посуд і ємності з металу, кераміки, деревини або якісного пластику.

До речі, при покупці багаторазового пластикового посуду і ємностей для зберігання варто звернути увагу на позначення зі зворотного боку. Так, наприклад, маркування «Виделка та келих» – показник того, що посуд виготовлений з харчового пластику (хоча бувають і винятки, коли виробник хитрує), а температурне позначення зорієнтує, яку саме їжу можна зберігати – холодну чи гарячу. Звертайте увагу на види пластику. Найбільш прийнятний варіант для багаторазового посуду – це пластик поліпропілен (позначається цифрою п'ять у трикутнику). Ніколи не купуйте багаторазовий посуд з ПВХ (маркування 3 в трикутнику) – його теж, на жаль, можна зустріти на полицях магазинів.

Еко-посуд

Пам'ятайте, що паперовий посуд, який багато пунктів харчування позиціонують як біорозчинний і екологічно дружній, таким не є. Справа в тому, що на виробництво паперового посуду витрачається велика кількість ресурсів. До того ж до складу такого посуду для утримання вологи, як правило, включають пластик. Це означає, що в природі він не «розчиниться» безслідно.

Якщо поставити собі за мету, то відшукати альтернативу все-таки можливо. Однак, імовірно, це буде імпортний посуд, а отже, транспортування – це теж розтрата ресурсів і додаткові викиди.

Напої беріть із собою у скляних пляшках, які можна буде використовувати і надалі.

Пляшки краще обирати скляні

Відмовтеся від паперових і вологих серветок на користь тканинних рушників, від одноразових пакетів – на користь тканинних сумок. Якщо все-таки без них не обійшлося, обов'язково відвезіть назад у місто і викиньте у спеціальні сміттєві контейнери, попередньо розділивши за видами (якщо можливо). Закопувати, спалювати в багатті і викидати в ліс їх не варто.

Що стосується миючих засобів, то для миття рук буде досить бруска найпростішого мила без домішок, а для посуду чудово підійде сода, гірчичний порошок або пісок.

Їжа

Головний принцип, яким радить керуватися Наталя Блищик, – це сезонність . Так, для літа краще підійдуть фрукти і овочі, вирощені в нашій країні і бажано на своєму городі. Тому банани, які багато хто полюбляє, є небажаним фруктом через великий вуглецевий слід.

Пікнік

Від м'яса найкраще відмовитися: так можна знизити навантаження на клімат . Наприклад, шкоду від викиду метану, який виробляють сільськогосподарські тварини, прирівнюємо до шкоди від вихлопних газів автомобілів. Однак, якщо м'ясо все ж є невід'ємним атрибутом в меню, то перевагу варто віддати м'ясу домашніх тварин, які були вирощені в селі, а не на великому виробництві.

Сезонні овочі

Не буде зайвим згадати, що м'ясний шашлик легко замінити приготованими на грилі овочами , такими як перець, картопля, баклажан, патисон, яблука, морква і, звичайно ж, кабачок.

Кетчуп і майонез в упаковках, що не переробляються, найкраще залишити в магазині. Не важко буде приготувати їх у домашніх умовах. Наприклад, на приготування майонезу потрібно 10 хвилин часу, блендер, одне яйце, трохи оливкового масла, солі, цукру, лимонного соку і гірчичного порошку.

З напоїв оптимальним вибором будуть вода, сік, компот або чай.

Для птахів особливу небезпеку на природі становить жувальна гумка, тому її варто уникати. Зверніть увагу на те, що хлібний прикорм птахів шкідливий для пернатих, а ще через нього вони можуть не полетіти у вирій і померти.

Репеленти

Кліщі, комарі, оси, мошки часто є непроханими гостями на пікніку. Щоб убезпечити себе від них, зовсім не обов'язково бігти до магазину і змітати з полиць аерозолі та мазі, що містять досить агресивні компоненти.

Замість них можна використовувати різні поєднання ефірних масел, обов'язково розбавивши їх водою. Так, наприклад, ефірні масла гвоздики, евкаліпта, лемонграсу, герані захищають від комарів і ґедзів. Для дітей підійде ефірне масло лаванди в невеликому дозуванні . Можете зробити репелент самостійно; якщо вирішили купити в магазині – вибирайте безпечний. Від кліщів добре рятує правильний одяг: не залишайте відкритих частин тіла, покривайте голову. Також це вбереже й від перегріву.

– Однак найголовніше правило хорошого пікніка – це приділяти якомога більше часу активним іграм, душевним розмовам, просто спілкуванню один з одним, – підсумувала Оксана.

За матеріалом Оксани Ширей
Фото: Оксана Ширей

Читати також: 7 еко-способів, як дітям провести серпень

Для КліматІнфо переклала та підготувала Анна Коляда

Редактор: ]]> Денис Овсянік ]]>

Поділитись в соціальних мережах: