strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Вестенсков — перша в світі воднева громада

Енергія з водню Кліматичні зміни являють собою дещо більше, ніж проблему. Це — виклик, вагомий привід ще раз замислитися. Прикладом прогресивного ставлення до існуючої ситуації може стати датський острів Лоланд. Тут у пристосуванні до змін клімату та в пошуку  джерел чистої енергії вбачають шлях до розвитку, нові можливості для бізнесу, які, у свою чергу, створять додаткові робочі місця. Заради цієї мети зосереджено працюють і науковці, і політики, і підприємці, вкладають чималі інвестиції в новітні технології отримання «мудрої» енергії, підтримують екологічно сприятливі технічні інновації — усе це для пошуку енергії майбутнього.

Енергія вітру — досить поширене джерело відновлюваної екологічно чистої енергії. Проте поки що неможливо зберігати надлишок електроенергії, отриманої від енергії вітру, для подальших потреб. Датський консорціум Dansk Mikrovarme (Данськ Мікроварме) започаткував шестирічний проект (2006–2012 рр.), який впроваджено в селищі Вестенсков (Vestenskov), що на острові Лоланд у південно-східній частині Данії. Там досліджують можливість зберігання енергії вітру, перетворюючи її на водень. За допомогою паливного елементу збережений водень при потребі може забезпечувати будинки теплом та електроенергією. Завдання проекту — зробити Лоланд європейським взірцем для наслідування на шляху до широкомасштабного впровадження  водневої технології.

Оскільки не можна зберегти енергію вітру в чистому вигляді, у безвітряну погоду виникає потреба у використанні викопного палива. Якщо перетворювати енергію вітру на водень, який потім знадобиться для роботи мікротеплоелектроустановок, це дасть можливість отримати майже 100% екологічно чисту енергію для виробництва тепла та електрики.

Схема вітро-водневої установки

Dansk Mikrovarme збудували демонстраційну станцію для електролізу, щоб отримувати водень і кисень, встановили паливні елементи для електрохімічного виробництва електрики й тепла з водню, а також устаткування для під’єднання до живильної електромережі селища. На демонстраційній станції використовується централізоване виробництво водню для отримання електрики та тепла, які постачають будівлям поблизу.

15 вересня 2008 р. перші будинки селища Вестенсков були під’єднані до водневої станції. П’ять обраних для експерименту будинків обладнали мікротеплоелектроустановками розміром з холодильник, які генерували електрику й виробляли тепло. Водень подавався безпосередньо в будинки по підземних трубах з великої електролізної станції, розташованої на околиці селища. І електрику, і тепло отримували із джерел стійкої електроенергії, що працюють без використання вуглецю. Децентралізовані мікротеплоелектростанції ефективніші й надійніше забезпечують постачання енергії.

Спираючись на результати експерименту, у 2010–2012 рр. планувалося забезпечити воднем 35–40 будинків. Їх мали обладнати модулями паливних елементів розміром з опалювальний агрегат і потужністю близько 2 кВт для того, щоб у житлах було тепло й електрика.

 

Для  КліматІнфо  переклала Марина Герман.

Редактор: Ольга Авєріна.

Поділитись в соціальних мережах: