strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

В 2011 році виробництво біопластику в Європі сягне за 1-мільйонний рубіж

За прогнозами, виробничі потужності біопластику за період між 2010 та 2015 роками збільшаться щонайменше вдвічі. Вже у 2011 році планується виробити більш ніж 1 мільйон тонн цього матеріалу.

Ця стаття – про види, сфери застосування та обсяги виробництва біопластику.

Про збільшення обсягів виробництва говорять результати актуальних досліджень, проведених галузевим об'єднанням European Bioplastics разом з Університетом Ганноверу (Німеччина) та представлених на виставці іnterpack в Дюссельдорфі (Німеччина).

Хоча біопластик подекуди   ]]> критикують ]]>  за те, що для його виробництва використовують картоплю або пшеницю, які могли б піти на харчування людей в голодуючих країнах, а також за те, що він не так легко розкладається в природі, як натуральні органічні речовини, його виробництво і сфера застосувань зростає.

Виробничі потужності біопластику з 700 000 т на рік у 2010 році збільшаться до 1,7 млн. т до 2015 року. У цьому році спостерігається вагомий стрибок: вже в першому півріччі 2011 виробництво охоплює 900 000 т. 1-мільйонний рубіж вже близько та індустрія виробництва біопластику може переступити його вже цього року.

Окрім того, спостерігається суттєва зміна спектру продукції. У 2010 році галузь виробляла близько 400 000 тонн переважно мінеральних речовин, які можуть біологічно розпадатися (для порівняння – 300 000 тонн стандартного біопластику). Це співвідношення зміниться за наступні кілька років – незважаючи на загальне зростання виробництва. Вивчення ринку доводить, що до 2015 року стандартний біопластик, досягнувши об’ємів близько 1 мільйона тонн, буде займати більшу частину у виробництві. Натомість, виробництво мінеральних речовин, які можуть розкладатися, збільшиться до близько 700 000 тонн.

Основою такого стрімкого росту стане швидке розповсюдження біопластику у всіх сферах використання. Від упаковки через автомобільну індустрію до іграшок, килимів та електронних компонентів – скрізь існує попит на біопластик. Наприклад, група стандартного біопластику, яка швидко зростає, має неабиякий успіх на ринку упаковки. Такі відомі гравці світового ринку, як Danone чи Coca-Cola, допомогли продукту потрапити на міжнародний ринок.

Європа – найбільший у світі та найцікавіший ринок збуту біопластику та провідний регіон для досліджень і розвитку галузі. Але кількість підприємств, що виробляють біопластик, зростає в Азії та Південній Америці. Конкурентоспроможність європейських представництв для промисловості повинна розвиватися на краще за рахунок зміни загальних умов ведення бізнесу. European Bioplastics закликає політиків підтримати місцеву промисловість по виробництву біопластику.

Що таке біопластик?

Біопластик бере за приклад кругообіг речовин в природі та робить можливим інтелігентне поступове використання природних ресурсів без сміття (zero waste) та без викидів парникових газів (zero emission).

В усьому світі щорічно виробляється близько 100 мільйонів тонн органічних матеріалів за допомогою фотосинтезу, більшість з яких знову розкладається на вихідні продукти СО2 та воду. Біопластик наслідує цей приклад: для його виробництва використовують відновлювані ресурси. Утилізувати використаний продукт можна компостуванням.

Роздуми щодо принципу кругообігу ґрунтуються на тому факті, що в розвиненому світі загальноприйняті технології виробництва без кінцевого ланцюжка не можуть мати майбутнього. У найближчому майбутньому корисні копалини, які використовувалися до цього часу, вичерпаються, в той час, як обмежаться можливості утилізації неминучого сміття та відходів хімічної промисловості. Таким чином, кругообіг у промисловості стежить за тим, щоб використані ресурси поверталися у виробничий процес через життєвий цикл товару.

Сфери використання біопластику

Упаковка

Завдяки можливості біологічного розпаду, біопластик використовується, перш  за все, в галузі упакування. Закріпилося використання біопластику для виготовлення сумок та пакетів, які також використовуються для збору компостованих відходів, а також для виробництва мисок для овочів, фруктів, яєць та м'яса чи місткостей для напоїв та молочної продукції.

Кейтерінг

Використання біопластику в галузі кейтерінгу пропонує переваги не лише з точки зору екології, яка ґрунтуються на можливості компостування не нафтохімічного пластику, але й з економічної точки зору. Бо завдяки біопластику ми економимо витрати на утилізацію, в чому особливо зацікавлені виробники та користувачі одноразової упаковки в галузі кейтерінг-гастрономії.

Садівництво

В аграрному секторі та садівництві використовують переважно агроволокно та горщики для розсади, виготовлені з біопластику, бо термін їх використання відомий і вони не залишають помітних залишків у ґрунті, що позитивно відображається на витратах часу та коштів. Такі продукти розчиняються в ґрунті та пізніше переорюються разом із землею.

Медицина

У медицині вироби з відновлюваного, здатного до сорбції пластику мають відповідати зовсім іншим вимогам, ніж такі вироби в галузі упаковки та кейтерінгу. У цьому випадку необхідно забезпечити особливо високу якість, і тому вартість сировини, що використовується в цій галузі, досить висока, іноді понад 1000 євро за кілограм.

Можливостей для використання біопластику, що сам по собі розчиняється, досить багато.

Предмети гігієни

Через свої незвичайні характеристики певні види біопластику беруться за основу у виробництві деяких предметів гігієни. Такі види пропускають повітря, пару і в той же час не пропускають воду. Плівки з м'якого біопластику вже зараз використовуються для підгузків, для підкладок під постільну білизну, предметів жіночої гігієни чи для одноразових рукавичок.

Види біопластику

Крохмаль та суміші

Займаючи 80 % ринку, термопластик – на сьогодні найбільш важливий та використовуваний представник біопластиків. Суміші та сплави, залежно від галузей використання, окремо розробляються та виготовляються в різних секторах. У вигляді грануляту на підприємствах їх переробляють на плівки, плівки глибокої витяжки, вироби шляхом лиття під тиском чи покриття.

Полілактиди (ПЛА)

Прозорий полілактид (ПЛА) схожий на традиційний термопластик не лише за якостями, але його також можна використовувати на підприємствах без попередньої обробки. ПЛА та ПЛА-суміші у вигляді грануляту використовуються для виробництва плівки, фасонних деталей, бляшанок, стаканів, пляшок та інших предметів загального використання.

Полігідроксибутірат (PHB)

Біополімер полігідроксибутірат (PHB) – поліестер, виготовлений ферментуванням відновлюваних ресурсів, за якостями схожий на поліпропілен, який виготовляється з нафтохімічного пластику. PHB вважається "сплячим велетнем" серед біопластиків. Спектр якостей PHB-сумішей простягається від клеїв до твердої гуми.


Для   КліматІнфо  переклала та підготувала   ]]> Оксана Дущенко ]]>

Редактор: Ірина Салій

Поділитись в соціальних мережах: