strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміни клімату і кава

Через підвищення температури кава стає гіршої якості, а ціни на неї зростають… Чого очікувати кавоманам в наступне десятиліття?  

ТІМБІО, Колумбія   — Як і більшість дрібних фермерів в гірському регіоні Каука в Колумбії, 80-літній Луіс Гарзон та його сім’я  вже багато десятиліть вирощують Арабіку для таких найкращих іноземних брендів як Nespresso та Green Mountain. Напис в центрі найближчого до фермера міста проголошує: «Кава  Кауки – номер 1!»

Але за   останні кілька років врожайність кави різко зменшилась   так само, як і в багатьох інших регіонах Латинської Америки, що спеціалізуються на вирощуванні кави. Це відбувається   в результаті підвищення температури та випадіння все більшої кількості непередбачуваних дощів , інтенсивність яких вчені частково пов’язують зі зміною клімату.

Обсяг виробництва кавових зерен на фермі Гарзона   зменшився на 70%   у порівнянні з цим показником п’ять років тому, залишаючи родині небагато грошей на одяг для маленьких дітей та змушує «двічі подумати» перед тим, як відсилати старших дітей до коледжу. Так каже син Гарзона, 44-річний Албеіро.

Дефіцит високоякісної Арабіки також відчувається в супермаркетах Нью-Йорку та Парижських кнайпах. Відвідувачі просто «осліплені» все вищими цінами на каву. Постачальники мають побоювання, що обсяги пропозиції Арабіки з Колумбії так ніколи і не відновляться і що світ може стикнутися з « кризою кави ».

В 2006 році Колумбія виробляла більше 12 мільйонів 132-фунтових мішків з кавою та поставила собі за мету досягнути цифри в 17 мільйонів у 2014 році. Минулого року вона виробила лише 9 мільйонів мішків. Через низьку пропозицію та вищі оптові ціни такі бренди як Maxwell, Yuban і  Folgers   збільшили роздрібні ціни багатьох сортів на 25%   та більше.

Доходи таких компаній, як Starbucks та Green Mountain, що використовують тільки високоякісну каву, значно погіршилися. Ціна на ф’ючерси Арабіки, високоякісної кави, що переважно походить з Латинської Америки,   збільшилася на 85%   з минулого червня (піднялася до 2,95 долларів за фунт). Це відбулось частково через коливання пропозиції, частково через екстремальну погоду та неможливість передбачити майбутню якість кави. Саме так пояснює цю ситуацію Джордж Копп (George Kopp), аналітик Міжнародної Ф’ючерсної Групи (International Futures Group) в Чікаго.

В той час як запаси деяких найкращих сортів кави зменшуються, глобальний попит на неї збільшується. Причиною цього є і те, що середній клас  країн з перехідною економікою, таких як Бразилія, Індія та Китай, вже привчив себе до звички пити каву.

Виробництво кави знаходиться під загрозою через глобальне потепління, і прогнози щодо Арабіки – невтішні ”, - каже   Пітер Бейкер, спеціаліст з кави в CABI , дослідницькій групі Великої Британії, яка  фокусується на с/г та довкіллі. Він також звертає увагу на те, що зміна клімату, включаючи сильні дощі та посухи, занапастила врожаї в багатьох частинах Центральної та Південної Америки.

Бейкер є одним з найкращих вчених, що спеціалізуються на каві. Немов справжня Касандра, він розбурхав всі торговельні форуми застереженням, що   з пропозицією кави може статися те ж саме, що і з пропозицією нафти . Невблаганне її зменшення є неминучим, якщо ті, хто вирощують каву, не сконцентруються на розширенні виробництва в світі.

Товарна   Кавова Асоціація Америки   (The Specialty Coffee Association) вже застерігала цього року: “ Це не така вже і далека реальність, коли кава може взагалі зникнути як товар ».


Відео з прогнозом розвитку ситуації (англ.):

]]> http://video.nytimes.com/video/2011/03/09/us/100000000710906/vb-coffee.html?ref=earth ]]>


Арабіка і Робуста - основні споживані сорти. Так як Арабіка має більш делікатний смак та менший вміст кофеїну, вона більш популярна і дорожча, хоча в той же час і більш вимоглива щодо кліматичних умов. Виробництво Робусти домінує в Азії та Африці. Колумбія є експортером Арабіки №2 в світі після Бразилії, де виробництво відбувається на більш механізованих фермах.

Федерація Вирощувачів Кави Колумбії   (Colombian Coffee Growers Federation) стверджує, що високі ціни на добрива також вплинули на врожайність кави, хоча погоджується і з висновками доповіді Міжнародної Кавової Організації у 2009 році: « Кліматичні коливання є основним фактором, що спричиняє зміни врожайності кави по всьому світі ».

Кава потребує правильного температурного режиму, ідеального поєднання дощів та засушливих періодів для того, щоб плоди достигли вчасно та зберегли свій смак.

Середня температура в кавових регіонах Колумбії збільшилася майже на градус   за останні 30 років, а в деяких гірських районах навіть вдвічі більше, інформує національний кавовий дослідницький центр Cenicafé. А за останні декілька років тут випало   дощів на 25% більше   середнього показника.

За нових вищих температур пуп’янки кави або не дозрівають, або їх плоди дозрівають занадто швидко і не досягають оптимальної якості . Тепліші температури також призводять до розповсюдження таких кавових паразитів, як кавова іржа. Вона спричиняється грибком, який раніше не міг вижити за більш низької гірської температури.  За словами фермерів, сильні дощі руйнують тендітні суцвіття Арабіки, а двотижневі періоди посухи, які допомагають рослині зацвісти та плодоносити, трапляються не так часто, як раніше. Плодам Арабіки необхідно близько 7 місяців для остаточного дозрівання.

Зміна температур та безладні дощі завдали тяжкої шкоди прибутковим врожаям кави і в   Коста-Ріці . Через вищу температуру фермери змушені саджати каву на висоті майже 700 футів.

Відповідно до інформації національної агенції кави   iCafe ,   кількість насаджень в Коста-Ріці зменшилася на 25%   порівняно з попереднім десятиліттям. Приблизно   10 000 фермерів вийшли з цього бізнесу   і використовують свою землю для випасу великої рогатої худоби або для молочного бізнесу. Ті ферми, які залишилися, виробляють менше. Врожайність зменшилася на 26% за останні десять років. Але погода - це не єдина проблема. Через недостатність робочої сили і девальвацію валюти збільшились витрати фермерів, а також в Коста-Ріці дуже багато старих кавових дерев.

На схилах вулкану Poás найбільшу загрозу становлять   холодні ночі, сильні вітри та інтенсивні дощі , що відбуваються дуже невчасно. Температура вночі досягала близько 60 градусів (прим. пер. - за Фаренгейтом), але зараз вона знизилась до 52 градусів. Для захисту кави деякі фермери змушені саджати більше рядів бамбуку навколо кавових кущів.

Вчені розробляють   твердіші сорти кави, які можуть витримати зміну клімату . Наразі вони тестують 1 500 гібридних дерев, що були виведені науковими інститутами в Коста-Ріці, Гватемалі, Ель Сальвадорі та Гондурасі. Учасниками дослідження стали також Тропічний Сільськогосподарський Центр Дослідництва та Вищої освіти в Коста-Ріці і CIRAD у Франції.

Зміна температури навіть на пів-градусу може значно вплинути на каву, адже вона адаптована до дуже специфічної зони,   - каже Нестор Ріано, спеціаліст з агрокліматології в Cenicafé. -   Якщо температура підвищується хоч трошки, це впливає на зростання кави, розповсюдження хвороб і паразитів" .

«Хоча вчені-кліматологи і погоджуються, що підвищення температур – це очевидний сигнал глобального потепління, а високі океанічні температури асоціюються в них з частішими штормами, вчені невпевнені, чи   саме зміна клімату є причиною такої дивної погоди в регіоні », - каже   Стівен Зебіяк   (Stephen E. Zebiak), генеральний директор Міжнародного Дослідницького Інституту Клімату і Суспільства в Колумбійському Університеті.

Роберто Мата , який управляє кооперативом в Коопедоті, Санта Моніка, продає продукцію компанії   Starbucks , і непокоїться щодо ситуації, яка склалась навколо кави. Декілька років тому, коли 800 ферм Коопедоти несподівано отримали дуже низьку врожайність, він почав вивчати погоду та зміну клімату. « Спочатку я злякався, потім обурився », каже він. А після того, як він відіслав   представника на Конференцію ООН щодо Зміни Клімату в Канкуні   восени, він обурився ще більше. Занадто   мало було спроб і намагань обмежити викиди парникових газів , а  також зробити інші кроки на шляху до сповільнення і призупинення впливу зміни клімату. « Ми хочемо довести світу, який споживає каву, що ми робимо все можливе і просимо зробити всій внесок у боротьбу із глобальним потеплінням, інакше ми просто не зможемо виробляти каву », каже Роберто.


Читайти також:   ]]> Зміни клімату і якість вина ]]>


 

Для   КліматІнфо   підготувала та переклала   ]]> Вікторія Скічко ]]>

]]> ]]> Редактор   ]]> Альона Паноченко ]]>  

Поділитись в соціальних мережах: