strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

За яку погоду відповідальна зміна клімату?

Зміна клімату та погода Погоду, як і політику, можна довго обговорювати, особливо якщо тема зміни клімату зараз така актуальна.  Дехто вважає, що ні шторм, ні засуха зовсім не пов'язані зі зміною клімату. Інші – що вони викликані саме нею, оскільки людство докорінно змінило погодні умови у всьому світі.

Національні академії наук, інженерних наук та медицини нещодавно оприлюднили ]]> доповідь ]]> , в якій зазначили точну і аргументовану наукову систему визначення екстремальних погодних явищ, пов ' язаних і не  пов ' язаних  зі зміною клімату.

Так само як і Міністр охорони здоров ' я США у 1964 році зіставляє куріння та розвиткок раку легенів, так Національні академії пов ' язують глобальне потепління з певними типами високо небезпечних та суворих природних катаклізмів, як аномальна спека, повені та засухи.

Це важливий крок вперед. Зміна клімату більше не може вважатися далекою загрозою, яка може зруйнувати життя наших онуків. Її потрібно прийняти вже сьогодні, зрозуміти, що саме вона, наприклад, спричинила шторм, який затопив ваш будинок минулого тижня. 

Для страховиків, політиків, інженерів та керівників груп з надзвичайних ситуацій досить важливо розуміти взаємозв ' язок зміни клімату з погодними катаклізмами, оскільки вони оцінюють рівень ризику та визначають способи укріплення житлових районів. Це може допомогти прийняти рішення щодо місця та способу будівництва чи ремонту будинків після шторму або повені.

А кількість таких рішень буде тільки збільшуватися, оскільки температура на планеті продовжує зростати.

Зараз науковці здатні протягом декількох днів оцінити рівень ризику такої непогоди у порівнянні з минулим, до того як парникові гази, що утримують тепло, змінили наш клімат. Це допомагає представникам житлових районів приймати рішення, опираючись на сьогоднішні рівні ризику. Наприклад, можна створити карти штормових припливів, що відображають підняття рівня моря, краще управляти водними ресурсами для зменшення наслідків довших та інтенсивніших засух, покращити управління засобами захисту від повені на територіях з можливістю затоплення.

Погода та глобальне потепління

Кліматичні зміни несуть за собою безліч смертельних загроз, таких як підвищення рівня моря, окислення океану, вимирання певних видів. Але наразі найбільшою загрозою є недооцінка погодних катастроф . Найчастіше ми рівнялися на минулі показники. І саме відповідно до них страхові компанії встановлювали страхові платежі. І якщо раніше можливість катастрофи була 1 до 500, то зі зміною погодних ризиків вона вже складає  1 до 50, – а тому страхові виплати потрібно або збільшити, або визнати страховку недійсною.

У нещодавній статті журналу «Nature Climate Change» було проаналізовано рекордну кількість опадів у Великобританії в зимовий період кінця 2013р. – початку 2014р., яка затопила тисячі будинків та підприємств, завдала збитків на суму більше 700 млн дол. Науковці встановили, що вірогідність цього погодного явища становила 40%. Як наслідок, близько 1 000 об`єктів нерухомості зараз ризикують бути затопленими, а потенційна сума шкоди – 40 млн дол. Це приклад недооцінки сили передбачення.

Автор зображення: Патрік Кайл (Patrick Kyle)

Однак, зміна клімату не єдина причина так званих природних катастроф, це ще й людський та інші природні фактори. Безліч районів знаходиться в небезпеці через обмежену кількість ресурсів та нерозвинуту інфраструктуру. Певні типи природних катаклізмів, такі як аномальна спека, велика кількість опадів, деякі види засухи, досить легко проаналізувати. А такі як торнадо, лісові пожежі, частотність та інтенсивність ураганів знаходяться за межею можливостей передбачення наукою.

Наприклад, аномальна спека – очікується, що вона буде майже постійною, через збільшення в атмосфері кількості газів, що утримують тепло. Згідно з даними нещодавнього дослідження, вірогідність аномальної спеки минулого травня в Австралії через зміну клімату складала 23%. Це досить високий відсоток, тому справедливо, що спека в деяких випадках була б практично неможлива без кліматичних змін (АЛЕ й не обмежувалась лише ними).

Засуху передбачити складніше через низку факторів, а саме температуру, атмосферні опади, вологість ґрунту, рівень снігових наметів. Яскравим прикладом є засуха в Каліфорнії. Зараз нам відомо, що високий рівень температури, спричинений глобальним потеплінням, тільки погіршує ситуацію із засухою. Але згідно з останніми даними, недостача атмосферних опадів в Каліфорнії не є основним результатом кліматичних змін.

Якби не доповідь Національних академій наук, то наші судження щодо взаємозв’язку природних катаклізмів зі зміною клімату базувалися лише б на простій гіпотезі або політичній заангажованості.

Інколи, набагато легше звинуватити зміну клімату, ніж прийняти факт нашої бездіяльності та фактори, які не пов’язані з погодою. Гарним прикладом є страшна засуха на території південно-східної Бразилії, включаючи м. Сан Паулу з населенням близько 20 млн. Причина – глобальне потепління. Але проаналізувавши першопричини цієї засухи, ми з колегами дійшли висновку, що зміна клімату не мала великого значення. Навпаки, справжніми винуватцями були зростання кількості населення, збільшення кількості споживання води та протікаючі труби.

Завдяки науці ми маємо чітку картинку того, як глобальне потепління змінює погодні умови. Але потрібно більше інвестицій у такі дослідження, щоб бути впевненими, що ми робимо все можливе для захисту нашої планети. Нам не завжди може подобатися те, про що ми дізнаємося. Але ми впевнені, що якщо не вжити термінових заходів для уповільнення процесу зміни клімату, то він ще більше вплине на наше життя.

За матеріалом Хайді Каллен (Heidi Cullen),
головного наукового консультанту
організації «Climate Central», яка займається вивченням клімату,
автор книги «Погода майбутнього» («The Weather of the Future»).

Для КліматІнфо переклала та підготувала Анна Даниленко

Редактор: Юлія Розумна

Поділитись в соціальних мережах: