strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Земля 2100, якою вона буде?

Earth 2100 Кліматичні моделі та останні дані МГЕЗК пропонують 4 варіанти розвитку подій в області демографії, економіки та екології до кінця XXI сторіччя. В останній доповіді Міжурядової групи експертів ООН зі зміни клімату (МГЕЗК) йдеться про те, що до 2100 року Земля прогріється на 0,3 – 4,8° C у порівнянні з кінцем XX століття. Але чому така різниця у показниках? Все залежить від того, який вибір зробить людство просто зараз: звідки буде братися їжа та енергія, які будинки зводитимуться, що за автомобілі випускатимуться.

І саме наш вибір вплине на те, що станеться з планетою. Чи буде вона такою ж, як зараз, або ж підйоми води призведуть до затоплення Флориди та Бангладешу, а зміна клімату перетворить родючі землі на сухі пустелі, непридатні для життя?

Щоб полегшити собі завдання, кліматологи домовилися моделювати майбутнє відповідно до 4 сценаріїв : двох крайніх і двох із середніми значеннями. Саме так вони отримали діапазон від 0,3 до 4,8° C.

1. Геоінженерна безпека

Населення: 9 млрд. Споживання енергії: 8 × 10 20 Дж. Концентрація CO2: 400 частин на мільйон, курс на зниження. На початку XXI сторіччя людство вклало величезні ресурси у відновлювані джерела енергії та геоінженерні проекти. Зважитися на це було нелегко, ще складніше – розробити необхідні технології, але інвестиції стали сильним мобілізуючим фактором. З'явилися ефективні способи викачування вуглекислого газу з атмосфери і зберігання його у підземних сховищах. Альтернативна енергетика досягла таких висот, що викопне паливо перестало бути актуальним і викиди діоксиду вуглецю різко знизилися. Проте радикальні геоінженерні рішення не були потрібні: поряд із викачуванням вуглецю з повітря ширилася біоенергетика, висаджувалися дерева та інші рослини, які допомагали знижувати концентрацію CO2, а потім згорали в електростанціях. Парникові гази, отриманні в результаті спалювання, ретельно збиралися і теж відправлялися під землю.

Із 2050 року середньосвітова температура залишається стабільною. Зупинено танення морського льоду в Арктиці і підкислення океану. Рівень моря, втім, продовжує зростати через тепло, в результаті колишніх викидів парникових газів.

  Earth, 2100 AD: Four futures of environment and society

Графік зображає рівень викидів CO2 у 4 ймовірних сценаріях протягом наступного століття.

  2. Тяганина

Населення: 8,5 млрд. Споживання енергії: 1 ×   10 20 Дж. Концентрація CO2: 550 частин на мільйон, стабільна. Швидко перейти до відновлюваних джерел енергії не вдалося – реалізація кліматичних договорів кульгала, але в цілому до 2100 року людство все одно стало більш ефективним, ніж у 2013-му: витрачається менше енергії і матеріалів, виробляється більше корисного продукту, добре налагоджено використання вторинної сировини, ставлення до природних ресурсів стало більш раціональним . Завдяки прекрасному фінансуванню і роботі міжнародних інститутів поширюються екологічно чисті технології, ефективність сільського господарства підвищилася – ми їмо менше м'яса, а для того, щоб скоротити вуглецевий слід тваринництва, по всьому світу зростають нові ліси.

Людство живе в компактних містах, де мало особистого автотранспорту і чудово розвинений громадський. Хоча температура і рівень моря піднялися, найбільш екстремальних наслідків зміни клімату вдалося уникнути.

3. Замало, запізно

Населення: 9,5 млрд. Споживання енергії: 8 × 10 20  Дж. Концентрація CO2: 650 частин на мільйон, зростає . Ми почали скорочувати викиди лише наприкінці століття, а всю першу його половину, як і раніше, покладалися на викопне паливо. Суспільство не спромоглося на кардинальні зміни свого способу життя у споживанні, транспорту та кількості дітей. Але в середині століття наслідки зміни клімату вже не можна було ігнорувати, і політикам довелося взятися за жорстке обмеження викидів.

 Поступово йде повільне прокладання шляху до екологічно-чистого енергопостачання. Споживання нафти стало знижуватися ще кілька десятиліть тому, але дотепер 75% енергії ми отримуємо завдяки викопному паливу, так що похвалитися майже нічим: у 2011-му цей показник становив 82 %. Через людську бездіяльність температура і рівень моря продовжують зростати.

4. Вуглецева наркоманія Industrial

Населення: 12,5 млрд. Споживання енергії: 1,75 × 10 20 1021 Дж. Концентрація CO2: 950 частин на мільйон, зростає. Світова економіка як і раніше на підйомі, і світом правлять наші старі знайомі – вугілля та нафта . Населення продовжує зростати швидкими темпами, піднімаючи планку викидів все вище і вище. Ласкаво просимо у глобальне високотехнологічне суспільство споживання . Здоров'я простих людей і стан навколишнього середовища, як і раніше, не цікавлять політиків. Біорізноманіття у катастрофічному становищі, екосистеми функціонують погано . А це в свою чергу позначається і на кругообігу води в природі, запиленні тощо. Більша частина енергії, як і дотепер, походить з видобутого палива, в тому числі з нетрадиційних джерел – наприклад, гідратів метану, бітумінозних пісків і родовищ сланцевого газу, що розробляються методом гідророзриву пласта. Вугілля все ще в ціні. У альтернативні джерела енергії вкладається дуже мало коштів. Ми їмо більше м'яса і молочних продуктів, ніж у 2013 році.

Не дивно, що викиди і температура швидко ростуть. Посухи та повені стають частішими , забираючи щоразу все більше життів. Підкислення океану залишається серйозною проблемою. Влітку в Арктиці немає льоду ось уже кілька десятиліть.

Вище наведене майбутнє – тільки ескіз, в основі якого дані, опубліковані МГЕЗК у 2000 році і приведені у відповідність до ймовірних концентрацій парникових газів з останньої доповіді редакції журналу New Scientist після консультацій з кліматологами. Не варто забувати, що можливі й інші сценарії. Це лише ілюстрація того, як ті чи інші варіанти розвитку подій відкривають перед нами одні можливості, але забирають інші.

Для КліматІнфо переклала Наталія Рубіш

Редактор: Дарина Харитонова

 

Поділитись в соціальних мережах: