strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Різні полюси: супутники з’ясували, чому кількість айсбергів Антарктиди збільшуються у той час, як Арктика тане

Poles apart Таємниця збільшення кількості айсбергів навколо Антарктиди, коли у той же час глобальне потепління спричинює танення айсбергів в Арктиці, була пояснена за допомогою інформації, яку надали з ]]> військового супутника Сполучених Штатів Америки ]]> .

Два десятиліття спостережень показують, що швидкість та напрям вітру, які змінюються навколо Антарктиди,  спричинили невеликий зріст кількості айсбергів. Це є результатом того, що холодні вітри з континентів відносять айсберги від берегової лінії.

«До сьогодні ці зміни у дрейфі льоду можна було спостерігати лише використовуючи комп’ютерне моделювання», — каже Пол Холланд, член Антарктичного управління Британії. «Наші результати спостережень із супутника свідчать про складність кліматичних змін.»

«Арктика втрачає льодовики у 5 разів більше, ніж вони з’являється в Антарктиді. Тому, в середньому, Земля все ж таки втрачає своє льодове покриття з великою швидкістю. Немає ніякого протиріччя між нашими результатами досліджень та глобальним потеплінням.»

Обсяг льодовиків має величезне значення, тому що лід  відбиває сонячні промені більше ніж океан, що й спричинює танення льоду. Це означає, що температура продовжує зростати.

Цього року було зафіксовано рекордно низьку кількість айсбергів за останні 30 років, коли розпочались спостереження із супутника. Холланд повідомляє, що непостійний характер айсбергів на обох полюсах можливо також матиме вплив на циркуляцію води у всесвітньому океані. Він зазначив також, що у той час, коли кількість айсбергів навколо Антарктиди зростала, «льодова шапка» Арктики (льодовики та снігові покриви на континенті) втрачала свою масу, а прісна вода потрапляла до океану.

Дослідження айсбергів Антарктиди, ]]> що було опубліковано у Nature Geoscience ]]> , виявило значні регіональні відмінності. У місцях, де сильнішають вітри з тропічних регіонів у напрямку Антарктиди, айсберги зникають набагато швидше.  «У деяких районах, наприклад у морі Беллінсгаузена, льодовики тануть так само швидко як і в Арктиці»,- каже Холланд.

Але в інших регіонах морська вода, що женеться вітром від узбережжя, перетворюється на лід. У результаті з’являється додатково 17 000 кв км айсбергів кожного року, починаючи з 1978 року — це становить 0,1 % від максимальної кількості айсбергів.

Антарктида — це континент, який оточений океаном, а Арктика — це океан, оточений континентом. «Саме через це, — пояснює Холланд, — айсберги в Арктиці не мали змоги збільшуватись завдяки такому ж механізму як на Південному полюсі, бо якщо вітри посунуть лід від полюсу, він швидко дістанеться суходолу.»

Холланд робив це дослідження разом з Роном Квоком у лабораторії з розробки ракетних та реактивних двигунів NASA, яка знаходиться у Каліфорнії, де були створені карти руху айсбергів. Для цього було використано більше 5 метрів записів щоденних вимірів, що збирались упродовж 19 років. Карти показують, і це вперше, зміни у дрейфі айсбергів навколо Антарктиди за довгий час.

Квок підсумовує: «Айсберги Антарктиди взаємодіють із кліматичною системою відмінно від Арктичних. І це свідчить про те, що льодовий покрив Антарктиди чутливіший до змін сили вітрів навколо континенту.»

Для КліматІнфо переклала ]]> Вікторія Сафонова ]]>

Редактор: Уляна Зимна

Поділитись в соціальних мережах: