strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Спека може винищити більшу частину людства до 2100 року

Теплова хвиля в Індії Майже 75% людства може загрожувати смерть від спеки, якщо терміново не скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу. Сьогодні 30% населення Землі страждає від нещадної спеки протягом 20 днів на рік і довше. Пекельна температура поширюється нашою планетою із швидкістю лісової пожежі!

Фото: Стів Маккаррі (Steve Mccury)

До 2100 року трьом із чотирьох людей загрожує смерть від спеки, якщо не скоротити викиди більшості парникових газів, на кшталт СО2 . Тим не менш, навіть це зможе врятувати одного з двох людей, яким скоріше за все, загрожує смерть від спеки протягом 20 днів на рік до кінця століття, коли температура досягатиме свого піку. Це доводить аналіз, опублікований на « Nature Climate Change ».

«Сьогодні аномально спекотні хвилі чи періоди вже нікого не дивують. Я от тільки не розумію, чому ми, люди, не замислюємося над цією небезпекою», –дивується Каміло Мора (Camilo Mora), один з авторів дослідження з Гавайського університету в Маноа. – «У 2003 році така хвиля спеки вбила близько 70 000 людей у Європі, а це у 20 разів більше, ніж кількість жертв під час теракту 11 вересня».

Смертельні хвилі спеки повторюються дедалі частіше . Більшість навіть не уявляє, наскільки вони небезпечні: щорічно у більше ніж 60 куточків світу цей феномен вбиває все більше людей. Варто лише пригадати такі події: у 2010 році у Москві від спеки померло щонайменше 10 000 людей, а у 1995 році у Чикаго від симптомів, що спричинила спека, померло 700 людей.

Не потрібно далеко ходити, щоб знайти докази. За останні тижні у Індії та Пакистані від рекордно високих температур (53,5⁰С) вже померли десятки людей. Це літо принесло смерть від спеки і у США.

Кількість жертв зростає

Мора та міжнародна група дослідників та студентів дослідили 30 000 публікацій, щоб відібрати 1 949 випадків у містах та регіонах, де смертельні випадки пов'язували саме з аномально високими температурами. Смертельні хвилі спеки були задокументовані і у Нью-Йорку, Вашингтоні, Лос-Анджелесі, Чикаго, Торонто, Лондоні, Пекіні, Токіо, Сіднеї та Сан-Пауло.

Найбільша небезпека чекає на мешканців вологих тропіків, де найменше зростання температури чи рівня вологи може спричинити смерть. І навіть помірна температура (30⁰С) може бути небезпечною, якщо її супроводжуватиме значний рівень вологості, розповідає Мора.

«У США спека вбиває у 10 разів більше людей, ніж торнадо чи інші екстремальні погодні умови», – говорить Річард Келлер (Richard Keller), професор історії медицини з Університету Вісконсин-Медісон. – «Бо влітку ми сприймаємо спеку як звичайну подію».

Температура тіла людини має бути від 37⁰С до 38⁰С, не вище, бо то вже симптоми жару. Коли зростає температура тіла, організм починає виділяти більше поту, щоб охолодитися.

Якщо температура тіла досягає 40⁰С, всі важливі механізми на клітинному рівні починають руйнуватися. Така температура надзвичайно небезпечна для людина, тож потрібно негайно звертатися до лікаря.

Якщо тепловий індекс (індекс температури та вологості) досягає 40⁰С, наше тіло починає повільно підігріватися до температури ззовні, якщо тільки не почнемо охолоджуватися.

Найбільш вразливими залишаються молодь та люди похилого віку, які не мають достатньо ресурсів та соціально ізольовані. Найбільше смертельних випадків у Франції, що сталися в результаті аномально високих температур, під час великої хвилі спеки у Європі, було серед людей у віці 75 років та старших, а більшість серед них були самотніми, стверджує Келлер.

«Нерівність між людьми, що тільки зростає, призводить до ще більшого числа смертей від екстремальних температур», – підкреслює Келлер.

Південь ще гарячіший

Для Індії, Пакистану та інших частин південної півкулі спека ніколи не була чимось незвичним.

Пакистанцы рятуються від спеки у каналі

Фото:  Рана Саджід Хуссейн (Rana Sajid Hussain)

Від хвиль спеки за останні роки в Індії вже померли тисячі. У дослідженні, опублікованому у « Science Advances », говориться, що кількість таких хвиль спеки, які вбивають понад 100 людей, зросла у 2,5 рази протягом 1960-2009 років. Скоріше за все, це спричинено саме змінами клімату, як наголошує співавтор, професор Стівен Дейвіс (Steven Davis) з університету Каліфорнії.

Тим не менш температура у Індії зросла лише на 0,5⁰С за останні 50 років. А це досить помірне зростання температури, якщо порівнювати з іншими частинами світу.

Замірювання температури поверхні показують, що наша планета підігрілась на 1⁰С з доіндустріальних часів, але зростання температури не було рівномірним. Для Арктики – це на 4,5⁰С гарячіше у середньому. У листопаді 2016 року температура тут була незвично високою – 20⁰С, що для Північного Льодовитого океану вище за нормальну температуру у середньому (а цей регіон більший за континентальний США). Більше про зміни температури – у новій статті « Climate Change Pushing Tropical Diseases Toward Arctic » (Зміна клімату провокує просування тропічних хвороб у бік до Арктики).

«Незначне зростання середньої температури може значно вплинути на тропічні країни, особливо бідні, які залишаються дуже вразливими», – підкреслює Дейвіс. – «У Чикаго люди мають можливість сховатися від спеки. А от для мешканців Індії це вже проблема».

Вимірювання температури показує, що у 92% міст США літо ставало дедалі спекотнішим від 1970 року. Міста у Техасі та Міжгірному Західному регіоні постраждали найбільше, відповідно до даних ClimateCentral . Наприклад, у Мілуокі температура зросла у середньому на 1,34⁰С, що на 1,6⁰С гарячіше, ніж у Далласі, та на 2,1⁰С – ніж у Солт-Лейк-Сіті.

« Ось це у реальності і означає – зміна клімату », – наголошує Дейвіс. Навіть не дивно, що у цьому регіоні стається щорічно 60 спекотних хвиль, які стають причиною багатьох смертей. Чим вища температура, тим частіше люди замислюються над міграцією.

«Ми настільки бездумно відносились до навколишнього середовища, що у майбутньому у нас не залишається ніякого вибору», – наголошує Мора.

«Якщо говорити про хвилі спеки – ми має на вибір поганий варіант та жахливий варіант! Більшість людей по всьому світу вже змушені платити надзвичайну ціну за зміни клімату. І ця ціна – спека ».

Автор: Стівен Ліхі (Stephen Leahy)

Для КліматІнфо переклала та підготувала ]]> Ірина Ісай ]]>

Редактор: Юлія Акінжали

Поділитись в соціальних мережах: