strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Стрімке танення арктичних льодовиків та сувора зима в Європі — де зв’язок?

Зима в Європі

Рекордне танення арктичних льодовиків цього літа може стати причиною холодної зими в Англії та північній Європі. «Ми не можемо нічого прогнозувати, проте я не буду здивована спостерігати суворі погодні умови цієї зими», — каже Дженніфер Франціс, дослідниця Ратгерського університету. Загальний розмір площі арктичних льодовиків, що розтанули цього року, побив рекорд 2007 року та становив площу, більшу за територію штату Техас.

Експерти, які досліджують полярні льодовики, «вважали, що має пройти багато років, доки ми побачимо щось схоже на те, що відбувалося в 2007 році», — каже Марк Серрезе, директор Національного центру дослідження снігу та льоду ( ]]> National Snow and Ice Data Centre ]]> ) в Колорадо.

На значній площі Північного Льодовитого океану, що не вкрита льодом, 24 години на добу протягом короткого полярного літа відбувався процес абсорбції сонячної енергії. Тепло з води повинно вивільнитися в атмосферу, якщо лід знову сформується цієї осені. «Це як нове джерело енергії для атмосфери», — каже Дж. Франціс.

Саме це тепло та водяна пара будуть впливати на надзвичайно важливі висотні струмові течії — західно-східні вітри, що є кордонами між холодною Арктикою та теплими середніми широтами. Дослідники вже виявили, що за останні роки висотні струмові течії зсунулися на північ. Дж. Франціс та її колеги підтвердили, що ці висотні струмові течії також сповільнюються.

«Висотні струмові течії явно стають слабшими», — каже Дженніфер Франціс. Це означає, що атмосферні явища, чи то дощ, чи то сухі погодні умови, повільно просуваються та тривають довше. Зрештою, це може спричинити «блокування» явищ та появу таких умов, які призвели до страшної спеки в західній частині Росії у 2010 році.

Цього літа Гренландія зазнала впливу «блокуючого антициклону», що стало причиною рекордного танення поверхні льодовикового щита. Дослідниця зазначає, що не можна стверджувати, ніби виникнення цього явища  пов’язане з тривалою спекою та засухою в США цього літа, проте таке «блокування» діє як затор, що сповільнює погодні умови в якомусь конкретному місці.

В міру того як площа морських льодовиків буде зменшуватися, висотні струмові течії продовжуватимуть сповільнюватися й переміщатися далі на північ, «викликаючи значні коливання температури та безліч екстремальних погодних умов та явищ» у майбутньому.

Для КліматІнфо   переклала ]]> Галина Гриценко ]]>

Редактор Ольга Авєріна

Поділитись в соціальних мережах: