strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Рисові поля збільшують метанову загрозу

Висадження рису Традиційне вирощування рису на затоплених полях шкодить якості майбутнього врожаю та продукує велику кількість парникового газу метану.  Науковці, котрі вивчають цю культуру, стверджують, що прямий посів рису на поля, замість пересаджування на затоплені ділянки, значно зменшить кількість утворюваного метану та сповільнить зміну клімату.

Фото:  Жінки висаджують саджанці рису на затоплених полях в Індії/ Flickr

Численні експерименти в Азії, зокрема на Філіппінах та в Японії, доводять, що зміна способу вирощування рису дозволить суттєво зекономити воду та збільшити врожаї. Однак в Азії, де вирощується 90 % усього рису, лише чверть врожаю вирощується прямим посівом.

Дослідження, процитоване Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН, показує: хоча рис є основною їжею для більш ніж половини населення планети, його вирощування стає менш прибутковим через високу оплату праці, нестачу води та дорогі енергоносії.

У дослідженні зазначено, що нинішня практика обробки ґрунту та посадки на затоплених полях (каламучення ґрунту) пошкоджує ґрунти та шкодить якості майбутнього врожаю . Це, разом із необхідністю зменшити викиди метану, вимагає переходу від пересаджування до прямого посіву рису.

Якщо нічого не змінити, буде неможливо виростити додаткові 100 мільйонів тонн рису (тобто на 25 % більше, ніж зараз), яких ми потребуватимемо до 2035 року.

Антропогенні викиди

Метан – це другий за поширенням парниковий газ після діоксиду вуглецю . Сільське господарство продукує 40 % викидів метану . Найбільшим його джерелом є фермерські тварини, але затоплені рисові поля продукують 500 мільйонів тонн метану, що становить 20 % загальних антропогенних викидів.

Міжурядова комісія з кліматичних змін визначила, що вирощування рису значно сприяє глобальному потеплінню . Коли рис вирощують методом каламучення, ґрунт стає безкисневим (позбавленим розчиненого кисню), а потім, за відсутності кисню, мікроби, які розкладають рослинні рештки, продукують метан.

Затоплений ґрунт може утримувати велику кількість метану, який потім вивільнюється в атмосферу під час обробки вологої землі, боронування, пересадки та прополювання. Навіть самі рослини рису мають систему вивільнення метану через листя – метаногенез. Решта метану виходить у вигляді бульбашок або після висихання землі.

90 % рисових полів у світі є затопленими , принаймні тимчасово. У середньому ґрунт є повністю заболоченим протягом чотирьох місяців щороку.

Дослідження показує, що рис прямого посіву має коротший період затоплення (приблизно місяць), що забезпечує наявність кисню в ґрунті протягом майже всього сезону. Також, у порівнянні з пересадкою саджанців, менше порушується структура ґрунту.

Зменшення кількості метану

Отже, пряма посадка є ефективною технікою для зменшення викидів метану та альтернативою традиційному вирощуванню рису на затоплених полях.

Джагдіш Ладха (Jagdish K. Ladha), старший науковий співробітник з агрономічних досліджень Міжнародного дослідницького інституту рису у Нью-Делі, вважає, що прямий посів рису може зменшувати викиди метану з полів до 90 %, але це залежить від методів посіву та управління поливом.

Польовий дослід на Філіппінах показав, що техніка прямого посіву зменшила викиди метану на 18 % порівняно з пересадженим рисом . Інше дослідження в Японії показало, що потенціал глобального потепління зменшився б на 42 % лише завдяки техніці прямого посіву рису.

«Зважаючи на ефективність прямого посіву рису у порівнянні з традиційною технікою пересадки, його обов’язково потрібно поширити по всій Азії», – каже Ладха.

Сантош Койрала (Santosh Koirala)

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ірина Стрельникова

Редактор: ]]> Катерина Буряк ]]>

Поділитись в соціальних мережах: