strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Щойно відкрили, а вже під загрозою

Недавно відкриті види глибоководних риб під загрозою зникнення

Людська діяльність все більше і більше впливає на глибини океану; риболовля, зміна клімату та пошук корисних копалин становлять найбільшу загрозу екосистемам, які ще навіть недостатньо вивчені.

Оцінки міжнародної дослідницької групи показують: найближчим часом під загрозою опиняться мадрепорові корали, верхні шари батіальних зон, а також підводні каньйони. Про це доповідають 20 експертів із вивчення морських глибин різних країнах у фаховому виданні «PloSONE». У рамках проекту «Перепис населення Океану» («Census of Marine Life»), який триває вже десять років, науковці складають «перепис» жителів морських глибин.

Негативні наслідки пошуку корисних копалин

Найбільша небезпека чатує на екосистеми в гідротермальних карстових печерах. Джерела гарячої мінеральної води багаті на такі рудні корисні копалини, як мідь, кадмій, нікель чи платину. Під час експериментальних промислових проектів підприємства та науковці досліджують можливості та методи видобутку корисних копалин із морських глибин у майбутньому. За прогнозами учасників проекту «Census», у поєднанні зі змінами клімату ці заходи можуть мати негативні наслідки: «Ми отримали результати цих досліджень досить вчасно, враховуючи зростання інтересу щодо використання ресурсів морських глибин». Існують спроби мінімізувати екологічний вплив такої діяльності. Однак проблема полягає в тому, що зараз у нас недостатньо відомостей про різноманітність видів у екосистемах морських глибин, щоб реально оцінити можливі наслідки.

Під загрозою забезпечення киснем

На думку фахівців, не тільки добування корисних копалин може стати проблемою. Небезпеку становить також нагрівання та окислення морської води. Обидва фактори проявляються на глобальному рівні і навіть проникають у морські глибини. Коли змінюються морські течії, склад поживних речовин та нашарування води, поряд з іншими проблемами може виникнути загроза забезпечення киснем фауни морських глибин.

«Дещо зі спадку минулого, наслідки чого помітні до цього часу, — це шкідливі речовини та пластикове сміття у морі,» — кажуть дослідники. Малесенькі кульки синтетичних матеріалів, які називають ще «сльозами морських німф», нагромаджуються на глибині і їх поїдають тварини. Які наслідки це матиме у далекому майбутньому, ще невідомо. Але науковці вважають, що це буде значний негативний вплив.

« Негативні наслідки людської діяльності досягають глибин океану значно швидше, ніж наукові дослідження », — стверджують експерти.

Морські глибини досліджені мало

«Головна проблема в тому, що ми все ще дуже мало знаємо про те, що ми називаємо морською глибиною», — вважають науковці. Це ускладнює оцінювання загрози від промисловості, потрапляння шкідливих речовин та зміни клімату.

Морські глибини охоплюють регіони нижче 200 - 250 метрів під водою. Їх протяжність — понад 326 мільйонів квадратних кілометрів, що становить приблизно 73 відсотки всього морського дна, з них досліджена площа відповідає площі одного футбольного поля.

Для КліматІнфо переклала (та підготувала) ]]> Оксана Дущенко ]]>

Редактор: Ірина Салій

Поділитись в соціальних мережах: