strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Великий бар’єрний риф втратив половину своїх коралів за останні 27 років

Корали Чи можна врятувати риф, контролюючи кількість морських зірок «терновий вінець»? Таке питання поставили науковці Австралійського інституту морських наук. За минулі 27 років великий бар’єрний риф втратив половину загальної кількості своїх коралів. Згідно з новим дослідженням Австралійського інституту морських наук та Университету Волонона, цим втратам сприяли такі чинники: шторм (48%), морські зірки «терновий вінець» (42%), а також знебарвлення (10%).

«Ми не в змозі зупинити шторм, але, можливо, нам вдасться зупинити руйнуючу дію  морських зірок. Якщо це вдасться, то риф матиме більше шансів на адаптування до змін температури води та океанічного окислення», — повідомляє виконавчий директор Австралійського інституту морських наук.

«Ці висновки ґрунтуються на найбільшій програмі дослідження рифу у світі. Ця програма мала на меті масштабне спостереження за більш, ніж 100 рифами у 1985 році, а вже з 1993 року вона включала більш детальне вивчення 47 рифів», — повідомляє один з організаторів програми, науковий співробітник Австралійського інституту морських наук.

«Наші дослідники перебували у морі 2700 днів, ми вклали в це дослідження 50 млн долларів», — додає він.

«Дослідження свідчать, що Великий бар’єрний риф втратив більше половини свого коралового покриття за останні 27 років. Якщо збережеться така тенденція й надалі, то до 2022 року коралів стане ще вполовину менше. Цікаво, що приклад такого зникнення залежить від частини рифу. На півночі коралове покриття відновилось досить помітно, у той час як на півдні ми бачимо  значну втрату коралів, особливо за останні 10 років. Це пов’язано Терновий вінець з потужними штормами у цій частині рифу», — зазначає Пітер Доерті.

Дослідження досить чітко показує, що за зникнення коралів відповідальні три найбільш вагомі чинники. Інтенсивні тропічні циклони спричинили велику шкоду, головним чином це стосується центральної та південної частин рифу. У той самий час величезне зростання кількості морських зірок «терновий вінець» призводить до знищення коралів уздовж усього рифу. Також свій згубний вплив має й процес знебарвлення коралових рифів, особливо на півночі та у центральній частині.

«Дані, які ми отримали, свідчать про те, що Великий бар’єрний риф все ж може відновитись після такого «втручання». Але це відновлення триватиме 10-20 років. На сьогодні інтервал між періодами завдяння шкоди та повного відновлення  дуже короткий , через це ми втрачаємо багато часу», — пояснює Доктор Хью Світмен, один з авторів дослідження.

Виконавчий директор Австралійського інституту морських наук, Джон Ганн, додає: «Ми не в змозі зупинити шторм. А підвищення температури води в океані (основний чинник знебарвлення коралів) є одним з найсерьйозніших впливів глобального потепління. Проте, ми повинні зробити усе можливе, аби послабити руйнівну дію морських зірок. Дослідження показують, що за відсутності «тернового вінця» кількість коралів збільшувалась би на 0,89% щорічно. Таким чином, навіть попри втрати через циклони та знебарвлення, поступове повільне відновлення все ж буде спостерігатись. Науковці з нашого інституту намагатимуться збільшити зусилля, щоб зрозуміти життєвий цикл морських зірок. Завдяки цьому в нас буде можливість краще прогнозувати періодичні зростання їх чисельності. Та вже зараз зрозуміло, що одним з основних факторів є також якість води. Ми плануємо дослідити усі можливості причетності до цього природного шкідника.»

Для КліматІнфо переклала Вікторія Сафонова

Редактор: Уляна Зимна

Поділитись в соціальних мережах: