strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Шестикласники очищують Україну

Юні активісти Софія та Нікіта Забруднення навколишнього середовища є однією з головних проблем сьогодення. Разом з тим пересічний українець мало замислюється над тим, що він може зробити. В суспільстві склалося враження, що таку глобальну проблему здатні змінити лише великі політики. Так думає багато хто, але не шестикласники Нікіта і Софія.

Фото: i.ytimg.com

Розбираючи на уроці тему відходів, вони запропонували перетворювати на компост органічні залишки з їдальні. Щодня в школі викидають купу органічного сміття, звідки воно потрапляє на місцеве сміттєзвалище. Його транспортація та утилізація потребує значних витрат. Софія і Нікіта вирішили припинити подібну розтрату та використати залишки на благо, в чому їм допомогли учні та вчителі київської спеціалізованої математичної школи №17.

Для компостування придатні:

  • Очистки сирих овочів та фруктів;
  • Шкаралупа сирих яєць;
  • Заварка від чаю;
  • Залишки крупи чи каші без додавання масла;
  • Скошена трава;
  • Папір, картон;
  • Зів’ялі квіти;
  • Опале листя;
  • Тоненькі гілочки.

Для втілення цієї ідеї потрібно було знайти:

  • компостер 
  • відра для відходів
  • родину хробаків Старателів, які допомагають перетворювати відходи.

Компостер

Контейнери   хробаки Старателі

Фото: images.obi.ru, nowaste.com.ua, 7promeniv.com.ua

Після розробки списку необхідних речей, залишалося питання, куди подіти сам компост . З цією задачею діти впоралися швидко – їм можна підживлювати навколишні дерева. Київський ґрунт досить бідний на поживні речовини, через що листя не може поглинати вуглекислий газ у повному обсязі. Якісний компост підтримує устячки листа у здоровому стані, живить коріння та крону.

Закінчивши з теорією фундатори проекту почали працювати над практичним втіленням ідеї, а саме збором коштів. У цьому їм допомогла платформа GoFundEd.org. За допомогою пожертв дітям вдалося зібрати необхідну суму всього за 2 доби. В результаті зібраних кошт вистачило для фундації проектів у 5 київських школах.

«Ми отримали дуже сильну підтримку від абсолютно різних людей. Мабуть, такий проект просто опинився на часі», – зазначають організатори.

Перший компостер був встановлений зимою. А вже через 3 місяці було компостовано більше 700 літрів відходів.

Київський компостер

Фото: 3.bp.blogspot.com

За невеликий час існування проекту діти вже встигли виступити на телебаченні та отримати грант від Dreamactions . Це спільний проект CANactions та фонду WNISEF, який надають для реалізації практичних міських ідей, в тому числі тих, які пов’язані з екологією. В рамках цього гранту вони відправили компостери до двадцяти чотирьох шкіл у різних областях України.

Окрім цього діти зняли відеоінструкцію з компостування, щоб будь яка школа могла долучитися до ініціативи.

 

Звичайно, кілька шкіл не змінять кліматичну ситуацію країни, але цей поштовх надихає багатьох. Нікіта і Софія зробили те, що не змогли зробити дорослі . Вони просто почали діяти. Їх не цікавило, наскільки це буде важко чи, хто мав би це зробити замість них. Безсумнівно, велику роль зіграли вчителі та рідні дітлахів.

Фундатори сподіваються, що компостування стане сталою практикою для всіх українських шкіл.

У майбутньому робота має йти по наступному плану:

 

  1. на першому етапі запроваджується збір макулатури та іншої вторинної сировини;
  2. на отримані гроші, від її здачі на переробку купується компостер та все необхідне для компостування.

 

Таким чином одні види відходів працюватимуть на інші.

Слідкувати за новинами проекту «Компола» можна на ]]> сторінці Фейсбук ]]> . Також ви можете ]]> допомогти ]]> школярам втілити їх мрію вже сьогодні.

Читати також:  Чому питання зміни клімату мають розглядатися ще у школі?

Для КліматІнфо підготувала Юлія Кос

Редактор: Вероніка Казіна

Поділитись в соціальних мережах: