strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Вплив пестицидів на здоров’я людини

В Україну везуть пестициди Багато людей щодня використовують обприскувачі проти мух, комах та кліщів, засоби від равликів, нашийники проти бліх для своїх улюбленців, покривають деревину спеціальною захисною речовиною і борються з бур'янами. Проте не всі зважають на те, що використання отрутохімікатів потрібно суворо контролювати, адже великі дози їх є шкідливими як для людини, так і для навколишнього середовища.

Отрутохімікати, або пестициди, — це хімічні речовини, які застосовують і в побуті проти різноманітних шкідників, і в сільському господарстві для боротьби з хворобами вирощуваних культур, гризунами та бур’янами.

Обсяг біологічно активних речовин, що використовуються щорічно в світовій практиці, нині сягає понад 2 млн тонн. За даними ЮНЕСКО, пестициди за обсягом забруднення біосфери Землі займають 8-9-те місце після таких речовин, як нафтопродукти, ПАР (поверхнево-активні речовини), фосфати, мінеральні добрива, важкі метали, окиси азоту, сірки, вуглецю та інші сполуки.

На сьогодні нараховують близько 10 видів пестицидів і кожен з них має своє призначення. Нижче представлено 3 основні:

Гербіциди  — хімічні речовини для боротьби з бур'янами. Серед них є препарати, що знищують всю рослинність на оброблювальній площі, та речовини, що діють вибірково, тобто знищують лише бур’ян.

Інсектициди  — хімічні засоби проти комах.

Фунгіциди  — речовини, що використовують для протруювання насіння для знищення грибів-паразитів.

Ефективність пестицидів у боротьбі із сільськогосподарськими шкідниками зумовлена їхніми біологічно активними властивостями, іншими словами — їхньою токсичністю.

Токсичність пестицидів потенційно небезпечна для людей, тварин та інших живих організмів зокрема і для навколишнього середовища загалом.

Рівень небезпеки при використанні пестицидів залежить від їхньої токсичності та кількісного впливу і може виражатися наступною формулою:

Небезпека = Токсичність х Вплив

Токсичність вимірюється здатністю пестициду спричиняти подразнення або більш складну хворобу. Визначають її через спеціальні тести, які проводять на тваринах, поступово змінюючи дозування певного типу діючої речовини. Діюча речовина — це хімічний компонент у пестицидах, який впливає на сільськогосподарських шкідників.

Наприклад, гострий токсичний ефект від фунгіцидів для людей малоймовірний, але фунгіциди можуть подразнювати шкіру та очі, а систематичне опромінення може негативно вплинути на стан здоров’я людини. Найбільше випадків отруєння фунгіцидами траплялося лише після споживання самого насіння, яке було оброблене. Щоб запобігти отруєнню, у фунгіциди додають яскраву фарбу, щоб було чітко видно, що насіння протруєне.

Що стосується гербіцидів, то ймовірність отруїтись ними не вища, ніж для фунгіцидів, так як фізіологія рослин значно різниться від людської. Проте винятки все ж існують: наприклад, подразнення шкіри можуть викликати сильні кислоти, аміди, складні ефіри та феноли, а вдихання розпорошеної речовини може спричинити кашель та відчуття печії в носі і грудній клітині.

Велику кількість отруєнь серед людей спричиняють інсектициди. Найбільш серйозні отруєння пестицидами, зазвичай, є результатом сильної дії фосфорорганічних інсектицидів та карбаматів. Фосфорорганічні сполуки та карбамати містять ензими холінестераза, який руйнує нервову систему. Всі живі організми, в нервовій системі яких є холінестераза, можуть отруїтися цим пестицидом.

Щоб звести до мінімуму негативний вплив отрутохімікатів на все живе, їх необхідно використовувати в мінімальних кількостях, зберігати  в безпечному місці й суворо дотримуватися інструкції, а під час роботи з ними необхідно завжди одягати захисний костюм. По можливості краще використовувати низькотоксичні пестициди. 

Для Кліматінфо підготувала Вікторія Бригинець

Редактор: Анастасія Чабаненко

Поділитись в соціальних мережах: