strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зменшення викидів сажі та метану може пригальмувати глобальне потепління

Сажа

Згідно з найостаннішими дослідженнями, проведеними NASA, знайдено прості та дешеві способи зменшити кількість викидів двох основних забрудників атмосфери – сажі й метану. Це може сповільнити темпи глобального потепління на роки, а також суттєво знизити показник передчасної смертності серед мешканців Південної Азії, зокрема Індії, Непалу і Бангладешу. Варто зазначити, що чи не найбільшими забруднювачами атмосфери є Індонезія і Саудівська Аравія,  а також Сполучені Штати.

В результаті досліджень під керівництвом Дрю Шіндела в Насівському Ґоддартському Інституті космічних досліджень в Нью-Йорку було визначено, що, сфокусувавшись на заходах зі зменшення викидів цих речовин, можна сповільнити темпи зростання температури атмосфери до 0.5С до 2050 року. Тоді як за нинішніх умов програма ]]> ООН ]]> з навколишнього середовища прогнозує можливе підвищення середньої температури Землі на 1,5 °C до ]]> 2025 ]]> року. Дослідники стверджують, що завдяки зменшенню викидів метану і сажі в глобальному масштабі збільшаться врожаї плодових до 135 млн тонн за сезон; в країнах Азії та Середнього Сходу покращиться ситуація зі здоров'ям населення і з'являться позитивні зміни в аграрному секторі; у світовому масштабі можна буде запобігти приблизно 700 тис - 4,7 млн передчасних смертей, за висновками оцінювання, проведеного Американським космічним агентством.

За словами Шіндела, було розроблено близько 400 контрольних заходів, що базуються на технологіях, атестованих Міжнародним інститутом прикладного системного аналізу в Люксембурзі. Нові дослідження сфокусовано на 14 заходах, спрямованих на покращення кліматичної ситуації в світі. Всі  вони покликані стримати викиди чорного карбону і метану – забрудників, які прямо чи опосередковано (через утворення озону), отруюють навколишнє середовище, призводять до кліматичних змін.

Вчені наголошують на важливості зменшити кількість саме метану і сажі в атмосфері, оскільки позитивні результати від таких дій можна буде простежити набагато швидше, ніж наслідки від зменшення кількості, скажімо, двоокису вуглецю. Це пов'язано з тим, що чорний карбон і метан циркулюють в атмосфері набагато активніше.

Чому важливо зменшити кількість цих забрудників?

-        Чорний карбон, продукт згоряння вугілля і деревної біомаси чи органічних добрив, збільшує кількість респіраторних та серцево-судинних захворювань. Дрібні частки сажі, що зависають в повітрі, адсорбують сонячну радіацію, зумовлюючи нагрівання атмосфери, зміну кількості та періодичності опадів. Крім того, чорний карбон забруднює сніг та лід, зменшуючи їхню здатність відбивати сонячне проміння і прискорюючи, таким чином, глобальне потепління.

-        Метан – безколірний вогненебезпечний газ, що є основним складником природного газу. Він також є парниковим газом і зумовлює утворення озону в нижніх шарах атмосфери. За дослідженнями NASA, озон спричиняється до утворення смогу, парникового газу, завдає шкоди здоров'ю людини та негативно впливає на врожай.

Шідель і його команда дійшли висновку, що дії щодо контролю забруднень метаном та сажею забезпечать надійний захист від глобального потепління в таких країнах, як Росія, Таджикистан, Киргизстан, а також в країнах, значна територія яких вкрита снігом та кригою. Крім того, в Ірані, Пакистані та Йорданії покращаться показники в аграрному секторі, а в Південній Азії та Сахельському регіоні Африки збільшиться частота й кількість опадів.

 

Для КліматІнфо переклала та підготувала Роксана Романів

Редактор: Анастасія Чабаненко

 

Поділитись в соціальних мережах: