strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

У Норвегії побудований найенергоефективніший будиноку світі

Будинок з пасивною енергією У норвезькому місті Ларвик в губернії Вестфолл, яке розташоване на відстані 133 км на південний захід від столиці Осло, відбулась презентація будинку з пасивним споживанням енергії.

Будинок з пасивним споживанням енергії Multikomfort House – це проект дослідницького центру ZEB (Zero Emission Building). Основні цілі дослідників: зменшити викиди вуглекислого газу та знизити вплив будівництва на навколишнє середовище. Концепт новітнього будинку демонструє енергоефективні технології для будівництва та благоустрою.

Як будинок виробляє енергію?

Термін plus house, а саме так характеризується multikomfort house, означає, що будинок виробляє більше енергії, аніж споживає , і має позитивний баланс CO2.

Для досягнення такого ефекту при будівництві, яке проводилось з застосуванням новітніх конструкторських, інженерних і технологічних рішеннь, використовувались матеріали із низьким вмістом CO2.

Дім отримує енергію від сонця, термальних джерел, а також від утилізації тепла стічних вод . На даху будинку встановлені сонячні батареї з колекторами для накопичення енергії. Зроблений під кутом 19 градусів дах будинку дозволяє підвищувати ефективність збору сонячної енергії: сонячне світло поглинається протягом всього року, крім того, це сприяє природній вентиляції приміщення.

енергоефетивний будинок

Велика кількість вікон в будинку дозволяє максимально використовувати природнє світло, не перегріваючи кімнати. У проекті будівлі також передбачений скляний атріум та додаткові вікна, які повністю відкриваються.

Будівля обігрівається та охолоджується за допомогою таких рішень: вдале розміщення скляних поверхонь, розташування та геометрія будинку, а також вибір матеріалів з позитивними теплопровідними характеристиками.

Біля будівлі встановлені колектори для збирання дощової води. Світло і повітря в будинку контролюються за допомогою автоматичної системи, їхнє використання залежить від потреб жителів будинку. Термальна маса стабілізує температуру в домі. Бойлер отримує гарячу воду із сонячних накопичувачів на даху, а також за допомогою системи регенерації тепла. На підлозі встановлені радіатори, які можуть обігріти весь будинок, а надлишкове тепло від внутрішнього повітря можна використовувати для обігріву вхідного повітря та водопровідної води. Окрім цього, в будівлі передбачена система регенерації стічних вод.

Норвезький супер-будинок

Скільки ж енергії виробляє будівля?

За приблизними оцінками авторів проекту, будинок з пасивним споживанням енергії повинен виробляти 19,200 кВт•год електроенергії на рік, а використовувати тільки 7,272 кВт•год. Залишкова енергія може перенаправлятися в загальну мережу або використовуватись для зарядки електромобіля і підігріву відкритого плавального басейну. Останній знаходиться на ділянці і споруджений з перероблених вантажних контейнерів.

У відкритому мебльованому атріумі з каміном можна вечеряти під відкритим небом від ранньої весни до пізньої осені. Творці проекту обіцяють, що в атріумі можна відчути себе, як у справжній сільській хатині, перебуваючи при цьому в одному з найбільш новітніх будинків у світі - все це завдяки використанню полін у будівництві стін.

Матеріали, використані в інтер’єрі будинку, обирались виходячи не тільки з естетичних якостей, але й здатності створювати сприятливий внутрішній клімат та покращувати якість повітря. На прилеглій території автори проекту також пропонують посадити фруктовий сад чи виростити городину.

Будинок майбутнього

Навколишній ландшафт оформлений у вигляді саду, де гості можуть прогулюватися навколо будівлі і відкривати для себе нові та цікаві частини будинку. У саду розташований плавальний басейн і душ, який використовує сонячну енергію.

Сауна обігрівається звичайними дровами, а спеціально обладнане місце для сніданку на східній стороні саду, з видом на сусіднє фермерське господарство, вимощено дерев'яними дошками.

Хто житиме в такому будинку?

Високі екологічні амбіції ставлять нові параметри для дизайну будинків. Очікується, що в найближчі 10 років в Норвегії будівництво домівок з пасивним споживанням енергії буде поширюватись. У державі вже ведуться дискусії на тему шляхів використання надлишкової енергії і видів винагороди володарям таких будинків.

«Цей будинок є демонстративним, але і в ньому можна жити. Наша ідея не в тому, щоб продавати такі будинки. Суть ідеї - продемонструвати технології для будівельного бізнесу. Адже тоді будівельні компанії зможуть і самі створювати подібні будівлі із низьким споживанням енергії. Це дійсно зможе допомогти навколишньому середовищу», - відзначив Крістіан Сьомме (Christian Sømme).

Екологічне будівництво

Що таке екологічне будівництво у Норвегії?

Реалізацією проекту займалася будівельна компанія «Snøhetta», всесвітньо відома такими своїми проектами, як бібліотека «Alexandrina» в Єгипті, норвезький міст та тунель Rovdefjordbrua, фунікулер Bolzano Cable Car в Італії, культурний центр у Саудівській Аравії «King Abdulaziz Centre for World Culture» та багатьма іншими.

  бібліотека Alexandrina

Бібліотека «Alexandrina» збудована неподалік стародавньої гавані Олександрія. Одинадцятиповерхова бібліотека може вміщати до чотирьох мільйонів томів книг.
Фото: snohetta.com

Міст та тунель Rovdefjordbrua

Плаваючий міст і підводний тунель Rovdefjordbrua довжиною 230 метрів дають можливість мандрівникові дістатися до фйорду, не перешкоджаючи руху суден.
Фото: snohetta.com

Планується, що multikomfort house стане частиною  «Multikomfort Norway Training Center», який продемонструє, як екологічне будівництво і благоустрій можуть поєднуватися з уже існуючими на ринку рішеннями. У 2001 році норвезький уряд створив енергетичне підприємство «Enova SF», для прискорення переходу до більш екологічного споживання електроенергії та розвитку нових джерел енергії. Взагалі, на думку Крістіана Сьомме, споживання енергії можна скоротити в кілька разів, наприклад, модернізуючи вже існуючі будівлі або будуючи нові за зовсім іншими стандартами.

За матеріалом Анни Андрієвської (Анна Андриевская)

Для КліматІнфо переклала та підготувала Надія Грица

Редактор: Олена Чиганенко

Поділитись в соціальних мережах: