strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Погана погода спричиняє громадянські війни

Військові дії у Судані, можливо, спричинені Ель-Ніньйо

Коли настає засуха — з’являється загроза війни. Дослідники стверджують, що ця закономірність спостерігається в половині світу, і вже мають перші докази. Коли лютує Ель-Ніньйо, кількість війн збільшується вдвічі.

З ним також пов’язують занепад цивілізації Майя та інших.

Ніхто не знає, коли саме, але це трапляється знову і знову: кожні кілька років у Тихому океані збирається смуга гарячої води шириною понад тисячу кілометрів та насувається на Південну Америку . Увесь світ спостерігає за цим, бо цей потік змінює вітри та погоду. Тоді в багатьох країнах настає засуха, в інших починаються сезони дощів, а в океані біля Південної Америки зникають риби. А найстрашніше, що результатом Ель-Ніньйо – саме таку назву має цей феномен – досить часто стає голод.

Жителі Танзанії під час Ель-Ніньйо Дослідники спробували поєднати занепад давніх цивілізацій з такими коливаннями клімату. Припускають, що племена майя в Америці, цивілізація Ангкор в Камбоджі та королівства в Таїланді та В’єтнамі загинули через затяжні посухи, спричинені Ель-Ніньйо . Згадки про схожі випадки криз клімату знаходять в записах часів стародавнього Єгипту та Китаю . Зараз науковці стверджують, ніби мають докази того, що Ель-Ніньйо в деякій мірі також відповідає за війни. В період з 1950 до 2004 року під час Ель-Ніньйо було вдвічі більше громадянських війн , ніж в інший час. Про це йдеться у результатах дослідження групи на чолі з Соломоном Хсіангом (Solomon Hsiang) з Колумбійського Університету, що в Нью Йорку. Причиною кожної п’ятої громадянської війни у світі був феномен Ель-Ніньйо.

Більше фото наслідків Ель-Ніньйо можна переглянути ]]> за посиланням ]]> .

Існує багато доказів того, що погода та клімат впливають на історію. Але про безпосередній зв'язок з громадянськими війнами існували лише здогадки та припущення. Наприклад, вважають, що засуха та холод в Європі, спричинені велетенською хмарою попелу від вулкану Лакі в Ісландії в 1784 році, привели до революції у Франції . Але прогнози ООН у 2005 році щодо того, що глобальне потепління до 2010 року викличе значні потоки біженців, виявилися хибними. Тож припущенням та спробам експертів довести постійний вплив непогоди на озброєні конфлікти не приділяли уваги.

Дізнайтесь більше про проблему кліматичних біженців у цій підбірці .  

Ель-Ніньйо спричинив кожну п’яту громадянську війну

Але зараз дослідники заявили, що можуть довести взаємозв’язок. Під час дослідження Соломон Хсіанг та його колеги вивчили 234 громадянські війни за 54-річний період, під час яких загинуло понад 25 людей у кожній, та майже половина конфліктів призвела до загибелі понад тисячі людей. Науковці розділили світ на дві частини:

  • Ті 93 країни, де відчувається вплив Ель-Ніньйо (більша частина Африки та Південна Америка)
  • Та інші 82 країни, яких феномен не стосується (Європа, Північна Америка та Північна Азія, див. мапу).

Результати дивують: в роки Ель-Ніньйо кількість війн збільшується вдвічі в країнах, на які впливає цей феномен . А от в інших країнах кількість війн майже не змінювалася, навіть навпаки, в них відбувалося менше збройних конфліктів. А в роки без Ель-Ніньйо - в половину менше, ніж в країнах, на які впливає цей феномен.

За словами Хсіанга, окремі результати вражають:

  • В 1982 р. біля Південної Америки лютував особливо небезпечний Ель-Ніньйо, врожаї зернових висохли, кілька місяців рибалки поверталися з пустими сітями. В кінці року в Перу почалося повстання під назвою « Сяючий шлях » проти правлячих класів — кровопролиття тривало понад 20 років.
  • В роки Ель-Ніньйо 1963, 1976 та 1983 в Судані розгоралися озброєні конфлікти між Північчю та Півднем країни. Лише цього року їм поклали край, розділивши країну. В боротьбі загинули понад два мільйони людей. Ця війна - друга після другої світової за кількістю жертв.

Спека викликає агресію

  Дослідження вказує, що зміни клімату також викликають або загострюють конфлікти. За словами Хсіанга: « Ніхто не бажає вірити, що клімат — це наша доля ». Завдяки Ель-Ніньйо ми маємо лише «показники» кількості війн у світі. Та у розпал бідності та соціальної нерівності погіршення кліматичних умов може посилити напруження суспільства.

Інші науковці до цього ставляться більш критично: закономірність між Ель-Ніньйо та громадськими війнами — це не доказ того, що клімат відповідає за конфлікти. Взаємозв’язок залишається лише припущенням . Відомий історик Джаред Даймонд (Jared Diamond) з Каліфорнійського університету в Лос Анджелесі, навпаки, вважає, що зв'язок між періодами засухи та війнами очевидний. « Люди у розпачі та ті, що голодують, намагаються звинуватити в цьому владу », — каже Даймонд. Люди вважають, що їм більше нічого втрачати і починають війну.

Читайте також Від змін клімату божеволіють

Та невідомо, чи спричинять зміни клімату більше воєн. Можливо, на довгострокові зміни люди реагуватимуть інакше, ніж на короткострокові, такі як Ель-Ніньйо. Чи посилюватиметься Ель-Ніньйо через зміни клімату, також невідомо: думки дослідників з цього приводу розходяться. Дехто вказує на досліди психологів стосовно того, що спека спричиняє агресію. Та чи вплине це на все суспільство? Все ще невідомо…

]]> ]]>

Для КліматІнфо переклала (та підготувала) ]]> Оксана Дущенко ]]>

Редактор ]]> ]]> ]]> Альона Паноченко ]]>

Поділитись в соціальних мережах: