strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Планетарні межі по споживанню прісної води перевищено

Споживання води Споживання людством прісної води – це показник, який використовується для визначення та контролю планетарної межі споживання прісної води. Підрахунки дослідників із Стокгольмского університету (Stockholms universitet) показують, що наразі глобальне споживання людством прісної води перевищило планетарні межі.

 

Для того, щоб описати скільки людської діяльності може "витримати" Земля, була впроваджена концепція «планетарних меж*» . Нові результати спостережень за споживанням прісної води враховують вплив від різних видів людської діяльності з початку 1900-х років та до сьогоднішнього дня. Сюди включені наслідки змін у землекористуванні (наприклад, розширення сільського господарства, вирубка лісів) та використанні води (наприклад, ті, які пов’язані з розвитком гідроенергетики).

Ці види діяльності призвели до посиленого випаровування прісної води у атмосферу через збільшення евапотранспірації ( тобто випаровування з водної та земної поверхонь та транспірація рослин)  у результаті людської діяльності. І загальний результат якраз складає перевищення планетарної межі споживання прісної води.  

Зміна клімату також викликає зміну рівня прісної води на Землі. Нові результати, опубліковані Фернандо Харамільйо (Fernando Jaramillo) та Джорджією Дестуні (Georgia Destouni) у часописі Geophysical Research Letters у грудні 2014, доводять, що зміна клімату та інші зміни, спричинені людською діяльністю іякі впливають на евапотранспірацію, досі протидіяли у глобальному маштабі на більшості континентів. І така протидія скорочувала загальний рівень прісної води, якщо порівнювати лише з впливом зміни клімату або з іншими наслідками прямого впливу людської діяльності.

У цілому нові результати є більш тривожними, ніж попередні оцінки планетарної межі прісної води, але одночасно менш тривожними щодо зміни рівня прісної води на Землі. 

«Нові результати показують, що оцінки глобального споживання прісної води досі дуже нестабільні», – розповідає Фернандо Харамільйо, постдокторант кафедри фізичної географії Стокгольмського університету.

Результати дослідження повинні привернути увагу до високого рівня споживання людством прісної води та посприяти новим спробам визначити норми дял споживання води та оцінок змін рівня води спричинених кліматом.

*Планетарні межі - це глобальні характеристики Землі, які можуть визначити можливість існування людства на планеті (прим. редакції КліматІнфо).

Для К ліматІнфо переклала та підготувала Катерина Андерссон

Редактор: Наталія Гуральчук

Поділитись в соціальних мережах: