strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміна клімату веде до катастрофи з лісовими пожежами

лісова пожежа Зміна клімату веде до неухильного зростання лісових пожеж, особливо в Сибіру, де є величезні масиви лісу разом з недостатньо розвиненою інфраструктурою для пожежогасіння. Тому одночасно з посиленням профілактики потрібно удосконалювати підходи до гасіння, впроваджуючи наукові методи - так вважають учасники новосибірського міжнародного конгресу, присвяченого темі лісових пожеж.

Конгрес "Лісові пожежі і зміна клімату. Проблеми управління пожежами в природних і культурних ландшафтах Євразії" за участю експертів з Росії, Європи, Азії та Америки проходив 11-13 листопада у виставковому комплексі "Новосибірськ Експоцентр" в рамках першої міжнародної спеціалізованої виставки з попередження та гасіння лісових пожеж.

Пожеж стало більше

Як повідомив на конгресі керівник департаменту лісового господарства по Сибірському федеральному округу Олександр Гура, Сибір є одним з регіонів РФ, схильних до виникнення пожеж. Фахівці проаналізували ситуацію з лісовими пожежами і дійшли висновку, що і їх кількість, і площа в останні роки неухильно зростають.

" За останні 25 років на території сибірського округу пройдено (вогнем) більше 12 мільйонів гектарів лісових земель . Середня річна кількість пожеж за ці 25 років склала 7,2 тисячі одиниць. Середня площа, пройдена вогнем на рік, склала 486 тисяч гектарів", - сказав він.

Так, в 1991 році в Сибіру сталося більше 4,8 тисячі пожеж на площі 286 тисяч гектарів, у 2000 році їх було близько 7,3 тисячі на площі 366 тисяч гектарів. У 2009 році пожеж стало менше - 5,6 тисячі, але їх площа склала близько 450 тисяч гектарів.

І це, за словами Гури, говорить про те, що за певною категорією пожеж стежили більш ретельно, реагували на знову виникаючі, а ліквідацію інших "доручали" природі - з розрахунком на дощі .

За його даними, найбільша кількість пожеж в Сибіру нараховується за 2003 рік, коли сталися майже 13,5 тисячі пожеж , їх площа склала більше 1,5 мільйона гектарів, і на 2012 рік, коли було зафіксовано близько 8,5 тисячі пожеж, а вогнем було пройдено близько 1,4 мільйона гектарів. Причиною цієї високої займистості були погодні умови.

Світова біда

Партнером конгресу виступив Центр глобального моніторингу лісових пожеж (GFMC). Як зазначив його директор Йохан Голдаммер, пожежна ситуація в регіонах по всьому світу, і особливо в Сибіру, стає дуже критичною. "І в зв'язку з наростаючим зміною клімату ми повинні бути готові, що лісові пожежі стануть тим стихійним лихом, яке буде дуже важко контролювати і боротися з ним", - сказав він.

За словами експерта, зараз спостерігається така ситуація, що посушливий сезон стає більш тривалим, відповідно торф'яні болота стають більш небезпечними з точки зору займань.

"Друга проблема полягає в тому, що зараз багато мешканців сільської місцевості переїжджають жити в міста, йде урбанізація, і оброблювані сільськогосподарські землі залишаються занедбаними . В результаті вони стають дуже небезпечними, часто відбуваються загоряння ", - сказав Голдаммер.

Він вважає, що складність гасіння лісових пожеж у Сибіру пояснюється насамперед тим, що це великий регіон з недостатньо розвиненою інфраструктурою. Справлятися з цією бідою в маленьких країнах з більш розвиненою інфраструктурою набагато простіше. Крім того, за кордоном напрацьовано досвід, який поки не використовується в Росії .

"Я сподіваюся, що досвід колег з інших країн допоможе виробити нові рішення. Ми також повинні донести до наших властей, що ми повинні вкладати більше коштів у захист лісів, тому що ліси - це не тільки важливий економічний фактор для країни. Це важливий фактор в підтриманні кліматичних умов по всьому світу, а також збереження біологічного різноманіття ", - сказав експерт.

Тому, вважає директор Центру глобального моніторингу лісових пожеж, уряди по всьому світу колективно повинні більше займатися питанням попередження та боротьби з лісовими пожежами та більше інвестувати кошти в розвиток пожежоохоронної інфраструктури.

Всі рекомендації, розроблені в ході конгресу, планується направити на "Регіональний форум з транскордонного управління пожежами" Європейської економічної комісії ООН/ФАО, який відбудеться наприкінці листопада в Женеві .

Чим боротися з вогнем

На виставці було представлено різне обладнання для гасіння та попередження пожеж . Крім спецтехніки, засобів зв'язку, хімічних складів, що допомагають гасити загоряння чи не давати вогню розповсюджуватися, тут можна було ознайомитися з різними способами моніторингу пожеж.

Деякі виробники привезли тепловізори та інші датчики , які можна розмістити в лісових масивах. Ці прилади дозволяють дистанційно виявляти вогнище спалаху, отримуючи дані в реальному часі.

Ще один варіант моніторингу лісових пожеж - за допомогою космічної зйомки . Супутники роблять знімки території, на яких видно загоряння, передаючи їх кілька разів на добу. Цей спосіб особливо ефективний для заповідників і малонаселених віддалених територій.

Керівник департаменту лісового господарства по Сибірському федеральному округу Олександр Гура вважає, що існуючі системи моніторингу в цілому справляються із завданням раннього виявлення пожеж .

"У нас не вистачає трошки сил і засобів на гідну профілактику, 60-70 % коштів, виділених на протипожежні заходи, витрачається на профілактичні заходи, а залишки - на гасіння. Ми в принципі правильно все робимо, але не скрізь все це сходиться з погодними умовами, не скрізь суб'єкти оперативно справляються", - сказав він.

Гасити не мають права

Недосконалість чинної нормативної бази - проблема, яку відзначив начальник відділу аналітичних та науково - дослідних робіт департаменту державної політики і регулювання в галузі лісових ресурсів Мінприроди РФ Роман Котельников .

"Одна з істотних проблем, чому площі пожеж ростуть, це не зовсім однозначна реформа лісового господарства та системи охорони лісів від пожеж зокрема. Після пожеж 2010 року було зроблено ряд законодавчих змін, які, на жаль, досі не набули чинності через те, що ряд підзаконних актів так і не були прийняті", - сказав він.

Серед іншого Котельников відзначив недоцільність існуючого зараз порядку, при якому для того щоб гасити пожежу, необхідно мати ліцензію.

"Ця необхідність виникла, коли роботи з гасіння в основному проводилися через конкурс. І це була захисна міра, щоб на конкурс не виходили організації, у яких немає ресурсів. Фактично цей попереджуючий захід вже втратив актуальність з 2011 року. Позиція Мінприроди в даному випадку - ліцензування треба скасовувати", - сказав представник міністерства.

"Ліцензування дуже сильно заважає залученню по лісових планах інших організацій. Фактично з введенням ліцензування приблизно на третину скоротилася кількість сил, які можна залучати до гасіння. Тобто замість позитивного ефекту ми різко знизили обсяг забезпеченості ресурсами в пожежогасінні", - сказав Котельников .

Олександр Гура зазначив, що і в рамках сьогоднішніх можливостей можна продумати грамотну організацію попередження і гасіння природних пожеж.

"Цей форум дуже насичений, особливо науковою складовою. Він дозволить виробити якісь пропозиції на різних рівнях владних структур, як все-таки зменшити витрати на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, пов'язаних з лісовими пожежами. І в рамках наявного фінансування більш оптимально діяти", - сказав він.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Юлія Акінжали

Редактор: ]]> Мар'яна Крюкова ]]>

Поділитись в соціальних мережах: