strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміна клімату і вирощування оливкових дерев: переможці та переможені

Оливкове дерево Оливкове дерево досить символічна рослина для Середземномор’я. Упродовж тисячоліть воно забезпечує людей своїми плодами та олією. Проте чи вплине зміна клімату на вирощування середземноморських олив?

Цим питанням цілеспрямовано займалися дослідники, виконуючи модельні розрахунки.Червоним і жовтим кольором позначені ділянки, на яких, за прогнозами учених, підвищаться врожаї оливок, а синім – місця, де врожайність, ймовірно, знизиться. Зображення запропонував Луїджі Понті.

врожайність оливок

Згідно з результатами у деяких регіонах може статися надмірне підвищення врожаю, а в інших  ̶ навпаки. Дослідники кажуть, що вирощування маслин може зникнути в областях розведення оливкових дерев з порівняно невеликим прибутком. Згодом це сприятиме несприятливим екологічним ефектам.

Прогнози Луїджі ПонтізРимського Центру наукових досліджень Казачча (Centro Ricerche Casaccia)та його колег базуються на сучасних актуальних кліматичних прогнозах для Середземномор’я. Учені прогнозують підвищення середньорічної температури у часовий проміжок з 2030 по 2060 рік приблизно на 1,8 градусів Цельсія. Але через географічні особливості різних регіонів Середземномор’я ці зміни призведуть до різноманітних кліматичних ефектів. Кліматична модель дослідників детально розглядає майбутні умови в середземноморських регіонах, де займаються вирощуванням маслин.

Оливкова плантація

Поряд з прямим ефектом на ріст рослин клімат має також важливий непрямий вплив на врожайність, повідомляють науковці. Також він у значній мірі впливає на розвиток відомого шкідника - оливкової мухи. Таким чином, у своїх підрахунках дослідники зазначили відразу три фактори: вірогідний кліматичний розвиток у регіонах, очікуваний ефект на ріст і врожаї оливкових дерев, та вплив на інтенсивність нападів маслинової мухи.

Оливкові мухи та врожаї в регіонах

Розрахункові моделі прогнозують ріст врожаю оливкових дерев на 4,1% у всьому середземноморському регіоні. У загальному, маслиновим мухам ефект зміни клімату скоріше буде шкодити - їхня кількість зменшиться на 8%. У результаті виходить, що приріст нетто маслин в Середземномор'ї складатиме 9,6%, повідомляють дослідники. Проте, якщо розібратися в деталях, все виглядає по-іншому. Локальні зміни клімату виявляють величезний діапазон збиткових і прибуткових взаємозв'язків маслин і маслинової мухи: у деяких регіонах ці співвідношення зміняться. Наприклад, у Північній Африці приріст врожаю може скласти 41%, тому що для шкідників тут гірші умови розвитку. А згідно з прогнозами на Середньому Сході врожаї можуть погіршитися на 7,2%, тому що зміна клімату у цьому регіонісприятиме хорошим умовам для оливкової мухи.

Дослідники висловлюють думку, що внаслідок кліматично зумовлених переворотів маленькі та менш прибуткові області, у яких вирощують оливкові дерева, можуть бути покинутими. А це щобільше може мати негативні екологічні наслідки, оскільки вирощування оливок впливає на природу декількох областей Середземномор'я. Понті та його колеги наголошують, що через втрату зон вирощування цієї давньої культури може підвищитись рівень ризику пожеж і ерозії ґрунту.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Марія Голумбьовська

Редактор: Анна Панчук

Поділитись в соціальних мережах: