strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

10 причин вірити у подолання зміни клімату

Усе буде добре За останні кілька місяців концентрація вуглекислого газу в атмосфері підвищилася до рекордного рівня за останні 800 тис. років. Голова МГЕЗК (Міжнародна група провідних світових вчених-кліматологів) попередив: «Зміна клімату стосуватиметься всіх без винятку». Уже відомо, що високий рівень смертності та бідність стоять на порозі людства. Проте міжнародні уряди досі не вживають рішучих заходів щодо цього, попри те, що шляхи вирішення відомі. Нижче наводимо десять фактів, що вселяють надію: людство зможе об’єднатися та подолати наслідки зміни клімату.

Читати також: ]]> 10 пунктів, які потрібно знати з нової доповіді МГЕЗК ]]>

1) Нарешті Барак Обама зробив питання клімату ключовим.

У своїй першій президентській промові Барак Обама урочисто пообіцяв подолати загрозу глобального потепління на планеті. Тим не менш це питання так і не стало пріоритетним для конгресу. Через масові протести президент заявив про введення обмежень викидів на вугільних електростанціях та пообіцяв провести референдум щодо заходів на подолання кліматичних змін.

Барак Обама

2) У Китаї наказано закрити електричні станції, що працюють на вугіллі.

Наступного дня після запровадження президентом Обамою суворих обмежень використання вугілля пан Янкун, головний радник китайського уряду з питань екології сказав: «Планом на 5 років, керівництвом буде використано два шляхи щодо зменшення викидів CO^2у навколишнє середовище: 1) буде зменшено обсяги виробництва з використанням вугілля ; 2) буде запроваджено обов’язкове дотримання норм шкідливих викидів на ТЕС ». Це була перша обіцянка контролювати шкідливі викиди, надана керівництвом Китайської народної республіки (навіть попри те, що обіцянку так і не було дотримано).

Читати також: Сполучені Штати Америки і Китай підписують угоди щодо кліматичних змін 

Відповідь найбільшого у світі забруднювача повітря CO2 має бути негайною та рішучою. Через заклики місцевих мешканців уряд віддав наказ про масове закриття вугільних електростанцій протягом декількох років. Заходи контролю користування вугіллям вже діють у 12 з 34 провінцій країни. За оцінками Greenpeace, якщо ці заходи будуть реалізовані, це може наблизити Китай до рівня міжнародної енергетичної агенції, метою якої є боротьба з глобальним потеплінням.

3) Собівартість сонячної енергії скоротилась утричі.

Згідно з даними аналітичного центру МАЕ (Міжнародне агентство енергетики), ціна на установку фотоелектричних систем знизилась на дві третини протягом останніх шести років. У результаті популяризації вироблення сонячної енергії виник "напівпрофесійний" ринок, у якому власники будинків і підприємств брали на себе відповідальність збільшувати частку постачання енергії . У червні в "сонячному штаті" Квінсленд, Австралія, завдяки використанню приватних сонячних панелей ціна на електроенергію впала за декілька днів. Великобританія, Німеччина та інші європейські країни досягли рекордного використання сонячної енергії цього року.

Читати також: Від Ямайки до Нідерландів: 5 прикладів зростаючого імпульсу поновлюваних джерел енергії

4) Люди менше інвестують у галузь викопногопалива.

На знак солідарності десятки організацій та інвесторів у Сполучених Штатах вже почали виводити активи з галузі викопного палива. Схожий метод був використаний країнами південної Африки проти тютюнових компаній. Проте Альберт Гор, віце-президент США, зауважує: «Не треба в великій мірі сподіватись на те, що власники підприємств погодяться втрачати прибутки через потребу захисту довкілля».

5) Жінки з Бангладеш навчаються на сонячних техніків.

ООН повідомляє, що глобальне потепління вплине більше на жінок, ніж на чоловіків, тому що жінки становлять більшу частку безробітного населення світу. Близько двох мільярдів людей використовують деревину, вугілля та сільськогосподарські відходи для приготування їжі та опалення. Основні працівники у цьому отруйному та небезпечному для здоров’я виробництві — жінки. Таким чином, освіта і соціальна емансипація жінок може бути одним з найбільших каталізаторів у боротьбі зі зміною клімату. Жінки з Бангладеш були перекваліфіковані на сонячних техніків, щоб забезпечити 95 мільйонів мешканців країни світлом. У даний час країна має високі темпи розвитку сектору виробництва сонячної енергії (2 мільйони домашніх господарств вже обладнані сонячними енергоблоками).

6) Поновлювані джерела енергії займуть левову частку у виробництві електроенергії.

Падіння цін на технічне обладнання, інноваційні розробки та урядові ініціативи сприяють поширенню використання поновлюваних джерел енергії у всьому світі. Цей процес почався ще минулого десятиліття і не думає зупинятись. Інвестиції у цей сектор дуже великі: 2013 рокувони склали 268 200 млрд доларів на відновлювані проекти — це в 5 разів більше, ніж 2004 року.

7) Європейські господарства сьогодні використовують на 15% менше енергії, ніж 2000 року.

Сонячна енергія на рівні домогосподарств

У всьому світі (за винятком Близького Сходу) керівництво робить все, щоб шляхом економіїзменшити кількість викидів шкідливих речовин підприємствами. У ЄС домогосподарства скоротили споживання електроенергії на 15,5% за 2000-2011 роки. У прогресивних країнах, де міське населення стрімко розвивається, є потреба в будівництві енергозберігального житла. З 2009 року за програмою ООН проводять навчання місцевих будівельників і проектувальників в Таїланді, Бразилії, Індії та Бангладеш, щоб навчити впроваджувати низькі за вартістю джерела енергії для проектів соціального житла.

8) Скорочення шкідливих викидів на підприємствах повинно стати примусовим.

WWF (Всесвітній фонд захисту природи) повідомляє, що 100 компаній вже скоротили викиди вуглекислого газу на 58 млн мегатонн 2012 року. Це було досягнуто в основному завдяки заходам з підвищення енергоефективності, хоча перехід на екологічно чисті джерела енергії також є впливовим чинником. Такі заходи виявилися не тільки економічно ефективними — цього потребує виробництво.

9) Подорожчав видобуток нафти.

Нафтові і газові компанії потребують все більше коштів для видобутку сировини. Wall Street Journal повідомляє , що грошові вкладення промислових гігантів, таких як: Chevron, ExxonMobil і Royal Dutch Shell, піднялись до 70 млрд фунтів стерлінгів в 2013 році, але всі троє зазнали величезного скорочення виробництва та недостачі коштів для потреб буріння нових свердловин у складних умовах. Біля узбережжя Бразилії величезні нафтові родовища розташовані на глибині 5 км під товщею води. Нафтодобувна компанія Petrobras, витративши 138 мільярдів фунтів на буріння у важкодоступних місцях, опинилась на межі банкрутства.

Читати також: Найбільші екологічні небезпеки під час Арктичного буріння 

Арктика є місцем резерву невикористаних корисних копалин. Але вивчення регіону виявилося занадто дорогим для компанії Shell, яка, витративши 5 мільярдів фунтів, була змушена відкласти дослідження на невизначений час. Багато інших компаній, зокрема російський гігант Газпром, також виключили зі своїх планів дослідження Арктики. «Я не думаю, що ми будемо вести видобуток нафти в Арктиці найближчим часом. Напевно, не в цьому десятилітті, та навіть не в наступному, — заявив Ян Лундін, голова Lundin Petroleum,— комерційні проблеми є занадто великими».

Арктика у небезпеці

10) Кількість проданих електричних автомобілів подвоюється щороку

Популярність електрокарів зростає З 2011 року продажі електричних автомобілів зростають щороку удвічі. Прихильність споживача до такого транспорту зростає в геометричній прогресії, дослідники говорять, що до кінця 2015 року матимемо більше одного мільйона таких авто. Ще якісь п'ять років тому здавалося неможливим вивести їх на глобальний ринок, ніхто до цього не ставився серйозно. Порушувалося також питання про цінову конкурентоздатність. У Норвегії, наприклад, один із ста автомобілів електричний. Найближчим часом технологія має закріпитись у США. Найбільший автомобільний ринок сьогодні у тих-таки США (174 тис. авто), у Японії (68 тис.) та Китаї (45 тис.).

Читати також: На шляху до чистої енергії майбутнього 

Для КліматІнфо переклала та підготувала Оксана Онушко

Редактор: ]]> Ірина Коцюбинська ]]>

Поділитись в соціальних мережах: