strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Вся правда про глобальне потепління

Точки зору щодо причин глобального потепління різні. Кожний має свою думку, в декого вона більш компетентна, в інших – більш авторитетна. Але яка інформація формує ці погляди, та що відбувається насправді?

Те, що ми чуємо, варто перевірити і проаналізувати. Вплив людини на природу – це незаперечний факт, але чи є це головною причиною зміни клімату на планеті? Розглянемо аргументи кожної з сторін.

Аргументи проти людського впливу на зміни клімату

1.   Клімат змінюється постійно. Це відбувалося в минулому,   і цього ж слід чекати у майбутньому

На нашій планеті були періоди потепління, і температура іноді була вищою в порівнянні з сьогоденням, попри меншу концентрацію вуглецю.

Але  огляд історії показує, наскільки чутлива планета до парникового потепління через збільшення рівня СО 2  в атмосфері. Так, у 1945 році він складав 320 частин на мільйон, при цьому світова температура поверхні підвищилась на 1,2 градуси. На сьогодні він складає 380, а протягом наступних 5 років може перевищити 400 частин на мільйон, згідно з даними Міжурядової групи експертів ООН з питань зміни клімату.

2. Вчені не можуть дійти спільної думки щодо причини зміни клімату

Скептики вказують на підписану 31 000 вчених петицію   (Petition Project), про відсутність доказів глобального потепління внаслідок викидів вуглецю, спричиненого діяльністю людини. Сайт   ]]> Climate Depot ]]> 1   опублікував ще один список 1000 вчених, котрі не згодні з тим, що людина стала причиною глобального потепління.

Але  така думка насправді не відображає погляду сучасної науки. Серед публікацій 1993 – 2003 років, у котрих згадується глобальне потепління, 75% погоджуються з твердженням, що людина спричинила зміну клімату, а решта 25% взагалі не коментують цього факту. 

Як показало недавнє   ]]> опитування ]]>   3-х тисяч кліматологів, 97% з яких мають ступень доктора наук ( Ph. D. ) чи магістра, (для порівняння, лише 28% вчених, що підписали Петицію мали такі наукові звання), 97,5% вчених, що активно працювали над проблемою зміни клімату, погоджуються з тим фактом, що діяльність людини істотно впливає на підвищення температури.

А сайт   ]]> Skeptical Science ]]>   додає: жодна національна установа і жоден значний науковий центр по всьому світі не заперечує антропогенної причини зміни клімату.

3. Науковці просто шукають фінансування

Часто на вчених, що публікують дослідження на тему зміни клімату, нарікають що вони займаються цим для пошуку фінансування, і тому створюють непотрібну паніку в суспільстві.

Проте в науці не так вже й багато фінансових ресурсів. Крім того, публікації на тему клімату рецензуються вченими всього світу, які постійно перевіряють праці один одного до і після публікації.

4. Збільшення світової температури викликає Сонце 

На конференції у 2004 році вчені з Інституту астрономії в Цюриху представили працю, в якій стверджується, що за останні 60 років Сонце було активнішим, ніж протягом попередньої тисячі років. При цьому в дослідженні зроблено висновок, що після 1975 року сонячна активність не мала відповідного впливу на рівень світової температури.

В той же час,   численні інші дослідження продемонстрували, що за останні 50 років сонячна активність знизилась, в той час як температура підвищилась. 

5. Глобальне потепління корисне для економіки та цивілізації

Як писав 2003 року   Heartland Institute, попередні періоди потепління дозволили людству побудувати перші цивілізації й дали можливість вікінгам оселитися в   Ґренландії.

Дійсно, зміна клімату може спричинити деякі економічні переваги. Наприклад, Північно-Західний прохід тепер вільний від криги протягом кількох тижнів на рік. Це дозволяє збільшити швидкість перевезень і зменшити вартість морських перевезень, адже  кораблі тепер можуть йти з Азії в Європу через Північний Льодовитий океан, а не через Панамський канал.

Але  у дослідженні, опублікованому у 2008-му році   Організацією економічної співпраці та розвитку,  зміну клімату характеризують як суттєву загрозу соціально-економічному розвиткові: зміняться водні ресурси, необхідно буде адаптувати методи ведення сільського господарства й переробляти будівельні норми й правила, з’явиться необхідність будівництва додаткових хвилерізів і набережних, а вартість енергії зросте.

Аргументи на користь людського впливу на зміни клімату

1. Збільшення рівня вуглецю та інших парникових газів через діяльність людини

Згідно з даними Фонду захисту навколишнього середовища, рівень СО 2   в атмосфері на 25% перевищує природні пікові значення за останні 800 тисяч років.

Звідки ми знаємо що нафта та вугілля сприяють цьому процесу? Усе просто: методи фізичної хімії дозволяють відрізнити вуглекислий газ, спричинений викидами, від того, що виробляється рослинами. Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі «Мас-спектрометрія», найбільшим джерелом  СО 2  зараз є викопне паливо, а не рослини.

2. Комп’ютерним моделям можна вірити

Одним з класичних випадків, коли  комп’ютерна модель  виявилась правильною, було виверження вулкану Пінатубо у 1991 році, яке підтвердило модель Джеймса Хансена. Модель зменшення арктичного льоду, розроблена Міжурядовою групою експертів зі зміни клімату, насправді виявилась занадто оптимістичною: льодовики тануть швидше, ніж передбачалось експертами за найгірших обставин.

3. Танення льодовика в Арктиці

Згідно з інформацією, отриманою з супутника Національним центром даних з досліджень снігу та льоду, в період з 2005 по 2011 роками лід покривав 5,54 млн. км 2 , в той час як у 1979 – 2000 роках ця площа складала 6,04 млн. км 2 .

Це не означає, що лід тане скрізь. Так, у Антарктиці за останні 30 років льодовий покрив збільшився, але, як показує   ]]> одне з минулорічних досліджень ]]> , це зумовлено збільшенням опадів, переважно снігу, що в свою чергу викликано високим рівнем вологості повітря у зв’язку зі змінами клімату. Температура океану підвищилася, тож якби не збільшення вологості повітря, шельфові льодовики танули б значно швидше.

4. Закислення океану

Океани поглинають вуглекислий газ  з атмосфери. Тому разом з підвищенням його рівня в атмосфері, аналогічний процес відбувається в океані, при цьому збільшується рівень кислотності (рН);  якщо так триватиме й далі, вода може стати отруйною для морських мешканців. Згідно з даними, наданими під час другого симпозіуму «Океан в світі підвищеного СО 2 », кислотність океану зросла на 30% з часу промислової революції, тобто зростає у 100 разів швидше, ніж у будь-який період за останні 20 мільйонів років.

Що стосується майбутнього, в дослідженні, опублікованому в журналі «Природа», вказано, що поглинання океаном СО 2 , що утворюється завдяки паливу,може за кілька наступних століть зробити рівень рН більшим, ніж (за геологічними оцінками) за останні 300 мільйонів років.

5. Десять з 12 останніх років – найспекотніші за весь час спостережень

Скептики кажуть, що найспекотнішим був 1998 рік, коли аномально сильний Ель-Ніньйо передавав спеку з Тихого океану в атмосферу. Втім, про це свідчить лише один з трьох температурних записів, який, до того ж, згодом виявився помилковим. За останніми даними Національної адміністрації США з питань океану й атмосфери, 2005 та 2010 роки визначені як найжаркіші з 1850 року, при цьому всі 10 найспекотніших років зареєстровано після 1997 року.


  1. Climate Depot – веб-сайт, який фінансується нафтовим спадкоємцем Річардом Мелоном Скайфом, а керує ним Марк Морано, який пішов з конгресу, щоб розпочати справу зі спростування кліматичних змін ( ]]> http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:-6PnSxFlyoEJ:do-nuts.ru/3686/ubijcy-klimata/+Climate+Depot,&cd=16&hl=ru&ct=clnk&gl=ua&lr=lang_ru&client=firefox&source=www.google.com.ua ]]> )

Для   КліматІнфо   переклала  Марія Богомирова

Редактор:   ]]> Дмитро Кушнір ]]>

Поділитись в соціальних мережах: