strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Звичайний мох охолодив Землю

Мох у колбах

Близько 470 млн років тому примітивні мохоподібні рослини могли спричинити охолодження Землі. Саме на це вказують результати дослідження, опубліковані на сайті Nature Geoscience. Вони пояснюють, чому температура на Землі поступово почала знижуватися й це, в свою чергу, стало причиною «льодовикового періоду». 


До цього часу вважали, що процес глобального охолодження розпочався на 100 млн років пізніше, коли з’явилися більші рослини та дерева. Проте взаємодію саме примітивних рослин (таких, як мох) із гірськими породами вважають однією з причин початку періоду поступового охолодження нашої планети. « Мох створив клімат, котрим ми насолоджуємося зараз і в якому зародилося життя », - говорить  професор Екстерського університету Тім Лентон , один із основних дослідників цієї проблеми.


Загальновідомим є факт, що вуглекислий газ нагріває планету, огортаючи її, наче ковдра. Й чим вища концентрація CO2 в атмосфері, тим більша середня  температура на Землі.


Прийнято вважати, що 480 млн років тому рівень вуглекислого газу в атмосфері був у 16 разів вищим, ніж зараз, а середня температура на Землі становила 25 градусів, що приблизно на 10 градусів вище, ніж сьогодні. Проте 460 млн років тому рівень CO2 зменшився удвічі й планета почала охолоджуватися, що стало причиною утворення льодовиків.


Мох розчиняє мінерали Постає питання: що викликало зменшення рівня CO2? Відповідь проста: мох. Такі дані в результаті своїх експериментів отримали професор Т. Лентон та його колега з Оксфордського університету, професор Л. Долан.


На думку професора Л. Долана, поява моху на Землі стала «ключовою» подією в нашій історії. «Це спричинилося до значних змін клімату нашої планети», - говорить він.


Чи справді процес взаємодії моху з гірськими породами, що має назву хімічне вивітрювання, міг зменшити рівень CO2?


Цей процес полягає у тому, що мох вилучає з гірських порід поживні речовини шляхом розчинення їх у кислоті. Ця хімічна реакція також спричиняється до взаємодії CO 2 з гірськими породами — і кількість вуглекислого газу в атмосфері зменшується .


Вивчаючи цей процес на сучасних видах моху, вчені дійшли висновку, що простий мох й справді поглинає значну кількість СО2, і це може пояснити значне зниження температури на Землі у давній період.


 

Для КліматІнфо  переклала ]]> Галина Гриценко ]]>


Редактор: Анастасія Чабаненко

Поділитись в соціальних мережах: