strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Як хмарочоси вбивають чудові міста

Хмарочоси Ерік Регулі (Eric Reguly) – автор колонки про бізнес для канадського медіа-ресурсу Globe and Mail, проживає в Римі. Це одне з небагатьох європейських міст, у якому не з’являються багато нових хмарочосів. Однак про те, що відбулося нещодавно в Лондоні, журналіст не може сказати нічого доброго. У своїй статті «Чому хмарочоси вбивають чудові міста» він наголошує на потворності вежі Strata, відомої як Philishave (електрична бритва), що кілька років тому здобула нагороду Carbuncle Cup, яку журнал Building Design присуджує найпотворнішій будівлі року. Це так звана зелена будівля з інтегрованими вітряними турбінами, які нічого не роблять, однак розробник хотів створити враження того, що вони працюють.

Він також згадує лондонські вежі Gherkin, Cheesegrater і потворну Walkie Talkie, найжахливішу будівлю всіх часів. Проте судження Регулі стосуються не лише архітектури. А й декілька порушених ще Стівом Музоном (Steve Mouzon) на порталі Original Green аспектів того, наскільки енергоощадливими повинні бути будівлі, якими є старі будинки в Лондоні, на відміну від цих веж.

Процес перетворення великих міст на клони Атланти чи Гонконгу створює дещо більше, аніж дивакуваті міські краєвиди. Таке перетворення породжує довготривалі проблеми. Одна з них стосується навколишнього середовища. Хмарочоси мають багато вікон, що не відчиняються, а це означає, що впродовж усього року такі будівлі потребують великої кількості енергії для їх обігріву, вентиляції та кондиціонування повітря. Ціни на енегроносії можуть знижуватись, але в певний момент вони змінять свій курс. Багато старих будівель в Європі мають товсті стіни, які не пропускають літню спеку всередину і утримують тепло взимку. Відчинивши вікно, ви отримуєте прохолоду, яку підсилюють вентилятори на стелі.

Регулі відзначає також, що старіші будівлі є більш витривалими та функціональними , – дві характеристики, про які згадував і медіа-ресурс Original Green.

Проблемою сучасних багатоповерхівок є те, що вони є конструкціями єдиного призначення . Хмарочос банку з величезним відкритим простором поверхів, що має найшвидші мережі передачі інформації, не так вже й легко переробити на житловий будинок, фабрику чи магазини . У більшості випадків будівлю доведеться знести, коли закінчиться термін її експлуатації. У Європі століття за століттям міцні старі будинки отримують нове життя. Збудований у XVIII ст. монастир можна перетворити на лікарню, церкву – на квартирний будинок, а склад – на офіс.

Далі йде остання характеристика Original Green: чи хмарочоси красиві?

Головним недоліком божевілля хмарочосів є втрата урбаністичної ідентичності . Якщо зараз я і їжджу до Лондонського Сіті, то лише через необхідність. Набагато приємніше гуляти по Кенсінгтону, Хемпстед вілідж або Челсі. Мільйони туритів їдуть до Рима, Флоренції, Парижа, Праги, Единбурга, Берліна, Барселони, Санкт-Петербурга та Лондона, тому що переважно ці міста (поки що) не були «емансиповані» вежами, які можна було б спроектувати за допомогою гри Etch A Sketch. Якщо ці міста виглядатимуть як Дубаї, то хто захоче поїхати туди? – Не я.

Я сумніваюсь, що Ерік Регулі чув про Стіва Музона, що, можливо, є підтвердженням того, що його ідеї не є точкою зору однієї людини, а навпаки – очевидною та загальною правдою про те, що старі будівлі є більш функціональними, більш «зеленими» і до того ж більш красивими.

Ллойд Альтер (Lloyd Alter)

Для КліматІнфо переклала та підготувала Наталія Павлуш

Редактор: Яна Канєвська

Поділитись в соціальних мережах: